Przejdź do zawartości

Wikipedia:Rekord Guinnessa 2023

Skrót: WP:REKORD
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Zdjęcie. Czytelnia w bibliotece, na pierwszym planie neon z napisem "Wikimedia Polska" i lampa. W tle ludzie siedzący przy biurkach i patrzący na laptopy

We wtorek, 26 września 2023 roku, w dniu 22. urodzin polskojęzycznej Wikipedii, w Bibliotece przy ul. Koszykowej w Warszawie, rozpoczęliśmy próbę pobicia rekordu Guinnessa w najdłuższym edytonie! Miała ona charakter stacjonarny – wszyscy uczestnicy edytowali w jednym miejscu. Motywem przewodnim naszego stugodzinnego edytonu (poprzedni, ustanowiony przez Meksykanów w 2016 roku, wynosi 72 godziny) było szeroko pojęte Dziedzictwo Polski, a edytowaliśmy od wtorku do soboty (26–30 września 2023).

Edyton zakończył się zgodnie z planem 30 września 2023 r. o godzinie 16:00. Relacje pojawiały się na bieżąco na profilu FB Polska Wikipedia, a także na Instagramie.

7 lutego 2024 zostało oficjalnie potwierdzone, że ustanowiliśmy nowy rekord Guinnessa w długości edytonu, wynoszący 100 godzin.

W edytonie wzięło udział 127 osób edytujących, ponadto w obsłudze wydarzenia pomagali dodatkowi wolontariusze. Przez 100 godzin zapisaliśmy razem 13,1 tys. edycji w 9,5 tys. artykułów na polskojęzycznej Wikipedii. Powstały w tym czasie również 293 nowe artykuły.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, jako organizator wydarzenia, zapewniło uczestnikom wszystko, czego było potrzeba w czasie wielogodzinnego edytowania, m.in.:

  • pomoc w zorganizowaniu przejazdu i zwrot kosztów podróży
  • nocleg
  • pełne wyżywienie
  • dyplom uczestnictwa
  • przygotowane specjalnie na tę okazję drobne upominki/gadżety