Wikipedia:Warsztaty dla koła naukowego MyGender na SWPS/Propozycje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Jak wybrać hasło do napisania?[edytuj | edytuj kod]

  1. O tym, kto może mieć swoje hasło w Wikipedii decyduje zalecenie nazywane encyklopedycznością. Najprościej mówiąc rzeczy encyklopedyczne są znaczące i rozpoznawalne, wywarły wpływ na rzeczywistość, zostały opisane w źródłach. Dla niektórych zjawisk i osób istnieją ustalone, precyzyjne kryteria. Np. encyklopedyczność naukowców, encyklopedyczność siatkarzy i statkarek czy encyklopedyczność ulic. Dla innych trzeba posłużyć się zdrowym rozsądkiem. Pomoże zadanie sobie pytań - czy osiągnięcia tej osoby są znaczące i ponadczasowe? Czy można na nią znaleźć dobre źródła (np. publikacje naukowe lub artykuły w wysokonakładowych czasopismach)? W razie wątpliwości można to skonsultować z kimś z wiki-społeczności
  2. Każde hasło w Wikipedii musi być oparte na wiarygodnych źródłach informacji. Dlatego przed przystąpieniem do pisania o wybranej osobie, trzeba przygotować sobie publikacje (książkowe i prasowe) i wiarygodne strony intrnetowe. Jeśli nie można znaleźć odpowiednich źródeł, to widocznie ten temat nie może być jeszcze opisany w Wikipedii.
  3. Najlepiej pisze się hasła, które nas obchodzą. Więc wybierzmy temat, który albo jest dla nas ważny, albo budzi nasze emocje. Edytowanie powinno sprawiać satysfakcję i frajdę.

Listy propozycji i inspiracji[edytuj | edytuj kod]

Czasami trudno samodzielnie wybrać hasło, dlatego uczestnicy i uczestniczki mogą skorzystać z gotowych pomysłów na brakujące hasła.

Brakujące biogramy z różnych dziedzin[edytuj | edytuj kod]

Poniższa lista haseł to wygenerowany automatycznie spis biogramów kobiecych, które są w innych wersjach językowych Wikipedii, ale nie ma ich w Wikipedii polskiej. To świetny materiał dla osób zainteresowanych tłumaczeniem haseł. Na kazdej liście są nawet setki linków do artykułów. W kolumnie "Inne języki" znajdują się odwołania do innych wersji językowych.

Uwaga! Wybierając hasła do tłumaczenia warto zobaczyć, czy spełnia ono zasady Wikipedii (a więc czy ma przypisy i/lub bibliografię) i czy nie jest opatrzone żadnym szablonem problemowym. Należy też pamiętać, że listy generowane są przez automat, dlatego może im nieco brakować pod względem językowym.

Astronautki[edytuj | edytuj kod]

Na liście astronautek wciąż można znaleźć wiele, które nie mają swojego hasła. Zaletą tych haseł jest dobra dostępność danych biograficznych na stronach NASA