Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Termometr RNA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Termometr RNA[edytuj | edytuj kod]

Art jest tłumaczeniem en:RNA thermometer, GA. W związku z tym jest dość krótki, ale wyczerpująco opisuje bardzo ciekawą strukturę, o której się właściwie nie słyszy. Jest ilustrowany, uźródłowiony publikacjami naukowymi. Mpn (dyskusja) 19:45, 22 sie 2014 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. "Tradycyjne metody poszukiwań bazujące na sekwencjonowaniu okazały się nieefektywne, jako że drugorzędowa struktura cząsteczki jest znacznie bardziej konserwatywna od sekwencji zasad azotowych" - w tej postaci to zdanie nie ma wiele sensu (co ma jedno do drugiego?), bo tak czy owak żeby wymodelować strukturę trzeba sekwencjonować albo badać bezpośrednio strukture 2-rzędową metodami fizycznymi.
    zmiana na: "bazujące głównie na sekwencjonowaniu" Mpn (dyskusja) 06:58, 25 sie 2014 (CEST)
  2. "Jednakże sekwencja nukleotydowa takich krótkich termometrów RNA może być podatna na mutacje, jako że już mutacja punktowa może pozbawić motyw spinki do włosów aktywności in vivo" - motyw szpilki do włosów nie przejawia aktywności
    zmiana na: "może pozbawić motyw spinki do włosów charakterystycznych właściwości in vivo" Mpn (dyskusja) 06:58, 25 sie 2014 (CEST)
  3. "Oprócz tego mechanizmu regulacji cis samotny prowadzący regulację trans termometr RNA znaleziono w RpoS mRNA" - co by to zdanie miało znaczyć? Zdanie sygnalizuje, że istnieje osobna klasa termometrów RNA, regulująca w sposób trans. W przeciwieństwie do regulacji cis, nie jest opisane, jaki jest mechanizm tej regulacji.
    opisano Mpn (dyskusja) 15:59, 25 sie 2014 (CEST)
  4. "Najlepiej zbadany termometr RNA znaleziono jednak w genie rpoH u Escherichia coli" - skoro jest najlepiej zbadany to warto mu poświęcić trochę więcej miejsca, niż jedno zdanie (jest b. ładnie opisany w cytowanej pracy Narberhausa i innych 2005). Zdanie "Ten termosensor przeprowadza up-regulację białek szoku cieplnego w wysokiej temperaturze poprzez σ32, wyspecjalizowany czynnik szoku cieplnego" jest strasznym żargonem i w gruncie rzeczy nic nie wyjaśnia.
    popr Mpn (dyskusja) 07:28, 26 sie 2014 (CEST)
  5. "Dla przykładu regulacja w górę prfA, kodującego kluczowy regulator transkrypcji genu wirulencji bakterii Listeria monocytogenes, zademonstrowana została poprzez przyłączenie regionu 5' prfA do genu białka zielonej fluorescencji. Gen fuzyjny uległ następnie transkrypcji przez promotor T7 pałeczki E. coli" - żargon z błędami merytorycznymi. założę się że chodzi o region 5'-UTR mRNA tego genu, a nie region DNA; gen (co to jest gen fuzyjny?) nie ulega transkrypcji przez promotor; w jaki organizm wklonowano ten konstrukt? Proszę to sprawdzić w cytowanej referencji. Tebeuszek (dyskusja) 21:52, 24 sie 2014 (CEST)
    popr Mpn (dyskusja) 07:51, 26 sie 2014 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Inne
  1. Ilustracja przedstawiająca element ROSE jest kompletnie nieczytelna, nie widać żadnych elementów strukturalnych, np. zamiast par zasad jest jakaś sieczka, proszę porównac z oryginałem (chyba coś musiało zaszwankować przy konwersji obrazu 3D). Do usunięcia albo zastąpienia przez inną ilustrację.Tebeuszek (dyskusja) 23:24, 29 sie 2014 (CEST)
    zastąpiono Mpn (dyskusja) 07:59, 30 sie 2014 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Tebeuszek (dyskusja) 23:24, 29 sie 2014 (CEST)
  2. Kenraiz (dyskusja) 18:16, 30 sie 2014 (CEST)
  3. Kobrabones (dyskusja) 15:49, 5 wrz 2014 (CEST)