Przejdź do zawartości

Wikipedia:Wikimatejko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Cel akcji WikiMatejko

[edytuj | edytuj kod]

Akcja edycyjna WikiMatejko, czyli Matejko w Wikipedii to projekt Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz Muzeum Narodowego w Krakowie, który odbywa się w ramach Roku Matejki oraz towarzyszy trwającej w Muzeum wystawie Matejko. Malarz i historia.

Celem akcji jest wzbogacenie Wikipedii oraz innych projektów siostrzanych o wysokiej jakości treści, ilustracje oraz dane związane z artystą, jego życiem oraz twórczością.

Sprawdź, dlaczego warto dołączyć?


W wyniku akcji zwiększymy ilości i poniesiemy jakość haseł w Wikipedii dot. twórczości Jana Matejki, jego życia, kręgu bliskich mu osób oraz przedmiotów, które były ważnym elementem jego działań twórczych. Wzbogacimy również zasoby ilustracyjne w Wikimedia Commons oraz wprowadzimy dane dot. osób, dzieł sztuki oraz innych obiektów do największej otwartej bazy danych, czyli Wikidanych.

Długofalowym celem akcji jest popularyzacja wiedzy o artyście i jego twórczości w Wikipedii i innych projektach siostrzanych.

Akcja przyczyni się do rozwoju umiejętności edycji Wikipedii i innych projektów Wikimedia wśród zaangażowanych w nią nowicjuszy, którzy będą wspierani przez doświadczonych Wikipedystów.

Propozycja listy haseł do stworzenia i rozwinięcia w ramach akcji dostępna jest tutaj.

Grafika promująca akcję edycyjną WikiMatejko z napisami online

Czas trwania akcji

[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozpocznie się 28 października 2023 wydarzeniem inaugurującym w Muzeum Narodowym w Krakowie. Więcej o wydarzeniu tutaj. Podczas wydarzenia jego uczestnicy poznają szczegółowe założenia akcji, podstawowe zasady edytowania Wikipedii oraz obejrzą wystawę Matejko. Malarz i historia. Podczas wydarzenia zostaną zebrane również deklaracje dot. zaangażowania w akcję edycyjną WikiMatejko. Będzie to też okazja do zapoznania się ze źródłami dostępnymi w Bibliotece MNK.

W listopadzie, po spotkaniu w Muzeum Narodowym w Krakowie, zostaną przeprowadzone szkolenia online z edytowania Wikipedii dla nowych Wikipedystów. Uczestnicy wybiorą również hasła, które będą tworzyć i/lub rozwijać. W kolejnym etapie uczestnicy akcji będą przygotowywać hasła w Wikipedii przy wsparciu Wikiprzewodników, czyli doświadczonych Wikipedystów oraz opiekunów merytorycznych akcji, czyli kustoszy MNK. Hasła w języku polskim zostaną opublikowane na początku grudnia 2023 r.

W kolejnym etapie planujemy przetłumaczenie haseł z języka polskiego na inne języki angażując w to zarówno uczestników akcji, jak i Wikipedystów z innych krajów.

Dodatkowym elementem akcji ma być również opracowanie otwartych materiałów edukacyjnych na podstawie treści w Wikipedii, które będą służyły jako materiały wzbogacające proces nauczania w szkole. W ich przygotowanie zostaną zaangażowani nauczyciele, pracownicy MNK oraz WMPL wspierani przez praktykantów - uczestników akcji.

Szczegółowy harmonogram akcji tutaj.

Uczestnicy akcji

[edytuj | edytuj kod]

Uczestnikami akcji będą nowi i doświadczeni Wikipedyści. Nowicjusze zostaną zrekrutowani w ramach programu praktyk realizowanych w partnerstwie przez WMPL oraz MNK (Praktykuj w Kulturze NCK), a także w ramach otwartego naboru dla praktykantów i innych uczestników.

Szkolenia dla nowicjuszy z edytowania Wikipedii zostaną przeprowadzone przez doświadczonych Wikipedystów, którzy będą również dostępni dla uczestników akcji podczas indywidualnych konsultacji.

Jeśli nie masz doświadczenia w edytowaniu Wikipedii

  • zgłoś się do akcji WikiMatejko przez formularz zgłoszenia dla nowicjuszy tutaj

Jeśli jesteś doświadczonym_ną wikipedystą_ką

  • dołącz do akcji WikiMatejko wspierając nowicjuszy i zgłoś się przez formularz tutaj

Pamiętaj, jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu otwierającym akcję WikiMatejko, w sobotę 28 października 2023 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie, wypełnij ten formularz zgłoszenia.

Wszystkich uczestników akcji prosimy o wpisanie się na listę uczestników tutaj.