Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu[edytuj | edytuj kod]

Kompleksowo opracowane przez Leszka Jańczuka zagadnienie o stylu w architekturze lokalnej; bez zarzutów językowo-merytoryczno-formalnych. Farary (dyskusja) 13:34, 27 paź 2013 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. "Aż do początku XX wieku podlaskie domy były rzadko zdobione. W latach 1920–1940 i sporadycznie do lat 60. XX wieku owa kilkuwiekowa tradycja została wzbogacona formami ornamentalnymi. " - z pierwszego zdania dowiadujemy się że owej tradycji raczej nie było. raziel (dyskusja) 23:58, 5 lis 2013 (CET)
    Termin tradycja odnosi się tu do układu przestrzennego „pomiary włócznej”, rozplanowania pomieszczeń oraz kształty budynków. W XX wieku do owej tradycji doszło jeszcze zdobienie, którego przedtem prawie nie było, a którego niektóre motywy przywiezione zostały z Uralu. "Pierwsze" zdanie, jest dopiero "czwartym" zdaniem. LJanczuk d'un jour pour attendre 02:00, 6 lis 2013 (CET)
  2. "Mieszkańcy Czyż nie wypierają się swej tradycji i wciąż ją kontynuują," - tak publicystycznie mi to zabrzmiało. raziel (dyskusja) 23:58, 5 lis 2013 (CET)
    Może nie rezygnują ze swej tradycji. LJanczuk d'un jour pour attendre 00:19, 6 lis 2013 (CET)
  3. Głównym moim zarzutem jest jednak to że tytuł nie do końca odpowiada treści. Artykuł opisuje zdobnictwo domów Tutejszych - czyi mniejszości białorusko-ukraińskiej mieszkającej głównie w powiatach hajnowskim, wschodniej części bielskiego i siemiatyckiego. Podlasie to jeszcze powiaty moniecki, augustowski, grajewski. Jest jeszcze Podlasie południowe. Oczywiście ludność Polska też zamieszkiwała tereny Rusińskie (chociażby Budy i Teremiski) i czerpała oczywiście motywy zdobnicze. Nie znam się zbytnio na architekturze ale i na terenach osadnictwa mazowieckiego (na Podlasiu) widać podobne zdobienia. Niemniej artykuł opisuje (i ilustruje) głównie wsie Tutejszych z tzw Krainy otwartych okiennic. raziel (dyskusja) 23:58, 5 lis 2013 (CET)
    Zanim utworzyłem ten artykuł zastanawiałem się nad doborem odpowiedniego tytułu, bo chodzi tu tylko o dwa powiaty, ale na wikipedii nie powinniśmy szukać nowych rozwiązań, powinniśmy powtarzać to, co piszą w fachowych opracowaniach (Gaweł, Szewczyk). Dlatego zdecydowałem się na Podlasie. Tak robią nawet prace naukowe. Artykuł z GW z 1998 też pisał o Podlasiu. Autorom tych prac prawdopodobnie chodzi o to, że tylko ta część Podlasia zachowała jeszcze w jakimś stopniu swój charakter. W XX wieku Budy i Teremiski nie miały już nic z polskości. Również ludność niemiecka, która osiedliła się w Długim Brodzie, Nowosadach i innych wioskach szybko się zasymilowała. Jakkolwiek koło Masiewa jest niemiecki cmentarz z XIX wieku (w końcu XIX wieku przesiedlili się w głąb Rosji). Obecny działacz mniejszości białoruskiej na Podlasiu to potomek owych Niemców. Ludność rusińska osiedlała się również i na Mazowszu. Około 20 wiosek z Mazowsza nosi "ruskie" nazwy. Ale to nie na temat. Wikipedia na pewno nie jest odpowiednim miejscem, by dyskutować o trafności nazwy. Trzeba to robić gdzie indziej, choć nie sądzę, by mogło się udać, ponieważ prace naukowe stosują określenia "zdobnictwo na Podlasiu", albo "zdobnictwo na Białostocczyźnie". Jeżeli mamy zmienić tytuł artykułu to tylko na "Zdobnictwo na drewnianych domów na Białostocczyźnie". Każdy inny tytuł byłby ORem. LJanczuk d'un jour pour attendre 00:19, 6 lis 2013 (CET)
    Może lepiej ograniczyć przynajmniej do Białostocczyzny. Podlasie to zdecydowanie zbyt szerokie pojęcie, szczególnie że w artykule ograniczasz się tylko do pewnej części, a w zasadzie do jednego kręgu kulturowego (chociaż ciężko tu mówić o jednym kręgu kulturowym :) Nie mogę się też zgodzić ze stwierdzeniem że tylko ta część Podlasia zachowała swój pierwotny charakter. Sam Gaweł napisał książkę nt budownictwa drewnianego nad Biebrzą - a Goniądz to zdecydowanie Podlasie. Jeśli autorzy dochodzą do wniosków że tylko ta cześć Podlasia zachowała swój pierwotny charakter to chyba powinni zawrzeć to w swoich książkach opisujących całą krainę. Zresztą naukowcy mają coś takiego że lubią poszerzać zakres swojej pracy pomimo że opisują ona tylko wąski fragment rzeczywistości. raziel (dyskusja) 23:03, 8 lis 2013 (CET)
    Można zmienić nazwę, jednak obecnej nazwy nie można traktować jako błąd. Opracowania naukowe posługują się takim określeniem. No i jacy autorzy mówią o Białostocczyźnie, a jacy o Podlasiu? "Białostocczyznę" stosują ci autorzy, którzy pochodzą z Podlasia (i można powiedzieć, że mają lepsze wyczucie), "Podlasie" stosują ci autorzy, którzy pochodzą spoza Podlasia (z Krakowa, z Pomorza). Artykuł adresowany jest nie tylko do mieszkańców Podlasia. Oczywiście moda ta dotyczy przede wszystkim dwóch powiatów, ale w siemiatyckim i białostockim powiecie też miała miejsce, choć na znacznie mniejszą skalę. Przypomnę, że przed powstaniem tej mody budownictwo we wschodniej jak i północnej części Podlasia było wg tego samego stylu, pomiara włoczna, ten sam układ pomieszczeń, część mieszkalna i gospodarcza znajdowały się pod wspólnym dachem, dopiero po I wojnie światowej pojawiły się różnice pomiędzy wschodnią a północną częścią Podlasia, a dotyczyły zdobnictwa. LJanczuk d'un jour pour attendre 23:24, 8 lis 2013 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
  1. Możliwe że jestem przewrażliwiony ale strasznie rażą mnie frazy: Kulturę (...) tworzyli po miastach Żydzi, a po wsiach Rusini, (...) po miasteczkach – Niemcy. Dla mnie jest to ewidentny błąd językowy, ewentualnie archaizm lub nawiązanie do gwary, tak czy inaczej chyba powinno to brzmieć inaczej. frees (dyskusja) 16:41, 10 lis 2013 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Horgelblob (dyskusja) 20:01, 28 paź 2013 (CET)
  2. Tremendo (dyskusja) 22:31, 31 paź 2013 (CET)
  3. Yusek (dyskusja) 23:54, 2 lis 2013 (CET) Podziwiam artykuł. Właśnie z takimi małymi, ładnymi domkami kojarzy mi się pogranicze polsko-białoruskie.Yusek (dyskusja) 23:54, 2 lis 2013 (CET)