Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Saebert z Esseksu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Saebert z Esseksu[edytuj | edytuj kod]

Hasło możliwie kompletne - wykorzystałam wszystkie znalezione źródła, ale chętnie uzupełnię, jeśli ktoś wskaże mi inne. Do wszystkich informacji odpowiednie przypisy - w miarę możliwości ze skierowaniem do zbiorów z bibliotek cyfrowych. Mzmona (dyskusja) 22:40, 13 wrz 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Farary (dyskusja) 20:07, 14 wrz 2010 (CEST)
  2. Sebk. let’s talk 00:07, 16 wrz 2010 (CEST)
  3. KrzysM99 (dyskusja) 09:21, 16 wrz 2010 (CEST) Od dwóch dni zastanawiam się nad tym artykułem. Ostatecznie jestem na tak.
  4. Krzysiek10 (dyskusja) 19:04, 16 wrz 2010 (CEST)
  5. Cathy Richards (dyskusja) 00:39, 18 wrz 2010 (CEST)
  6. Jsitarz (dyskusja) 09:19, 19 wrz 2010 (CEST)
  7.  Za Qrzysztof (dyskusja) 15:31, 21 wrz 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:

# Sebk. let’s talk 22:40, 22 wrz 2010 (CEST) po uwzględnieniu uwag wycofuje sprzeciw i przywracam głos poparcia Sebk. let’s talk 21:02, 26 wrz 2010 (CEST)

  • Dyskusja:
  • Gratuluję wyboru tematu, bo mamy niezwykle mało takich 'średniowiecznych perełek'. Porównując artykuł z wersją na en.wiki pod względem treści, u nas nie została wspomniana jako źródło do tego okresu Kronika anglosaska. Ponadto fragment: "W tym samym roku zmarł również Ethelbert. W konsekwencji misja ewangelizacyjna wysłana przez Grzegorza I utraciła obu swych protektorów, a biskup Mellit zmuszony został do ucieczki do Londynu." nie posiada chyba źródła. Na en.wiki przy tym fragmencie jest źródło i jest on jeszcze rozbudowany o zdanie: "According to Bede's explanation, this happened because Mellitus refused the brothers' request for a taste of the sacramental bread.". To takie uwagi, powstałe do analizie obu wersji artykułu. Sebk. let’s talk 23:35, 15 wrz 2010 (CEST)
  • Ciekawi mnie czemu nie wykorzystano literatury w języku polskim. Pewnie z niechęci do odwiedzania bibliotek. W ubiegłym roku ukazała się książka Barbary Yorke, Królowie i królestwa Anglii w czasach Anglosasów 600-900, Warszawa 2009. Władca występuje tam pod inną wersją imienia, która w haśle na Wikipedii nie jest wymieniona nawet w nawiasie. Ponadto niektóre dane są inne. Ignorując istniejące i łatwo dostępne prace naukowe nie da się zbudować autorytetu Wikipedii.--83.10.86.44 (dyskusja) 22:00, 20 wrz 2010 (CEST)
  • Zdecydowałem się na zmianę głosu po przeczytaniu powyższego komentarza (IP-ki nie mają prawa głosu, ale mogą oczywiście brać udział w dyskusji). Rzeczywiście ukazała się książka Barbary Yorke na temat Anglii w latach 600-900 i po lekturze jej spisu treści można pokusić się o stwierdzenie, że mogłaby ona wnieść nowe informacje do artykułu. W każdym razie należałoby zajrzeć do niej chociażby dla porównania zamieszczonych tam informacji. Wspomina o tym także mój niezarejestrowany przedmówca. Póki co informacje w artykule traktują o Saebercie głównie w kontekście przyjęcia przez niego chrztu. Może znalazłoby się coś jeszcze. Artykuły tak specjalistyczne i o tak relatywnie niewielkich rozmiarach powinny opierać się na jak największej ilości dostępnych źródeł, zwłaszcza polskojęzycznych, jeśli takie istnieją. Zostało to też uwzględnione w Wikipedia:Weryfikowalność#Źródła. Dlatego prosiłbym autorkę o (w miarę możliwości) uwzględnienie wspomnianej pozycji w treści artykułu. Sebk. let’s talk 22:40, 22 wrz 2010 (CEST)
    • Niestety nie mam dostępu do wyżej wymienionej pozycji książkowej (i to nie z niechęci do bibliotek, jak sugerowano) - posłużyłam się jedynie publikacjami Barbary Yorke w języku angielskim. Nie mogę jej więc uwzględnić. Nie natknęłam się również na inne źródła dot. Saeberta w języku polskim. Napisałam artykuł najlepiej, jak umiałam w oparciu o dostępne mi źródła. Czy jednak jest ktoś, kto potrafi zagwarantować, że przezytał wszystkie pozycje bibliograficzne na dany temat? Zawsze znajdzie się coś, na co nie trafił, lub o czym nie wiedział.

Jeśli zaś chodzi o inne dane w książce polskojęzycznej - sama jestem ciekawa. Może autorka dotarła do nowych danych od czasu publikacji poprzedniej książki na ten temat? Mzmona (dyskusja) 22:58, 23 wrz 2010 (CEST)

  • Szczerze mówiąc, nie wiem dlaczego nie zauważyłem tej publikacji Barbary York. Przepraszam za to niedopatrzenie. Przeczytałem ją dość dokładnie i porównałem ze spisem treści polskojęzycznego tłumaczenia jej pracy. I dochodzę do wniosku, że z dużym prawdopodobieństwem mogą być to te same treści. Możemy mieć więc do czynienia ze źródłem wtórnym. W trakcie lektury znalazłem informację, której nie ma w tekście (strona 31). Dotyczy ona hipotezy związanej ze śmiercią Saeberta oraz wzajemnych relacji na linii Kent-Essex po śmierci Ethelberta. Prosiłbym autorkę o wkomponowanie tych informacji w treść artykułu. Sebk. let’s talk 23:52, 25 wrz 2010 (CEST)
    • Informację o kontroli króla Kentu nad Seabertem umieściłam juz wcześniej, na podstawie kroniki Bedy "Beda wspomina, że władzę zwierzchnią nad nim sprawował wuj Ethelbert" (cyt.). Uzupełniłam informacje o hipotezie dot. jego śmierci. Dziękuję za cenne sugestie. Mzmona (dyskusja) 19:01, 26 wrz 2010 (CEST) Skorzystałam również ze znalezionych przez Sebk informacji (dziękuję) - sądzę, że Zrobione:) Mzmona (dyskusja) 19:41, 26 wrz 2010 (CEST)