Skrót: WP:WSC

Wikipedia:Wiki Science Competition 2021/Jury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Jury konkursu[edytuj | edytuj kod]

Jury WSC PL 2021 Aleksandra Sulikowska-Bełczowska 01.png

dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska

historyczka sztuki, bizantynolożka, przewodnicząca jury i jurorka w składzie międzynarodowego jury konkursu

Adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej. Zajmuje się ruskim i rosyjskim malarstwem ikonowym, sztuką cerkiewną w państwie polsko-litewskim i w Rzeczypospolitej, problemami sztuki pogranicza Wschodu i Zachodu, a także kulturą staroobrzędowców. Autorka książek i artykułów z tej tematyki. Pracuje również w Zbiorach Sztuki Wschodniochrześci­jańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie opiekuje się kolekcją ikon i rzemiosła bizantyjskiego. Brała udział w projekcie prowadzonym w Instytucie Badań Interdyscypli­narnych UW: Bizancjum a renesansy. Dialog kultur, dziedzictwo antyku – tradycja i współczesność.

Biogram w Wikipedii

Jury WSC PL 2021 Aleksandra Janusz.png

dr Aleksandra Janusz-Kamińska

biolożka molekularna, pisarka

Doktor neurobiologii, obecnie pracuje w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Zajmuje się molekularnymi mechanizmami rozwoju neuronów, pamięci i uczenia się. Pisarka fantastyki naukowej i fantasy - autorka książek i opowiadań. Nominowana do Śląkfy w 2016 i Reflektora Nowej Fantastyki w 2017. Publikowała m.in. w internetowym magazynie Fahrenheit, w magazynie mangi i anime „Kawaii”.

Biogram w Wikipedii

Jury WSC PL 2021 Paulina Łopatniuk.png

lek. Paulina Łopatniuk

patomorfolożka, blogerka

Patomorfolożka, autorka bloga (i jego fanpejdża) Patolodzy na klatce, za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2019 ukazała się jej pierwsza książka, zatytułowana Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?, w 2020 zaś kolejna - Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie.

Biogram w Wikipedii

Jury WSC PL 2021 Sebastian Soberski.png

Sebastian Soberski

Astronom, radioobserwator

Kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zajmował się między innymi badaniami radiowych pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Organizator oraz współorganizator sześciu wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca. Wieloletni współpracownik Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Współtwórca projektu naukowo - artystycznego www.VoicesOfTheCosmos.PL, popularnonaukowego programu telewizyjnego Obserwatorium oraz programu telewizyjnego o astronomii dla dzieci Mała Urania.

Jury WSC PL 2021 Wojciech Sternak.png

dr hab. Wojciech Sternak

Fotograf, kulturoznawca

Fotograf i kulturoznawca. Doktor habilitowany sztuki. W 2006 roku wydał pierwszy polski album fotograficzny o katastrofie czarnobylskiej "Cień Czarnobyla". Od 2014 tworzy wielowątkowy cykl, w którym bada wzajemne wpływy podróży i fotografowania, wydany ostatnio jako album "Siedem dróg" nakładem Wydawnictwa ASP w Łodzi. Adiunkt w Katedrze Fotografii i Genologii Dziennikarskiej na Uniwersytecie Warszawskim, v-ce prezes ZPAF OW. Autor tekstów o fotografii oraz wystaw indywidualnych i zbiorowych, prowadzący warsztaty fotograficzne, czasem kurator.

Biogram w Wikipedii

Jury WSC PL 2021 Karolina Sulich.png

Karolina Sulich

Bioartystka

Postartystka, pracuje na styku biologii, nauk humanistycznych i nowych technologii. Tworzy bio-artowe prace. Współpracuje ze Stanisławem Łoboziakiem z laboratorium biologicznym w Centrum Nauki Kopernik, w 2018 spędziła 3 miesiące pracując z bioartystą Joe Davisem w laboratoriach na Harvardzie i MIT. W 2019 otrzymała Global Community Bio Fellowship (Grupa badawcza MIT Media Lab). Ostatnio pracowała z mięśniowymi kulturami komórkowymi in vitro, w kontekście możliwości zrewolucjonizowania produkcji mięsa.