Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Wysiedlenia Polaków z Pomorza (1939–1943)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wysiedlenia Polaków z Pomorza (1939–1943)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł autorstwa wikipedysty Dreamcatcher25 opisany dość solidnie podobnie jak i pozostałe arty ma dużo przypisów i jest opisany zrozumiałym językiem ma potencjał na medal ale najpierw warto by było dać mu DA. Frankszwajcarski (dyskusja) 20:30, 4 wrz 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Yusek (dyskusja) 10:19, 7 wrz 2011 (CEST)
  2. L. Jańczuk (dyskusja) 14:22, 9 wrz 2011 (CEST) Proszę tylko o poprawienie disambigów.
  3. Stiepan Pietrov (dyskusja) 19:57, 15 wrz 2011 (CEST)
  4. Cathy Richards (dyskusja) 19:40, 16 wrz 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

A co z ludnością kaszubską, która przez Niemców była traktowana jako inna nacja niż Polacy. Mieszkańcy przedwojennej Gdyni to głównie osoby pochodzące z powiatów wejherowskiego, kartuskiego i kościerskiego czyli Kaszubi. Dodatkowo nie podoba mi się sformułowanie Do kategorii tej zaliczano również obywateli Wolnego Miasta Gdańska. Obywatele Wolnego Miasta Gdańska bardzo często szczególnie przez władze PRL byli traktowani jako Niemcy aczkolwiek oprócz Niemców Gdańsk był zamieszkany przez Polaków, Kaszubów i Kociewiaków, dodatkowo były osoby określające się jako Gdańszczanie mówiący zarówno po polsku jak i niemiecku a nawet po kaszubsku w gwarze Gdańskiej. Dodatkowo dość często a można by i powiedzieć, biorąc pod uwagę tytuł, zbyt często pojawiają się wątki żydowskie. Dodatkowo brakuje informacji na temat wysiedleń w innych powiatach. Przy okazji informacja o tym iż Gdynia w 1918 była małą wioską jest oczywiście prawdziwa, jednakże na terenie Gdyni z 1939 znajdowały się również inne wsie z czego Oksywie było już dość liczne. Fakt nie powoduje to dość dużej zmiany ale warto o tym również pamiętać.Yusek (dyskusja) 21:15, 4 wrz 2011 (CEST)

Dziękuje za uwagi. Odnosząc się pokrótce:

  • wioski z których powstała Gdynia i pochodzenie mieszkańców – masz rację, doprecyzowałem
  • Żydzi – doprecyzowałem we wstępie na „obywateli polskich narodowości polskiej i żydowskiej”. Jestem zwolennikiem prostych i klarownych tytułów więc w tym wypadku traktuje pojęcie „Polacy” i „obywatele polscy” równoznacznie. Poza tym wzmianki o Żydach pojawiają się głównie w pierwszych sekcjach przy omawianiu niemieckich planów i kryteriów wysiedleń.
  • Obywatele WMG – zmieniłem na Niemców–obywateli WMG.
  • Kaszubi – W pierwszej sekcji jest wspomniane o memoriale „Kilka myśli o traktowaniu obcoplemieńców na Wschodzie” wskazującym na konieczność wewnętrznego rozbicia narodu polskiego poprzez odrywanie różnych grup etnograficznych (takich jak Kaszubi, czy Górale). Nie jestem jednak pewien, czy akurat artykuł o wysiedleniach z Pomorza jest dobrym miejscem na pogłębianie wątku kaszubskiego. W tym przypadku naziści posługiwali się bowiem zasadniczo dwiema kryteriami i) czy ktoś przybył na Pomorze po 1918, czy też zamieszkiwał tam w epoce wilhelmińskiej; ii) jeśli to drugie, to czy prezentowana przez niego postawa polityczna była antyniemiecka. Kaszubskość jest w tym wypadku pochodną tych kryteriów. W każdym razie w źródłach, z których korzystałem ten wątek nie był jakoś szczególnie podkreślany. Zaznaczę jednak w odpowiednim punkcie, że do ludności autochtonicznej zaliczano również Kaszubów.
  • „pozostałe powiaty” – podałem tyle liczb, ile zawierały źródła z których korzystałem. Mogę ew. jeszcze poszukać. Pozdrawiam--Dreamcatcher25 (dyskusja) 23:01, 4 wrz 2011 (CEST)
    • Jeśli chodzi o pozostałe powiaty to może stąd: Widernik M. (red.), 2001, Dzieje Kartuz, wyd. Remus, Kartuzy; Gąsiorowski A.(red.), 2009, Kościerzyna i powiat kościerski w latach II wojny światowej 1939-1945, wyd. Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie, Kościerzyna. W tej pierwszej publikacji może być niewiele, gdyż są to dzieje od 1918 do 2000 natomiast ta druga publikacja niby jest o powiecie kościerskim ale dość mocno zahacza o pozostałe.Yusek (dyskusja) 23:54, 4 wrz 2011 (CEST)
Dzięki za wskazówkę, w ciągu najbliższego weekendu postaram się poszukać tej lub innych pozycji i wykorzystać to co tam znajdę--Dreamcatcher25 (dyskusja) 17:33, 5 wrz 2011 (CEST)
Zrobione Zgodnie z sugestią uzupełniłem o informacje nt. powiatów kościerskiego i kartuskiego, a także chojnickiego i tczewskiego--Dreamcatcher25 (dyskusja) 23:49, 6 wrz 2011 (CEST)