Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki

Skrót: WP:WLZ
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

baner konkursu Wiki Lubi Zabytki


Logo konkursu
1-30 września

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie. W 2013 i 2014 roku polskie zabytki powtórzyły sukces - każdego roku konkurs przyniósł ok. 50 tysięcy fotografii! W 2019, po pięciu latach przerwy Wiki Lubi Zabytki ponownie odbyły się w Polsce. Zwycięskie zdjęcie konkursu - fotografia kościoła w Stawiszynie - wygrało też międzynarodową edycję Wiki Loves Monuments. W 2022 roku uczestnicy konkursu dodali do Wikimedia Commons 8818 zdjęć na wolnych licencjach! W 2023 konkurs startuje 1 września i trwa do 30 września.


Przypomnienie mailowe o starcie i zakończeniu konkursu Wiki Lubi Zabytki 2023

Jeśli nie chcesz przegapić końca tego wydarzenia, wypełnij ten formularz, a my poinformujemy Cię parę dni przed zakończeniem konkursuPrześlij zdjęcia


Przybliż mapę w odpowiednim regionie oraz kliknij na pinezkę zabytku.