Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego[edytuj | edytuj kod]

Artykuł mojego autorstwa na temat słynnego programu dla represjonowanej białoruskiej młodzieży. Byłem trochę zaskoczony, że ani w polskiej, ani w białoruskiej Wikipedii nie było na ten temat artykułu, mimo dużej ilości artykułów prasowych w obu krajach i kilkuset młodych uczestników. Zebrałem wszelkie dostępne materiały na ten temat i napisałem najlepiej, jak potrafiłem. Temat jest mi dobrze znany - pracowałem przy tym programie ponad rok, w najbardziej gorącym jego okresie.

Wszystkie informacje w artykule są pieczołowicie uźródłowione. Styl i jasność przekazu, jak sądzę, bez zarzutu. Mała ilość fotografii wynika ze specyfiki tematu. Postaram się trochę jeszcze ich dodać, ale sądzę że już teraz można poddać artykuł pod głosowanie. Bladyniec (dyskusja) 00:52, 10 maj 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1.  Za Qwark >>Dyskutuj<< 10:19, 10 maj 2010 (CEST)
  2.  Za Loraine (dyskusja) 11:21, 10 maj 2010 (CEST)
  3.  Za Kenraiz (dyskusja) 23:16, 14 maj 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
Zrobione Poprawione, teraz nazwy uniwersytetów są jednoznaczne. Bladyniec (dyskusja) 02:02, 10 maj 2010 (CEST)
  • Uczestnicy Programu odbyli także latem 2006 trzytygodniowy objazd po Polsce, w czasie którego odwiedzili 22 miasta, m. in. Gniezno, Poznań, Wrocław, Kraków, Lublin, Białystok, Gdańsk, Toruń, Łódź i Częstochowę - A pozostałe miasta gorsze?
Raport roczny podaje liczbę 22 miast, nie wymieniając ich z nazwy, natomiast jeden z artykułów prasowych podaje niektóre z nich. Wymieniłem tylko te ze źródła, zgodnie z zasadami Wikipedii. Bladyniec (dyskusja) 11:06, 10 maj 2010 (CEST)
Zrobione Poprawione. Bladyniec (dyskusja) 11:06, 10 maj 2010 (CEST)
  • Zaintrygowało mnie, dlaczego nie wymieniono z imienia i nazwiska wszystkich absolwentów programu, tylko niektórych. Chyba znane są personalia tych "pięciu dziewcząt"? Poza tym artykuł jest bardzo dobry. Loraine (dyskusja) 11:21, 10 maj 2010 (CEST)
Kwestia ujawniania imion i nazwisk stypendystów jest wyjątkowo kontrowersyjna, ponieważ wiąże się z realnym zagrożeniem dla nich. Co prawda posiadam pełną listę stypendystów, z uwagi na to, że pracowałem w Biurze Programu, jednak jest ona poufna i w żadnym wypadku nie może służyć za źródło. Oczywiście nie ujawniam nazwisk raczej dla uspokojenia własnego sumienia, aniżeli dlatego, iż bym się łudził, że to cokolwiek zmieni - białoruskie władze także od dawna tę listę posiadają. Ja jestem jednak zobowiązany do tego, aby podawać nazwiska tylko w wypadku, gdy były one jawnie podane w mediach, w prasie, w internecie, z zaznaczeniem, że ta osoba jest stypendystą Programu Kalinowskiego. W innym przypadku muszę zachować ich anonimowość, ponieważ większość z nich tego sobie życzy. Z tego powodu też jest mało fotografii. Co do "5 dziewcząt", to właśnie tak zostały one opisane w artykule prasowym, który posłużył za źródło i taką formę zachowałem. Bladyniec (dyskusja) 11:36, 10 maj 2010 (CEST)
  • Dobrze zrobione hasło, ale mam parę uwag: 1) Sekcja "Represje wobec stypendystów i ich rodzin" powinna znaleźć się jako podrozdział w obrębie "Działania białoruskich służb specjalnych" (ten ostatni przymiotnik w tytule nie powinien brzmieć "bezpieczeństwa" lub nawet "państwowych"?). 2) Sekcja "Incydent w Białymstoku" powinien być podrozdziałem "Aktywność społeczna, polityczna i kulturalna stypendystów". 3) Nie widzi mi się wypisywanie w encyklopedii informacji o "nieprzyzwoitym sposobie ubierania się niektórych dziewcząt" i wskazywanie osoby, która się upijała. Rozumiem jak istotny dla wizerunku na Białorusi ma strona moralna przedsięwzięcia, ale można to wszystko opisać mniej dosłownie. Tego typu "kontrowersje" można by opisać w każdym haśle uczelni, szkół, programów stypendialnych itd. Kenraiz (dyskusja) 14:49, 10 maj 2010 (CEST)
Zmieniłem układ i nazwy podrozdziałów zgodnie z Twoimi uwagami nr 1 i 2. W sprawie uwagi nr 3: Witaut Milinkiewicz jest wymieniony z imienia i nazwiska, ponieważ sprawa jego zachowania była indywidualnie roztrząsana wiele razy przez różne media, zarówno opozycyjne jak i rządowe. Osoby publiczne - Alaksandr Milinkiewicz i Ina Kulej, a także sam Witaut udzielali wywiadów na ten temat. W ten sposób Witaut stał się osobą publiczną. Proszę zwrócić uwagę, że nie wymieniam z nazwiska innych upijających się osób, podkreślam za to specyfikę tego konkretnego przypadku i opisuję problemy w związku z nim zaistniałe. Nie chodzi więc o napiętnowanie osoby, ale o opis zdarzenia medialnego. W kwestii "nieprzyzwoitego ubierania się niektórych dziewcząt" - temat także był komentowany na łamach prasy w kilku źródłach, wypowiadały się na ten temat osoby publiczne (Ina Kulej), jednak zgadzam się, że temat nie jest warty szerokiego opisywania na łamach encyklopedii, dlatego jedynie zasygnalizowałem go w jednym zdaniu, z zaznaczeniem, że jest to opinia z jednego źródła. Bladyniec (dyskusja) 15:29, 10 maj 2010 (CEST)
  • Brakuje informacji, kto jest wdrażającym, finansującym i odpowiedzialnym za ten program, a także, w oparciu o jakie dokumenty (podstawy prawne) został powołany. Bocianski (dyskusja) 21:28, 13 maj 2010 (CEST)
Uzupełniłem informację o osobie wdrażającej i odpowiedzialnej, podałem także źródło finansowania. Niestety nie jestem prawnikiem i muszę okazać pewną bezradność w kwestii określenia podstawy prawnej przedsięwzięcia. Zgaduję, że jest ona ta sama, co w przypadku innych stypendiów międzynarodowych tworzonych i koordynowanych przez Studium Europy Wschodniej UW. Proszę o pomoc w tej sprawie. Bladyniec (dyskusja) 22:07, 13 maj 2010 (CEST)
Zrobione Napisałem, że podstawą utworzenia Programu był List intencyjny podpisany przez Premiera. Mam nadzieję, że to wystarczy. Bladyniec (dyskusja) 23:06, 13 maj 2010 (CEST)
  • Co to znaczy, że istnieje jednocześnie obawa o uznanie dyplomów polskich uczelni na Białorusi? Przecież jest konwencja dwustronna o uznawaniu dyplomów, w tym dyplomów szkół średnich, matur, szkół wyższych, tak inżynierskich/licencjackich, jak i magisterskich, doktoratów i habilitacji. Bocianski (dyskusja) 21:35, 13 maj 2010 (CEST)
Owszem, jednak stypendyści Programu podjęli studia w Polsce bez wymaganego zezwolenia i nie są uważali za studentów przez białoruskie władze. Świadczą o tym nagminne wezwania do wojska, kierowane do stypendystów. Jeden z absolwentów Programu uzyskał dyplom Uniwersytetu Warszawskiego, który na Białorusi nie został uznany. Dopisałem to wyjaśnienie w artykule, aby wytłumaczyć, na czym polega ta "obawa". Jeśli jednak nadal nie odpowiada Ci to sformułowanie, jestem skłonny je skasować w całości, pozostawiając informację o nieuznaniu dyplomu jedynie w rozdziale o represjach. Bladyniec (dyskusja) 22:07, 13 maj 2010 (CEST)