Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Wojna domowa w Grecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wojna domowa w Grecji[edytuj | edytuj kod]

Artykuł uważam za dobry, merytoryczny oraz obszerny. Artykuł nie zawiera wielu ilustracji (prawa autorskie na en.wiki) i to właśnie jest jego największy mankament. Artykuł tworzyłem ponad miesiąc, posiada obszerną bibliografię oraz przypisy. W porównaniu do innych artykułach na temat wojen wyróżnia się treścią i zagłębieniem tematu. Z wyżej wymienionych powodów uważam że artykuł nadaje się na DA Perdo AdC 18:40, 20 sty 2009 (CET)

  • Głosy za:
  1. Yusek (dyskusja) 11:44, 25 sty 2009 (CET) mimo pewnych braków (szczególnie zdjęcia) mogę już dać swój głos na tak.
  2. --Łukasz2 (dyskusja) 22:49, 13 lut 2009 (CET)
  3. Kobrabones (dyskusja) 15:28, 14 lut 2009 (CET)
  • Głosy przeciw:
  • Nie ma zastrzeżeń do wstępu, aż miło zobaczyć wstęp który jest obszerny.
  • Grafiki na en Wiki są chronione prawem autorskim i nie ma ich wersji dostępnej na wolnej licencji.
  • Negatywy:
    • Linki do przekierwowań. Zrobione
    • Zbytnie linkowanie do słów, znaczeń niezwiązanych bezpośrednio z hasłem Wikipedia:Linkowanie
    • Linki do przekierowań - Jerzy II, manifest, Tito (to akurat nie powinien być disambig ale to jest inna kwestia) i inne - takie rzeczy naprawdę trzeba sprawdzać! Zrobione
    • Bardzo wybiórczo potraktowane przypisy, cała sekcja "Pierwsze starcia 1942-1944" nie ma ani jednego. Z przypisami nie trzeba też przesadzać, i jak już kiedyś o tym pisałem, jeżeli większość informacji pochodzi z jednego źródła to wystarczy na wstępie przypis "Wszyskie informcje, chyba, że zaznaczono inaczej, pochodzą z X". Zrobione
    • Subiektywne - nie lubię używanie słów "rok" po dacie, przecież wiadomo o co chodzi.

Tyle z technicznych na początek, później to jeszcze raz przeczytam. roo72 (dyskusja) 08:44, 21 sty 2009 (CET)

Nagminny brak ogonków, błędy ortograficzne, nieprzetłumaczone fragmenty. Kawałek "W czasie wyzwalania kraju doszło do wypełnia pewnych kroków dokonywanych przez aliantów zachodnich w celu nie opanowania przez siły EAM całego kraju. Oprócz tego kraj nie został opanowany całkowicie przez EAM ze względu na fakt że komuniści z KKE otrzymali od Sowietów nakaz działań które alianci zachodni mogli by uznać za niepokojące głównie dlatego że Stalin nie chciał doprowadzić do konfliktu dyplomatycznego z aliantami zachodnimi co by mogło negatywnie odbić na stosunkach z zachodem oraz przeszkodzić ZSRR dominacji na krajami Europy Środkowo-Wschodniej które Stalin uważał za kraje własnej strefy wpływów" jest zwyczajnie niezrozumiały. Zrobione Picus viridisOdpowiedz zoilowi 11:40, 21 sty 2009 (CET)

  • Co do błędów ortograficznych i braku ogonków chciałbym poprosić o pomoc aby ktoś po tym kątem to sprawdził ze względu na moje problemy z ortografią. --Perdo AdC 15:45, 21 sty 2009 (CET)
    • Napisz do czywieszowców albo do ludków mających ort w babelce. Jak kiedyś robiłem coś takiego, z jednym gościem (studentem polonistyki) Ja poprawiałem artykuły z geologii a on potem przeglądał je pod względem jeżykowym.Yusek (dyskusja) 21:53, 22 sty 2009 (CET)
  • W pierwszych dwóch obszernych akapitach sekcji Pierwsze starcia 1942-1944 nie ma ani jednego przypisu. Stefaniak (dyskusja) 12:02, 25 sty 2009 (CET)
  • Próbowałam to poprawić, ale nie dam rady, koniecznie trzeba poprawić styl, bo momentami tekst jest zupełnie niezrozumiały; przykłady z rozdziału Dekemvriana:

Dzień walk oraz cały grudzień został nazwany Dekemvriana.

Oprócz walk grudniowych okres ten należy do bardzo wzmożonych wewnątrz sił ELAS.

Głównym teoretykiem KKE przygotowującym partię oraz siły EAM był Georgios Siantos, który wywarł znaczące w partii oraz opierał się na doktrynie nie chęci do Brytyjczyków.

Fakt że kontynuowania wal na ulicach Aten pomiędzy Brytyjczykami a anty-niemiecką partyzantką komunistyczną było bardzo istotnym problemem politycznym, który posiadał Winston Churchill.

Rozmowy w Atenach upadły głównie przez stronę EAM/ELAS, która wciąż oskarżała prawicowe partyzantki o kolaborację z Niemcami. Widząc tą sytuację Churchill wypowiedział się że problem oskarżeń nie leży w jego kwestii przez co on nie będzie się angażował w konflikt pomiędzy bojówkami.

Gwałtowne zainteresowanie Sowietów sytuacją w Grecji doprowadziło do podpisania na linii Churchill-Stalin tzw. "porozumienia procentowego", które obejmowało że Grecja przejdzie w brytyjską strefę wpływów.

Z tego względu poparcie Sowietów dla EAM i greckich komunistów stało się jeszcze mniej zdecydowane a przez co szanse na udane przejęcie władzy przez komunistów z KKE znacznie spadło.

Z tego powodu przywódca ZSRR zabezpieczył się i na tą ewentualność. W wypadku gdyby poparcie dla KKE nie osiągnęło by charakteru ogólnokrajowego, ZSRR odwołał by się z popieranie komunistów a także uzasadnił by i poparł interwencje Wielkiej Brytanii w Grecji, oddając kraj w jej strefę wpływów.

Rok 1945 miał przebiec pod względem klęski politycznej KKE.

Czołowi działacze partii Trockistów musiało wyjechać zagranice w strachu przed własnym życiem.

Łeba «+» 00:08, 31 sty 2009 (CET)

  • Co prawda już po głosowaniu, ale zdaje się, że zostało nieco błędów językowych: Początki wojny domowej w Grecji datuje się na lata okupacji Grecji (powtórzenie), który próbował się otoczyć ministrami nie związanym z byłym rządem, Latem 1944 roku było już wiadomo że - może to z pozoru nic wielkiego, ale byłoby dobrze jakby ktoś jeszcze nad tym przysiadł. TR (dyskusja) 17:57, 20 lut 2009 (CET)
    No niestety. Linkowanie też szwankuje. Są linki do trywialnych słów, a nie ma linków do odpowiednich haseł o organizacjach i grupach partyzanckich. Trochę to poprawiłem w górnej części artykułu. Polimerek (dyskusja) 17:10, 21 lut 2009 (CET)