Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi[edytuj | edytuj kod]

Artykuł przedstawia najważniejsze fakty z historii tej świątyni, zawiera także opis jej architektury i wyposażenia. Loraine (dyskusja) 23:08, 22 sie 2018 (CEST)

  • Czy nie ma jakieś pracy specjalistów z hist. sztuki nt. soboru? Np. wiek ikon itp. oraz że malowidła są freskami uźródławia praca autorów-dziennikarzy: teatrolożki i tłumacza języka ros. Przeciętny teatrolog nie odróżni malowidła na suchym tynku od tego na mokrym nawet, gdyby go ów tynk w pupę kopnął, podobnie z datowaniem obrazów. Oczywiście zawsze mogą skorzystać z archiwaliów czasów budowy i to by było świetnie. Ale nie muszą. A powołań w tej książce zdaje się nie ma, więc nie ma jak sprawdzić z czego brali wiedzę? Dlatego lepsza by była praca specjalisty. Przy czym to nie zarzut eliminujący. Jak nie ma pracy specjalisty, to trudno. --Piotr967 podyskutujmy 01:35, 2 wrz 2018 (CEST)
Autorzy książki podają ogólną bibliografię, piszą również, że rozmawiali z samymi gospodarzami soboru, służącym tam duchowieństwem. Można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że błędów podstawowych raczej nie zrobili. Niemniej poszukam jeszcze raz, czy jest jakieś specjalistyczne opracowanie, do którego nie dotarłam. Loraine (dyskusja) 10:35, 3 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. "Cerkiew usytuowano na działce należącej do miasta, co oznaczało, że wszelkie remonty obiektu będą odbywały się na jego koszt" - to chyba jakieś ówcześne uwarunkowania prawne, współczesnie się z tym nie spotkałem. D kuba (dyskusja) 19:43, 29 sie 2018 (CEST)
    No tak, to chodzi o ówczesne regulacje. Loraine (dyskusja) 19:52, 30 sie 2018 (CEST)
  2. Kilka drobnych uwag. W leadzie jest zdanie: była nieprzerwanie czynna także podczas I wojny światowej, podczas gdy w treści głównej: Oznaczało to, że przez cały okres I wojny światowej świątynia pozostawała najprawdopodobniej czynna i nie poniosła strat materialnych. (...) ks. Konstantin Ryżkowski z cerkwi Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim – z cerkwi, czy z parafii? Trochę nie jest dla mnie jasne to zdanie o staniu się siedzibą parafii w 1920. Czy to znaczy, że wcześniej nie była? W haśle Parafia św. Aleksandra Newskiego w Łodzi nie ma wszystkich dat, ale widać ciągłość od 1884. Te 9 powiatów trzeba moim zdaniem konsekwentnie podlinkować. W końcu lat 60. i na początku lat 70. XX wieku liczbę uczęszczających do niej wiernych oszacowano na 2500 osób, z czego jedynie 600 realnie praktykujących – czy uczęszczanie do cerkwi to nie jest realną praktyką religijną? Strona parafii podaje rok 1951 jako datę podniesienia świątyni do rangi katedry diecezji łódzko-poznańskiej. Boston9 (dyskusja) 02:14, 1 wrz 2018 (CEST)
    Jako realnie praktykujących potraktowano tych, którzy przystąpili do spowiedzi i Eucharystii przynajmniej w okresie wielkanocnym. Natomiast w zdaniu o statusie parafii chodzi o to, że w II Rzeczypospolitej wszystkie parafie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej powstałe w XIX w. musiały zostać ponownie zarejestrowane, otrzymać zgodę na utrzymywanie otwartej świątyni, co jak wiadomo nie było wcale oczywiste. Loraine (dyskusja) 16:10, 1 wrz 2018 (CEST)
    Cerkiew/parafię piotrkowską poprawiłam. Nie mam też już wątpliwości, że cerkiew była czynna od 1915 do 1918 r. i jest to już wskazane w całym tekście. Powiaty podlinkowane. Loraine (dyskusja) 01:07, 2 wrz 2018 (CEST)
  3. Bardzo rzuca się w oczy brak opisania historii świątyni w czasie II wojny światowej. Jest okres międzywojenny, a potem bezpośrednio powojenny. Może udałoby się coś znaleźć na ten temat? Boston9 (dyskusja) 02:14, 1 wrz 2018 (CEST)
    To jest zasadniczy powód, dla którego ten artykuł nie był rozbudowywany do medalu :( Słabo z tym. Ale szukam ciągle. Loraine (dyskusja) 23:37, 1 wrz 2018 (CEST)
    Znam sprawę tej świątyni, bardzo dokładnie opisaną przez Lorraine, chociaż lekko zbyt... politycznie (wydaje mi się, że nie tylko o to tutaj chodziło, bo takie akcje zdarzały się w przypadku innych wyznań czy projektów społecznych, nie musi to być po prostu wyraz lojalności i liczenia z wysuniętym językiem na zlecenia rządowe). W pracy "Prawosławni w Łodzi", dzięki której trochę się dowiedziałam m.in. o tej świątyni, też nie ma danych o losach budynku w trakcie drugiej wojny. Jest więcej szczegółów, ale moim zdaniem nie są to kwestie zasadnicze. Trudno jest pisać o takich zabytkach na podstawie źródeł historyczno-sztucznych. To jest kwestia zagospodarowania pola. Z tym akurat jest kiepsko. Dlatego źródła wybrane i świetnie wyzyskane przez Loraine są jednak podstawowe. Szkoda! Ale taka jest rzeczywistość, która skrzeczy. Ile zabytków najwyższej klasy poniszczyli Polacy w szale i szaliku "odzyskaliśmy wreszcie niepodległość", to głowa mała. Nie mówiąc o koszmarnej akcji z 1938, za którą łby powinny polecieć i jakoś o rocznicy mało słychać, bo "nie pasuje". Dlatego taki problem z odpowiednimi działowo źródłami. Marencja (dyskusja) 19:43, 5 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
  1. Moim zdaniem bardzo wskazane jest uźródłowienie trzech zdań: 6 kwietnia 1879 zawiązany został komitet budowy cerkwi, do którego weszli..., 8 maja 1880 ks. Konstantin Ryżkowski z cerkwi Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim poświęcił kamień węgielny. oraz Po lewej stronie od ikonostasu, po dwóch stronach ikony św. Mikołaja, zawieszono tablice pamiątkowe poświęcone policjantom i żołnierzom, którzy zginęli, tłumiąc wystąpienia rewolucyjne w Łodzi w 1905 oraz latach następnych. Boston9 (dyskusja) 02:14, 1 wrz 2018 (CEST)
    Dwa pierwsze zdania mają źródło - stanowią logiczną całość z następnym stwierdzeniem, obejmuje je najbliższy przypis. Do trzeciego już dokładam przypis. Loraine (dyskusja) 16:10, 1 wrz 2018 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. D kuba (dyskusja) 19:43, 29 sie 2018 (CEST)
  2. Boston9 (dyskusja) 02:14, 1 wrz 2018 (CEST)
  3. Elfhelm (dyskusja) 02:04, 2 wrz 2018 (CEST)
  4. Marencja (dyskusja) 19:35, 5 wrz 2018 (CEST)