Wikipedia:Propozycje do List na Medal/Lista dzieł El Greca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lista dzieł El Greca[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie: Pragnę przedstawić do medalu pierwszą listę z dziedziny sztuki w Wikipedii. Praca nad listą teoretycznie rozpoczęła się ponad rok temu. Moim założeniem było stworzenie jak najbardziej pełnej listy dzieł El Greca. Lista powstawała w kilku etapach:
I) stworzenie artykułów o każdym dziele artysty - w tym celu powstało ponad 180 artykułów, z źródłami, z grafikami (wiele z nich było prezentowanych w Czy Wieszu)
II) stworzenie listy wraz z danymi dotyczącymi każdego dzieła - w tabelach podano lata powstania dzieła wg wszystkich najważniejszych historyków sztuki zajmujących się twórczością El Greca, dodatkowo zamieszczone są uwagi dotyczące atrybucji, proweniencji podane są aktualne kolekcje wraz z ich stronami internetowymi. Kryterium dla powstania listy jest katalog Gudiola (1983) jako ostatnie takie opracowanie szczegółowo traktujące sztukę El Greca. Późniejsze opracowania Hansela, Davida czy Mariasa nie podają listy dzieł. Niemniej lista została uzupełniona o dzieła wymienione w innych katalogach co zostało odpowiednio zaznaczone kolorem w tabelach.
(III) stworzenie haseł pobocznych towarzyszących liście - w tym celu powstało dodatkowych ponad 60 artykułów o muzeach czy historykach sztuki.
Lista zakończona jest sekcjami o obrazach o wątpliwej atrybucji lub które nie występują w żadnych katalogach związanych z El Grekiem, o obrazach zaginionych oraz statystyką w której szybko można sprawdzić gdzie i w jakiej kolekcji znajdują się obrazy. Sekcję Bibliografię podzieliłem na polsko i obco języczną Wszystkie pozycje posiadam w swojej biblioteczce. Na koniec chciałbym podziękować za nieocenioną pomoc w uzupełnianiu artykułów i w tworzeniu nowych koleżance Tremendo oraz Krzysztofowi. Mam nadzieje że lektura przyniesie dużo radości, zainspiruje do kolejnych list i będzie dużą pomocą dla innych. Zapraszam do zgłaszania uwag i głosowania.Adamt rzeknij słowo 13:25, 31 sty 2014 (CET)

  • Głosy za:
  1. Staszek99 (dyskusja) 20:37, 3 lut 2014 (CET)
  2. Kenraiz (dyskusja) 18:41, 4 lut 2014 (CET)
  3. Tremendo (dyskusja) 08:47, 5 lut 2014 (CET)
  4. Krzysztof 13 (dyskusja) 14:01, 5 lut 2014 (CET)
  5. Bonvol zostaw wiadomość 17:27, 16 lut 2014 (CET)
  6. Imponująca--Felis domestica (dyskusja) 20:53, 26 lut 2014 (CET)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Przypisy nie są szablonach.--Basshuntersw (dyskusja) 13:29, 31 sty 2014 (CET)

Opracowanie oszałamiające i lista artykułów pochodnych podobnie. Jest jednak problem formalny – zgodnie z Pomoc:Jak napisać Listę na Medal wymagać powinniśmy braku czerwonych linków wśród haseł stanowiących główny temat listy. Tutaj zostało jeszcze kilka czerwonych. Kenraiz (dyskusja) 13:49, 31 sty 2014 (CET)

Jestem pod wrażeniem i to ogromnym. To jest pierwsza lista, która zrobiła na mnie takie wrażenie. Ogrom iście benedyktyńskiej pracy , masa artykułów napisanych "przy okazji" tworzenia listy... No i TEMAT (musiałem wielkimi literami). Co do przypisów w szablonach (lub odwrotnie), to zastanawiam się czy ma to jakieś znaczenie dla czytelnika? Dla mnie żadnego! Dzięki Adam. Staszek99 (dyskusja) 20:37, 3 lut 2014 (CET)

Adam, autor tej listy, wykonał kawał solidnej roboty, za którą należy mu się najwyższa cena. Rozumiem, że nie było to łatwe zadanie wobec ogromu trudności związanych z datowaniem dzieł artysty, atrybucją, kilkoma katalogami dzieł (nie wiadomo, na ile zgodnymi, a na ile sprzecznymi ze sobą), itp. Lepiej chyba się nie da tego zrobić. Mam tylko kilka drobnych uwag technicznych/merytorycznych:

  • czy nie dałoby się tabel: "rok powstania" i "publikacje/rok wydania" połączyć w jedną; zauważyłem, że zawierają one podobny zestaw autorów – w pierwszej z nich jest datowanie prac artysty (bardzo dobry pomysł, bo badacze, jak widać, różnią się między sobą), w drugiej natomiast mamy zielone ptaszki, które, jeśli dobrze rozumiem, oznaczają, że dany obraz został w danym opracowaniu wymieniony;
    • Pierwotnie chciałem by była to jedna tabela bo logiczne że skoro ktos podaje datę to i wymienia w publikacji. Później przyszły wspomniane problemy tj.: nie każdy podaje zawsze daty (Cossio, Mayer) nie każdy uznaje atrybucje ale podaje datę (Wethey) wielu jedynie wymienia dzieła nie podając dat (Vallentin) lub podaje je za wcześniejszymi publikacjami i w tym przypadku nie ma sensu ich wymieniać (David, Goldshein) Taka różnorodność w podejściu do tematu skłoniła mnie do takiego podziału. W przyszłości chcialbym jeszcze to rozszerzyć i faktycznie warto będzie pomyslec o sposobie czytelnego połączenia rubryk. By było "łatwiej" wcześniejsze katalogi podaja inne wymiary obrazów niż te znane z obecnych czasów - wazna i ciekawa informacja bo swiadczy że obraz był przycinany, wycinany naprawiany (pomijam że Mayer podaje obrazy raz z wymiarami z rama raz bez ) --Adamt rzeknij słowo 19:10, 5 lut 2014 (CET)
  • czy nie dałoby się opatrzyć wszystkich podanych w liście obrazów numerami katalogowymi (albo przynajmniej jakim jednym, najważniejszym);
    • Tak. Mozna takie numery nadać wszystkim obrazom z katalogu Gudiola jako bazy listy a pozostałe ... hm no właśnie albo podać nr katalogowy we wszystkich przypadkach tak jak podaje nr kat przy wątpliwych atrybucjach u Wetheya. Mogę to zrobić ale potrzebuje na to troszkę czasu --Adamt rzeknij słowo 19:07, 5 lut 2014 (CET)
  • w sekcji: Okres kreteński widnieje sformułowanie – "rysował ikony". Czy to oznacza, że były to rysunki?

I na zakończenie: na stronie El Greco Foundation znajduje się lista dzieł El Greca; ciekawi mnie, czy ma ona jakąś wartość poznawczą? Krzysztof 13 (dyskusja) 14:01, 5 lut 2014 (CET)

  • Bardzo ciekawa lista, ale jak każda ma pewne błędy związane z prowinencją, nie wiadomo na jakiej podstawie (źródła) była tworzona i jest nie pełna Korzystałem z niej głównie dla dzieł o wątpliwej atrybucji nie wymienianej w katalogach. --Adamt rzeknij słowo 19:07, 5 lut 2014 (CET)
  • Co mogłem technicznie poprawić w przypisach to zrobiłem. Nie wiem czy dobrze, trzeba sprawdzić. Jednakże w dalszym ciągu są tam rzeczy do poprawienia:
44. Łysiak MBC t.4 s.154 - nie wiem o co chodzi, może jakiś wpis do bibliografii i odnośnik by się przydał
  • Poprawiłem
48. wg Georgesa Wildensteina, ze wstępu do El Greco August L. Mayer, 1937 - jest wpis w bibliogrfii ale z roku 1914 (był 1916 ale wtedy nic nie linkowało z artykułu bo tam był konsekwentnie stosowany rok 1914)
  • poprawiłem datę wydania Mayer miał kilka edycji swojej monografii w 1937 przedmowe do niej napisał Wildenstein
56. http://... - goły adres, może jakiś opis jak w większości obrazów?
  • poprawiłem
66. wg Maríasa kolekcja Granada de Ega Collection w Madrycie - tu też by się przydał odsyłacz do bibliografii
  • Jest Marias w bibliografii ref w refie chyba się nie da zrobić Dodałem drugi
102. Według A.Buccheri Stara Pinakoteka, wyd HPS, Warszawa 2007 - odsyłacz do bibliografii?
  • poprawiłem
129. Geniusz sztuki. El Greco tab.10 - czy to Luciano di Pietro z bibliografii?
  • poprawiłem
206. http://... - goły adres, może jakiś opis jak w większości obrazów?
  • poprawiłem

Paweł Ziemian (dyskusja) 19:37, 5 lut 2014 (CET)

  • Wydaje mi się, że dodatkowym szlifem byłoby umieszczenie w sekcji początkowej, czy jest to lista znanych czy zachowanych do współczesności dzieł jego i jemu przypisywanych. Chyba oczywiste jest, że nie wiadomo, czy jest to lista wszystkich dzieł (mogło, lecz nie musiało sporo zaginąć), ale czy obejmuje dzieła np. wspomniane w XVI lub innym wieku, obecnie nieistniejące/nieznane. Poza tym pozwolę sobie na niemerytoryczne dołączenie się do hołdów za taką pracę. Ciacho5 (dyskusja) 19:32, 6 lut 2014 (CET)
    • We wstępie Listy wymieniłem ile jest dzieł El Greca wg róznych historyków. Biorąc to pod uwagę, nie skromnie mówiąc, to ta lista jest najpełniejszą listą jaka powstała od prawie 90 lat (Cossio wymienia 357 prac w 1928 roku, Aznar wymieniał wszystkie prace łącznie z licznymi kopiami, i naśladowcami a to nie to samo). Na temat obrazów skradzionych czy zaginionych jest osobny skromny dział pod tabelami, w tabelach są również dodatkowe informacje przy niektórych pozycjach wspominające że ich miejsce przechowywania jest nie znane. O tym że takie obrazy są lub były wiemy z opracowań z 1963 (Wethey) lub z 1984 (Gudiol). Dzisiejsze ich losy są nie znane. Nikt nie może powiedzieć z pewnością, że są to wszystkie dzieła El Greca, sa za to wszystkie wymieniane dotychczas w 10 największych monografiach El Greca powstałych na przełomie lat 1906-2013. (prócz Aznara bo tej pozycji jeszcze nie mam) opartych na katalogach prywatnych zbiorów począwszy od bogatych zbiorów syna El Greca Manuela z XVII wieku (w XVI Ciacho nie bo El Grecko dopiero tworzył więc nikt katalogów z jego dziełami nie tworzył) a skończywszy na katalogach wystawowych XIX i XX wieku --Adamt rzeknij słowo 20:35, 6 lut 2014 (CET)
Lista - tytuły

Lista – tytuły (poz. 109, 110, 111, 150, 175, 186, 187, 216, 217, 218, 244 oraz obraz zaginiony poz. 1, obraz o wątpliwej atrybucji poz. 6).

Dwuznacznie brzmi tytuł kliku obrazów typu Św. Franciszek w modlitwie. (niefortunne tłumaczenie z ang. - St. Francis in Prayer; w jęz. pol. nie używa się takiej konstrukcji). Lepiej byłoby: Św. Franciszek pogrążony w modlitwie, Św. Franciszek zatopiony w modlitwie lub Modlitwa św. Franciszka. Obecny sugeruje, że chodzi o fragment (motyw) o św. Franciszku w modlitwie lub w jakimś zbiorze modlitw. Tak też mogłaby nazywać się antologia modlitw dotycząca świętego (por. np. Joseph Conrad w poezji polskiej). Z wersji tytułów w opracowaniach tłumaczonych z języków obcych należy wybierać te, które najlepiej brzmią po polsku i najczęściej się powtarzają. Najlepiej brzmi Św. Franciszek pogrążony w modlitwie (zob. nr 208 – ten drugi, bo są dwa identyczne). W tytule Apoteoza Imienia Jezus (poz. 37, 38) słowo Imienia piszemy wielką literą (chodzi nie tylko o imię, ale także o pewną kategorię teologiczną). Trzeba uważać na pisownię, bo w tłumaczeniach różnie to wygląda, np. u Michaela Scholz-Hansela można znaleźć np. Zesłanie ducha świętego (sic!). Numer 208 powtarza się. Pozdrawiam (ZC) 89.200.156.3 (dyskusja) 10:29, 7 lut 2014 (CET)

Drobiazgi techniczno-zgodnościowe

Poprawiłem kropki dziesiętne na przecinki, mam nadzieje, że dobrze. Przy okazji prosiłbym o sprawdzenie (mogą być problemy w artykułach nie w liście)