Wikipedia:Rekord Guinnessa 2023/Inspiracje

Skrót: WP:REKORD
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Temat edytonu i zasady dotyczące edytowania[edytuj | edytuj kod]

  • Edytujemy polskojęzyczną Wikipedię (edycje dokonywane w projektach siostrzanych lub innych wersjach językowych Wikipedii nie będą zliczane).
  • Tematem edytonu jest Dziedzictwo Polski, rozumiane bardzo szeroko: zarówno dobra kultury, nauki i sztuki, ale także ich twórcy (związani z Polską, a więc niekoniecznie wyłącznie Polacy). Piszemy o Polsce nie tylko współczesnej, ale także o jej historii, a więc możemy opisywać miejscowości lub obiekty znajdujące się obecnie poza granicami Polski, ale z Polską niegdyś związane.
  • Można pisać nowe, a także poprawiać stare artykuły. Można dodawać do nich ilustracje znajdujące się na Wikimedia Commons. Można również dodawać infoboksy, kategorie, a także dokonywać poprawek innego rodzaju. Zliczane będą edycje z przestrzeni: głównej (czyli artykuły), kategoria oraz szablon.
  • Warto szczególnie poprawiać i uzupełniać hasła z tzw. polskiego kanonu Wikipedii, gdzie znajdują się hasła dotyczące Polski i Polaków, uznane przez społeczność wikipedystów za najbardziej ważne.
  • Wszystkich uczestników edytonu obowiązują zasady i zalecenia edycyjne, jakie przyjęto na polskojęzycznej Wikipedii. W przypadku wątpliwości dotyczących zasad lub zaleceń czy jakichkolwiek kłopotów z edytowaniem należy poprosić o pomoc wikitrenera lub wikitrenerkę.
  • Hasła możemy poprawiać we własnym brudnopisie, a do przestrzeni głównej wstawiać, gdy już uznamy, że skończyliśmy edytować dane hasło.

To może Ci się przydać[edytuj | edytuj kod]

Czy w haśle o zabytku brakuje ilustracji? Jeśli tak, sprawdź w Wikimedia Commons, czy są dostępne jego zdjęcia dodane podczas trwającego właśnie konkursu Wiki Lubi Zabytki.

Znalazłeś/aś hasło, które nie jest nigdzie linkowane? Zobacz, co możesz zrobić, by ocalić je od zapomnienia! (Lista sierotek)

Dodawanie opisów alternatywnych do zdjęć

Chcesz sprawić, żeby Wikipedia była dostępna dla wszystkich? Świetnie, to zadanie dla Ciebie! Instrukcję dodawania opisów znajdziesz TUTAJ

Inspiracje, czyli co, jeśli nie mam pomysłu na edytowanie?[edytuj | edytuj kod]

lista haseł dotyczących Polski uznanych przez wikipedystów jako szczególnie ważne, wiele z nich wymaga lepszego opracowania, aktualizacji o najnowsze informacje, uzupełnienia brakujących przypisów, podmiany martwych linków zewnętrznych oraz dodania lepszych ilustracji. Wikiprojekt:Polski kanon Wikipedii/nieistniejące – 5 haseł z tej listy wciąż nie powstało!

Potencjalne hasła do wyróżnienia Kultura w Polsce
  • utworzone do 2005 roku (a więc raczej nie niszowe tematy), mające min. 10 tysięcy bajtów i odpowiedniki w kilku obszernych wersjach językowych, a także brak szablonów {{Dopracować}} i {{Fakt}}. ponad 200 haseł
  • utworzone po 2010 hasła z szablonem Czywiesz (a więc raczej w tym czasie powinny być w miarę dobrze uźródłowione) mające min. 10 tysięcy bajtów i odpowiedniki w kilku obszernych wersjach językowych, a także brak szablonów {{Dopracować}} i {{Fakt}}. kilkanaście haseł

Hasła do napisania

Edycje techniczne

Spis stron, które gromadzą hasła wymagające poprawek technicznych – pamiętajmy o doborze haseł związanych z tematem edytonu:

Używając narzędzia Petscan ([1]) można wyszukać hasła z danej kategorii dotyczącej Polski wymagające dopracowania.

Sprzątanie Wikipedii

Zadania różnego stopnia trudności znajdują się na stronie Sprzątanie Wikipedii

Sprzątanie szablonów Dopracować

Zadania różnego stopnia trudności znajdują się na stronie szablonu w różnego rodzaju podkategoriach

Znajdziesz osamotnione hasło, do którego nic nie linkuje? Zeswataj je! Pomoże Ci w tym powyższa lista.

Rozwijaj hasła związane z polskim dziedzictwem kulturowym.

Rozwijaj hasła związane z polskim dziedzictwem kulturowym.

Rozwijaj hasła związane z polskią z etnologią i etnografią.

Rozwijaj hasła związane z polską etnologią i etnografią.

Lista zabytków oznaczonych jako duplikaty, to zazwyczaj dane do poprawienia. Oprócz zmian w Wikidanych często wiąże się to z koniecznością poprawy numeru zabytku i współrzędnych w Wikipedii. Przy okazji warto również zajrzeć do dokumentacji na zabytek.pl, czyli karty białej, która może zawierać ciekawe informacje o architekturze i historii danego miejsca (przykład). Dotarcie do dokumentacji ułatwi tzw. Inspire Id, które jest odpowiednikiem ISBN dla zabytków.

Rozwijaj hasła związane z polską nauką.

Kategoryzuj hasła bez kategorii. Zajrzyj do Kategoria:? i spróbuj umieścić je w kategoriach.