Wikipedia:WikiFaktoria/Kartografia/Porady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Co do map oczekuję, że będą na profesjonalnym poziomie. Ogólnie jest możliwość wykonania bardzo profesjonalnych map za pomocą programów do grafiki wektorowej (w sprawach związanych z grafiką możesz się ze mną kontaktować (PioM Dyskusja)). Mapki można np. wykonać w darmowym programie Inkscape (całość wykonania) i czasem obrobić można w innym darmowym GIMP(znaczniki autorstwa włączane do pliku i do odczytu w specjalnych programach i ewentualny retusz). Z wykorzystaniem tych programów można tworzyć profesjonalne grafiki (najlepiej pracuje się na nich w środowisku Linux chociaż dla Windows też istnieją stosowne wersje), zdobywają one tytuł grafiki na medal nie tylko na naszej Wikipedii, ale i na angielskiej i wielu innych. Grafikę należy umieszczać zawsze z podaniem autora, licencji (aby grafika nie był usunięta należy ją udostępnić na jednej z akceptowalnych licencji).

A tu możesz zobaczyć jak wygląda taka mapka wykonana "metodą domową", w Inkscape. Nieprawdaż, że jak profesjonalna?

Program Inkscape najlepiej pobierać z serwisu SourceForge.

Mapki rysują tutaj również Wikipedysta:Wulfstan i Wikipedysta:Fjl więc możesz ich popytać, ja chętnie także odpowiem (PioM Dyskusja), obecnie jednak może być problem z tym, abym był regularnie dostępny.

  • Tu masz ich mapy 1, 2, 3, 4.

Zaczynam pisać tutoral do tego programu pod Projekt. W razie wątpliwości pytaj na mojej stronie dyskusji.(PioM Dyskusja)

Mapki skanowane, rysowane odręcznie[edytuj | edytuj kod]

Trzeba też pamiętać, że cały efekt psuje nieco skanowanie :-/

  • Tak, to prawda, ale to jest grafika pixelowa, trudno cokolwiek tam zmienić i można jedynie stosować różne filtry i obrabiać taką grafikę, ale gruntowna zmiana kształtu wymaga dużo pracy i przy kolejnej potrzebie zmiany czegokolwiek, np. prostego napisu trzeba się męczyć na nowo, w przypadku wektorówek kształt zawsze można zmienić bo obraz nie jest zapisywany w pliku, jako zbiór informacji o punkcikach (i ich kolorze) a jako matematyczna krzywa, którą można modyfikować (w pliku zapisane są parametry charakterystycznych elementów krzywej; współrzędne węzłów i punktów kontrolnych),program eksportuje, to co widzisz na ekranie, do grafiki pixelowej w ciągu paru sekund (zależy od skomplikowania), a zmiana kształtu elementu obrazka trwa kilka minut a nie kilkadziesiąt jak przy próbie modyfikacji grafiki pixelowej. Stąd mamy i ładniejszy (bardziej estetyczny) rysunek i skrócony czas nanoszenia poprawek i modyfikacji, dodatkowo rysując mapy możemy np. korzystać z wykonanych już wcześniej elementów, nie musimy ich rysować na nowo, wystarczy, że przeskalujemy. Dodatkowo obraz jest ostry jak żyleta i można osiągać dowolną rozdzielczość bez efeku pixelizacji (dużych kwadratów przy znacznym powiększeniu).

Zalecenia do wyglądu grafik można przeczytać tutaj.

Inne porady[edytuj | edytuj kod]

  1. trzeba dać większe parametry rozdzielczości expotu, patrz tu. Proponuję wpisać w pole dla wartości w pixelach, wartość np. 2000.
  2. stosuj czcionki bezszeryfowe (bez kreseczek zakańczających litery) np. Arial
  3. odpowiednio dobieraj wielkość czcionki, aby informacje były czytelne.
  4. powiększaj sobie fragmenty rysunku i wtedy rób podpisy pod miasta, też precyzja ruchów wzrasta w powiekszeniu, to jest grafika wektorowa, można edytować w dowolnej skali, to nie Paint, właściwie można by w nieskończoność powiększać i poniejszać.
  5. Inkscape pozwala pisać napisy na krzywej, czyli, aby układały się na jakiejś fali. Rysujesz sobie kawałek krzywej, modelujesz jej kształt i potem piszerz obok text który ma się dopasować. Wchodzisz w tryb obiektów (1), z Shiftem zaznaczasz text i tę krzywą przez kliknięcie i potem z menu Text wybierasz Put text on path (czy coś tam takiego) i już napis układa się na tej krzywej, potem tylko wybierasz tę krzywą i ustawiasz jej na max przezroczystość, krzywa znika a napis zostaje falowany (tzn. krzywa jest niewidoczna).
  6. np. lasy zrób jako plamę jednobarwną (ups czyli obszar musi być nie zgniłozielony a lekki beż) na pasku poziomym masz ikonki (25) (w trybie obiektu) i możesz przesuwać jeden obiekt nad drugi (w ten sposób układasz napisy NAD, jak coś przykryje je.
  7. legenda musi być.
  8. przydałby się jakiś pasek z podziałką kilometrową, bo skala w tym przypadku się nie sprawdza bo przy częstym skalowaniu map nie zostanie zachowana, jak przy Grafika:Jasnagora.png.
  9. nazwy ziem może lekko szare jak na mapce Fjla (czarne a potem przezroczystosciom je zrobic blade.
  10. kółka do miast może zrób obramowanie tego kółka czarnym i zmniejsz grubość linii tego obramowania, a jeżeli kółko zrobiłeś jako linię, to musisz zrobić inaczej. Rysujesz jedno koło potem kopiujesz to koło zmniejszasz trzymając Ctrl, aby symetrycznie zmniejszył, nakładasz pomnijeszone na to większe potem wybierasz ikonę (17) i pojawi się okno wyrównanie. Zaznaczasz oba koła i klikasz na dwie ikonki w okienku, które wyrównują obiekty między sobą (w poziomie i w pionie) i już masz idealnie pokryte ich środki, teraz nadal muszą być wybrane oba i z menu Path wybierasz połączenie różnicowe (Exclusion (Ctrl+^)) i w ten sposób powstaje koło z dziurą w środku, jak u Fjla, możesz teraz wybrać kolor wypełnienia i obramowania i zmniejszyć grubość obramowania do ok. 20 punktów, tak aby tylko cienka linia była widoczna na obramowaniu.
  • Wzory gotowych elementów, np. kułek miast są dostępne [tu], importujesz plik SVG, który musisz sobie ściągnąć, z takimi elementami i możesz je powielać i układać, domyślnie po imporcie elementy są zgrupowane, musisz nacisnąć ikonkę rozgrupuj.
  1. aby grafika była na medal to ludzie chcą je dużżżżżżżżżżżżżżże, więc daj 2000px, silnik wikipedii w artykule zmniejsza mapkę jak podasz do jakiego rozmiaru. Pisząc: i masz już nie ogromną mapę ale szeroką na 200px (w artykule, a jak ktoś chce szczegóły to sobie klika na rysunek i ma dużżżżżżżżżżżżą mapę).
  1. Zalecenia (albo obok), jest tam link do pliku SVG z wzorcem. W swoim rysunku klikasz ikonę Import... i podajesz ten plik, teraz możesz sobie dostowować swoje barwy i oznaczenia do tych ze wzorca.

Tu masz fragment z IRCa o kolorach:

[22:16]<WarX> PioM: jak dla mnie to jest najlepszy argument: dzieciak se wydrukuje arta z wiki,
skseruje koledze, i z pieknych graficzek bedzie kicha

 :).

Wzorzec elementów (prawym myszy i Zapisz jako...) (PioM; PD)
  1. Stosujemy bezszeryfowa czcionki (Arial) bo takie lepiej wyglądają na ekranie! (dowiedzione badaniami i ogólnymi odczuciami odbiorców), wersja drukowana jest mniej istotna. Czcionki szeryfowa stosuje się do jednolitego tekstu w książkach, bo łatwiej prowadzić wzrok po linii tekstu.
  1. Aby obszar miał kolor terenu a było widać granicę, niestety musisz kliknąć na granicę (która wyznacza obszar) i robisz kopię i wklejasz, potem idealnie wyrównujesz (możesz skorzystać z tego narzędzia co do wyrównywania kółek i robienia w nich dziur) tylko tu klikasz na jedną granicę i na tę skopiowaną (trzymając Shift, teraz używasz ikonek wyrównania w poziomie i pionie, teraz klikasz, poza terenem mapy aby się odznaczyły granice, następnie klikasz tylko na jedną ( :) , tę która jest na wierzchu) i pipetką pobierasz kolor terenu z wzorca, obszar ograniczony granicą się wypełni, teraz przesuwasz o kolejne warsty niżej ten wypełniony obszar aby był na samym spodzie i już masz zrobione wypełnienie terenu (jak chcesz to możesz teraz dla tego obszaru wybrać aby granica nie miała koloru(aby znikła (bo i tak nie widać, ale można zostawić).
  2. W legendzie możesz dostosować elementy (co ma tam być) i opisy do własnych potrzeb to tylko przykład. Grubość linii np. dróg, także możesz dobrać.
  3. a już tego nie zrobiłem zapomniałem, prostokątowi z legendą należy dać wypełnienie białe.
  4. potrzebne są też kawałki granic, aby było widać gdzie się zaczyna ziemia poznańska a gdzie kaliska i inne.
  1. Jeżeli na umieszczasz na Commons plik w formacie wektorowym SVG, pamiętaj aby najpierw przekształcić napisy na krzywą (menu Ścieżka),jednak zanim to zrobisz zapisz sobie kopię, bo po tej operacji nie będzie już można normalnie edytować napisów! Operacja ta jest konieczna bo Server nie radzi sobie z exportem napisów z plikó SVG do PNG.

Standaryzacja[edytuj | edytuj kod]

Wzorzec elementów w formacie SVG
  1. Co do szybkości ściągania, to silnik wiki robiąc miniaturkę przechowuje ją na serwerze tak więc to nie jest normalne zmniejszenie grafiki przez kod HTML (a obrazek nadal duży), tylko serwer wiki robi miniaturkę, która zajmuje mało a jak ktoś będzie zdesperowany zobaczyć dużą mapę bo takie tylko lubi, albo chce szczegóły to sobie klika na grafikę (strona która się pojawi też nie pokazuje prawdziwej grafiki jeżeli jest za duża tylko nieco większą miniaturkę, dopiero klikając za trzecim razem na grafikę dostajemy się do oryginału). Więc argument z szybkością ściągania jest bezzasadny.

Silnik Wikipedii obsługuje pliki SVG, stąd nie ma już potrzeby eksportu do PNG, renderowanie grafiki robi teraz Wiki sama. Stąd można ładować na Commons grafikę wykonaną w formacie SVG bez eksportu (zapisujesz plik w formacie Plain SVG, w Inkscape). Umieszczanie w artykułach jest takie samo jak dla PNG [[Grafika:nazwa.svg|szerokośćpx|thumb|ułożenie(left/right/center)|Opis]]. Więcej znajdziesz na WP:KPWE.

Nie ładuj też grafik na polskiej Wikipedii tylko na Commons, tak aby z każdego podprojektu Wikipedii były dostępne (utwórz sobie tam konto, podany link wskazuje na strone do wysyłania plików na commons, trzeba być tam zalogowanym).
To kwestia dopracowania skryptów generujących Wikipedii, możliwości renderingu na podstawie SVG będą udoskonalane, format ten pozwala też na animacje (Inkscape dopiero od wersji 0.50 ma obsługiwać tworzenie animacji, Wikipedia obecnie nie obsłuuje, bo tworzy po prostu plik PNG z SVG a format PNG nie obsługuje animacji), jak format ten (SVG) stanie się obsługiwany przez przeglądarki silnik Wikipedii nie będzie tworzył już plików PNG na podstawie SVG a będzie przesyłał do przeglądarki plik SVG i to u użytkownika będzie wykonany rendering(a przez to będzie można zobaczyć także animacje) (na chwilę obecną jedynie Firefox ma podstawową obsługę SVG lub trzeba instalować dodatkową wtyczkę z firmy Adobe), więc po pewnym czasie może się zmienić wygląd, możesz też spróbować zwiększyć gęstość kresek obramowania (obok listy z wzorami "kresek" jest pole z liczbą, zmieniając ją, jakby "przewijasz" ten wzór, przez co można zadbać, aby odpowiednio wyglądały np. rogi prostokąta). Opis najlepiej po angielsku (tak, aby ktoś pisząc na innej wersji językowej mógł się zorientować co to za grafika, tak jak zrobiłeś jest OK) i po polsku też warto bo to co tam opiszesz jest pokazywane także na polskiej Wiki. -PioM Dyskusja 15:37, 18 wrz 2005 (CEST)[odpowiedz]

Mapy zasięgu gatunków zwierząt[edytuj | edytuj kod]

Dobrym źródłem na którym można opierać takie mapy jest IUCN Red List of Threatened Species, której strona zawiera mapki z zasięgiem zagrożonych gatunków. Jeśli nawet gatunek nie ma dokładnej mapki u nas warto przynajmniej umieścić w jego opisie w sekcji "Linki zewnętrzne" link do mapki na stronie IUCN. Aby dotrzeć do wspomnianych mapek należy w wyszukiwarce wpisać nazwę łacińską szukanego gatunku, potem wejść na stornę o nim, jeśli zostanie znaleziona. Na stronie wchodzimy w sekcję Distribution i klikamy w małą mapkę na dole strony – zostanie wtedy powiększona. Jeśli linkujemy to najlepiej do tej mapy, aby użytkownik nie musiał jej szukać (tak jak ja) na stronie, a link do strony głównej danego gatunku można dać jako drugi odnośnik (ale myślę że wystarczy link do samej mapy).