Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Wyniki/2022

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zwycięzcy edycji 2022[edytuj | edytuj kod]

Najlepsza pojedyncza fotografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrodzone zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody za najlepsze pojedyncze fotografie otrzymują:

Uzasadnienie jury:[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie zwróciło uwagę świetną kompozycją. Pomimo niesymetrycznego ujęcia żaden element na zdjęciu nie jest dominujący. Portyk wejściowy po prawej stronie jest zrównoważony przez wzór na posadzce, który prowadzi wzrok w ściśle określony punkt po stronie lewej, a następnie do góry wzdłuż linii arkad. Podobnie - jasnej kolorystyce ścian i posadzki przeciwstawia się mocna kolorystyka witraża w stropie. Całość doskonale odzwierciedla charakter gmachu, jego elegancję, dostojność i powagę.

Uzasadnienie jury:[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie utrzymane w magicznej, baśniowej stylistyce. Uwagę przyciąga świetne ujęcie i ciepła kolorystyka. Zdjęcie intryguje, wchodzi w dialog z odbiorcą, zadaje pytania. Na pierwszy rzut oka nie wiadomo czy to wiosna, czy może jesień, czy to baszta czy może bajkowy domek, skąd dym - co tam się dzieje? Pomimo, że jest to budowla obronna, całość promieniuje ciepłem i spokojem. Pomimo “bajkowości” zdjęcie świetnie się nadaje do zilustrowania artykułu w Wikipedii.

Uzasadnienie jury:[edytuj | edytuj kod]

Intrygujące połączenie dwóch światów, dokumentu i pracy plastycznej zarazem. Widz może traktować zdjęcie dosłownie - jako cmentarz okalający kaplicę. Może też skupić się na formie. Oderwać znaczenie zadaszonych krzyży od nagrobków i potraktować je jako strzałki, wyłaniające się z ziemi, kierujące wzrok widza w kierunku budowli, i dalej ku niebu. Może to właśnie one podążają w stronę szczytu wzgórza, tworząc trochę niepokojąca atmosferę. Dzięki tym elementom całość kompozycji stała się bardzo dynamiczna. Przykuwając uwagę, zmusza widza do chwili refleksji.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]


Nagroda za szczególne zaangażowanie w konkurs[edytuj | edytuj kod]

Jury brało pod uwagę liczbę i jakość zgłoszonych do konkursu zdjęć:

  • Miejsce I Cybularny (248 załadowanych w konkursie zdjęć, wysokiej jakości, duża dbałość o detal)
  • Miejsce II Tournasol7 (397 załadowanych w konkursie zdjęć wysokiej jakości, dobre kadry, światło i technika wykonania))
  • Miejsce III Daniel.zolopa (514 załadowanych w konkursie zdjęć wysokiej jakości, różnorodny, ciekawy i dobry technicznie wkład)

Nagrody w kategorii tematycznej Nieoczywiste Śląskie[edytuj | edytuj kod]

W kategorii „Nieoczywiste Śląskie” stworzonej we współpracy z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach nagrody otrzymują:

Uzasadnienie jury:[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie ciężkiego schronu bojowego w Bytomiu-Łagiewnikach autorstwa Pana Adriana Tynca zaintrygowało nas niesztampowym podejściem do fotografii obiektów architektonicznych. Perspektywa na jaką zdecydował się autor przywodzi na myśl sceny z filmu sci-fi, co jest ogromną zaletą w kontekście naszych poszukiwań "Śląska nieoczywistego". Wrażliwość autora na światło, kolor, symetrie i konsekwencja w minimalistycznym komponowaniu oraz zdecydowanie się na pierwszoosobowy punkt widzenia działa mocno immersyjnie. Wszystko to złożyło się na naszą jednogłośną decyzję o przyznaniu Panu Tyncowi pierwszej nagrody.

Uzasadnienie jury:[edytuj | edytuj kod]

Ansel Adams powiedział:Chciałbym czasem znaleźć się w takim miejscu, gdzie bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę. Uważamy, że właśnie takim miejscem był zamek w Toszku w momencie, w którym fotografował go Pan Henryk Niestrój. W takim wypadku fotograf musi dane miejsce zamienić w kadr, co nie zawsze wydaje się takie oczywiste. Pan Henryk zaintrygował nas niestandardowym punktem widzenia, świetną kompozycją (prostą acz sugestywną) oraz późniejszym przygotowaniem surowego pliku do publikacji, za co bezapelacyjnie należy mu się druga nagroda.

Uzasadnienie jury:[edytuj | edytuj kod]

Fotografia Cmentarza w Żarkach autorstwa Q'bota przenosi nas do innej rzeczywistości. Historia jest nauką o przeszłości, wydobywania faktów, ale również o nakładaniu swoich interpretacji. Autor zinterpretował historię w sposób bardzo twórczy, co w połączeniu z bardzo dynamiczną, wieloplanową kompozycją obrazu pozwala nam odczytywać to miejsce na nowo. Fotografia ma pobudzać do myślenia, kierować naszą percepcję w inne rejony niż na co dzień. Autorowi tej fotografii się to udało, za co postanowiliśmy mu przyznać trzecią nagrodę.

Serdecznie gratulujemy autorom i autorkom nagrodzonych i wyróżnionych fotografii.

Dziękujemy również za udział wszystkim uczestnikom konkursu, bo dzięki Waszemu niezwykłemu zaangażowaniu zwiększa się ilość i jakość zasobów dokumentujących polskie zabytki.