Wikipedia:Wikipedystów portret własny/J/lista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edytuj | obserwuj

Ssak. Podejmuje nierzadko trudne decyzje dotyczące zgłoszenia artykułów do wyróżnienia. Dotyczą one tego, czy artykułowi należy się wyróżnienie, przedłużenie procedury przyznawania wyróżnienie, czy też zgłoszenie należy zamknąć. Cyklicznie raportuje o nowych zgłoszeniach na tablicy ogłoszeń. Poza artykułami osądza też innych wikipedystów, gdzie również przyjmuje funkcję sprawozdawcy.

Nadworny fotograf. Sfotografował i to bardzo pięknie sfotografował prawie wszystko w promieniu 100 km od Kłodzka. To dzięki niemu nie zamiera PInM, ale gdy tylko się pojawił podniósł poprzeczkę z poziomu znośny na poziom profesjonalny. Ma pewne inklinacje w kierunku fotografowania używek, szczególnie elektronicznych. Pomocny (dla otwartych na porady eksperta) przy poprawianiu jakości zdjęć.

Zrównoważona i kulturalna, choć bardzo uparta. Jak coś wie, to już wie i wara od tego – co jest niezbyt dobrym połączeniem z jej delikatnością. Stąd często wycofuje się na z góry upatrzone pozycje – obecnie na Wikicytatach. Na Wikipedii zajmuje się artykułami o hymnach, godłach i flagach, co jest konsekwencją napisania przez nią książki o hymnach państw europejskich. Twierdzi, że Wikipedia pomogła jej w napisaniu i wydaniu książki. Zajmuje się też muzyką, muzykoterapią i pedagogiką specjalną. Posiada szeroką wiedzę humanistyczną, więc jej wkład w encyklopedię nie ogranicza się do jej specjalności. Zna nie tylko pseudonimy, ale i imiona wikipedystów. Uważa, że Wikipedia to przede wszystkim społeczność, którą rządzą prawa nie inne od tych obowiązujących w życiu pozainternetowym. Dla Wikipedii gotowa przezwyciężyć zarówno rzeczywiste przeszkody jak i niskie mniemanie o swoich umiejętnościach komputerowych. Pierwsza wikipedianka, która publicznie przyznała się (na antenie polskiego radia) do poważnych zaniedbań w pracy zawodowej kosztem działalności na Wikipedii, choć doświadczają tego typu problemów wszyscy pozostali aktywiści. Jej druga miłość obok Wikipedii - to Wikicytaty. Szara eminencja Wikimedia Polska, formalnie będąca tylko członkiem pierwszego Zarządu. Nieoczekiwanie nie została wybrana do kolejnego Zarządu, co wywołało uczucie wielkiego zawodu nie tylko u Polimerka. Inicjatorka Wikikonkursu i krakowskich spotkań Wikipedystów.

Równoważy kocią populację na Wikipedii. Wbrew nickowi potrafi być bernardynem, głównie dla wandali. Jednak w przeciwieństwie do innych jastrzębi z PdA potrafi całą masę rzeczy: napisać artykuł (zwłaszcza o swoich rodzinnych okolicach), sprawdzić czywiesza, znaleźć nieoczywisty błąd. Jeden z bardziej błyskotliwych debiutów na Wikipedii. Oby tylko, jak to mawia klasyk, chciało mu się chcieć i oby starsi go nie zniechęcili. W 2021 zaczął bardzo intensywnie współpracować z zespołem wsparcia społeczności Wikimedia Polska.

Działał w pierwszej połowie 2004 roku, a potem zniknął, by wrócić po rocznej przerwie. Najczęściej grzebał w starożytności. Mnóstwo pracy włożył w biografie członków dynastii Ptolemeuszów. Zrobił też wiele świetnych map do artykułów o starożytnych bitwach. Napisał także trochę o Scytach, sycylijskich tyranach, zakonach rycerskich itd. Jak widać jego zainteresowania nieco się zmieniają, ale generalnie to historia, i to raczej historia starożytna. Stworzył Portal Starożytny Egipt.

Niezwykle pracowity użytkownik poświęcający czas wolny mrówczej pracy nad dodawaniem informacji do artykułów o wioskach i miastach. Działa głównie w artykułach opisujących jego Heimat, którym jest województwo zachodniopomorskie. Ponadto rozmiłowany w grafice wektorowej - herbizuje i flagizuje nie tylko własne województwo, nie odmawia prośbom o narysowanie lub poprawę innych grafik. Sam uważa, że pod względem językowym jego artykuły nie są perfekcyjne, dlatego prosi o ewentualne poprawki wikipedyjnych mistrzów ortografii i stylistyki. Przy takim wkładzie w projekt tę drobną wadę można zbyć uśmiechem.

Jurek z Berlina. Pokręcony, entuzjastyczny, miłośnik futbolu i dobrych trunków. Był najaktywniejszym członkiem Komitetu Powitalnego do czasu przejęcia obowiązków przez bota witajkowego. Bardzo chętnie bywa na zlotach, jednak mieszkając w Berlinie musi się czasami ograniczać do deklarowania wsparcia na odległość. Ma sporą wiedzę o konstrukcji granatów.

Ciekawa, bardzo ciekawa postać. Właściciel jednego z trudniejszych nicków na Wikipedii. Wikipedyjny "neofita", nawróciwszy się po początkowych wybrykach zdaje się należeć do wyjątków, których "już nie będę" można, ba! teraz to już nawet trzeba, traktować serio. Sam pisze, że zajmuje się telefonami komórkowymi. Tak, owszem, nimi też. Z czasem rozdyskutował się trochę i polubił biogramy. Ale w sumie osobowość sympatyczna, a wkład i zachowanie godne Wikipedysty. Pozostała mu oryginalność, jest jedyooo w swoim rodzaju. Po ostatnim nieudanym PUA postanowił odejść z projektu, jednak z powodu wikiuzależnienia odejście to zawiesił, niestety znacznie zmniejszając aktywność.

Na Wikipedii od 22 lipca 2002. Interesuje się fantastyką, informatyką i muzyką, co wcale nie oznacza, że edytuje hasła tylko z tych dziedzin. Początkowo bardzo aktywny ale udało mu się wyzwolić z nałogu, głównie dzięki nadmiarowi obowiązków służbowych. Na Wikipedii zajmuje się przeważnie nocnym szwendaniem się po artykułach: tu coś poprawi, tam spację wstawi, na więcej nie ma czasu. Zwolennik Wolnego Oprogramowania, mdaszy i deklaracji Matusza. W przypadku mdaszy udało mu się dojść do porozumienia z Beno i od tamtej pory stosuje wyłącznie ndasze (no, może za wyjątkiem stron dyskusji).

Dołączył 3 miesiące od startu projektu. Najczęściej bawi się w wikizowanie artykułów. Lubi czytać twórczość innych i "w zamian" czyści literówki. Inicjuje i dopisuje hasła historyczne i czasami oświatowe. Zajmuje się również wyłapywaniem wandalizmów (Będąc belfrem często stawia do kąta na 24 godziny). Jest na drugim miejscu, za Lzurem, jeśli chodzi o liczbę zablokowanych użytkowników, nie wspominając o tym, że ma swoim koncie najwięcej usuniętych stron.

Wikipedysta od 2009 roku. Znawca meblarstwa i kosmologii, hiperaktywny administrator. Pierwszy mały rewolucjonista od czasów Jimbo (założyciela Wikipedii). Realista, któremu zależy na trwaniu projektu choćby za cenę odejścia od zbyt dosłownego traktowania jego podstawowych zasad. Przeciwnik wszelkich szkodników, a jednocześnie pomocna dłoń dla początkujących, którzy zamierzają coś zrobić dla reszty świata.

Joanna dołączyła do nielicznego (jak na razie) grona wikipedystek w sierpniu 2010. Za cel postawiła sobie spopularyzowanie wiedzy z olfaktometrii i niestrudzenie do niego dąży pomimo napotykanych trudności, w myśl łacińskiej maksymy Per aspera ad astra. Jej szczegółowe, wypielęgnowane i bogato ilustrowane artykuły bardzo często pojawiają się w rubryce Czywiesza na głównej stronie, dzięki czemu wśród Czytelników Wikipedii w szybkim tempie rośnie liczba "specjalistów" z tej trudnej i multidyscyplinarnej dziedziny nauki. Pracowita, skromna, uprzejma i otwarta na wszelkie uwagi, zarówno pozytywne jak i negatywne. Nie traci cennego czasu na czcze dyskusje, lecz w ciszy i skupieniu pisze coraz to nowe hasła. Jako, że napisała ich już wystarczająco wiele, to przeniosła się na Wikibooksy, żeby z tychże haseł zrobić podręcznik. Strach się bać, co będzie dalej, bo habilitację już ma (Nobel?). Tym, czym dla Marcela Prousta był niezapomniany smak magdalenki zamoczonej w filiżance z herbatą, tym dla Joanny będzie niewątpliwie zapach tego ciasteczka.

Niezmordowany w tłumaczeniu, że czarne jest czarne a białe jest białe. Lubi więc opisywać białe punkciki migotające w czarności Wszechświata. W odpowiedzi na Strategię Wikimedia 2017 odgraża się, że będzie prezentował treści w formie Wikikomiksu.

Wół roboczy polskiej Wikipedii, choć z początku wydawałoby się, że prawdziwy biblijny Jonasz. Pierwsza osoba, której wpisy wywołały ogólne wzburzenie, że zamienia encyklopedię w słownik i zaśmieca ją skrótowymi artykułami z imionami. Pierwsza osoba, którą chciano zablokować. W krótkim czasie dorobił się tymi imionami kilkudziesięcioprocentowego udziału w ilości wszystkich artykułów. Dziś ta jego inicjatywa nie wywołuje już żadnych kontrowersji. Napisał dużą liczbę bardzo długich artykułów o Kanadzie, a zwłaszcza o jej historii. Król dyslektyków wśród wikipedystów, ale obecnie ma świetnie wyregulowanego spellcheckera. Najpłodniejszy twórca nowych i długich artykułów. Jego drugą specjalnością na Wikipedii jest maszynoznawstwo. Ma również duży udział w kilku innych działach – np. teoria muzyki czy zespoły muzyczne. Świetnie tłumaczy z angielskiego, bo mieszka w Kanadzie (pochodzi z Wrocławia). Z wykształcenia inżynier. Zna zasady rządzące pracą grupową. Jeden z tych, którzy nie piszą artykułów związanych ze swoją pracą zawodową (projektowanie lotnisk). W końcu 2004 przeszedl reality check, a w wyniku tego konieczność drastycznego ograniczenia udziału w pracach. Pozostaje w uśpieniu, choć palce go świerzbią. Zwolennik legalizacji marihuany. Miłośnik progresywnego i psychodelicznego rocka. Poza tym człowiek rodzinny i odpowiedzialny. Sympatyczny, inteligentny, potrafi motywować innych do pracy. Jako osoba spoza Polski nie ma większości krajowych kompleksów i chętnie bierze udział we wszelkich nowych inicjatywach dając przykład innym. Choć za chlebem zwiał z Polski niedawno, manierami przypomina starą przedwojenną emigrację. Wiosną 2006 przeszedł w stan spoczynku.

Młody chorąży. W ciągu dni pilnuje samolotów w powietrzu, popołudniami edytuje Wikipedię non stop, z 15 min. przerwą na spacer z psem (czasem się przedłuża, jak piesek zobaczy większy zbiornik wodny). Fanatyczny wyznawca Depeche Mode, do pozostałych religii podchodzi bardzo sceptycznie. Jako żołnierz (i jak stopień wskazuje - spec od sztandarów), gotów jest walczyć do końca w obronie "Pułków" przed atakiem podstępnych "pułków". Czasami, komunikując się z innymi, woli używać metafor, choć te nie dla wszystkich są zrozumiałe. Stara się przy tym być szczery aż do bólu. W swym systematycznym działaniu potrafi być niezmordowany. Ostatnio wisi na telefonie i sępi ze zwykłą sobie zaciętością zgody na publikacje materiałów o wojsku (i nie tylko). Bardzo wyrazisty w kwestiach związanych z wpływem Kościoła na życie społeczne. Był administratorem - zrzekł się tej funkcji w trakcie procedury OUA.

Zmarł tragicznie 4 listopada 2010 roku

Mikołaj Kopernik polskiej Wikipedii, sięga, gdzie wzrok nie sięga, opisuje planetoidy, mgławice, gwiazdy i inne skupiska materii we wszechświecie. Zapatrzenie w niebo nie przeszkadza mu dostrzegać innych Wikipedystów - jest bardzo pomocny, zawsze chętny do współpracy, bardzo pracowity. Doskonale sprawdza się zarówno jako administrator, jak i jako dumny właściciel Jozef-k.bota, którego używa do gonienia francuskiej Wikipedii w ilości artykułów w projekcie.

Inżynier elektronik, który studiował tę dziedzinę nauk w czasach, gdy o takim wynalazku jak układ scalony krążyły jedynie niesprawdzone legendy i nikt ich jeszcze na oczy w Polsce nie widział. Obszar jego zainteresowań jest imponujący, choć koncentruje się głównie wokół artykułów geograficznych (Wrocław...) i tematów "z życia codziennego". Napisał wiele artykułów-perełek o higienie osobistej, które inni wstydzą się pisać, takich jak pisuar, kostka toaletowa, muszla klozetowa itp. Zwalcza jak może wszelkie artykuły, które uzna za "nieencyklopedyczne" i potrafi się w tej sprawie spierać do upadłego, co zalicza go do grona wikipediowych "weredyków". Uczestniczy też często w dyskusjach o funkcjonowaniu społeczności Wikipedii. Postuluje wprowadzenie jak najdalej idącego pilnowania zasad "dobrych obyczajów" i twardych zasad gry, które jego przeciwnicy nazywają często próbami wprowadzenia "zamordyzmu". Niemniej stwierdzono poczucie humoru. Sam nie chce kandydować na administratora, mimo dość długiego już stażu w Wikipedii. Chciałby, aby jedyną zasadą był zdrowy rozsądek, co prowadzi do tego, że nie zauważając niuansów, nierzadko pochopnie "wali prosto z mostu". To, co dla jednych jest odlotową zabawą, dla niego jest równią pochyłą. Poza równiami pochyłymi lubi ruch jednostajnie przyspieszony, szczególnie na szerokich drogach.

Do 2020 piastował stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Wieloletnie doświadczenie menedżerskie pomaga mu z tego miejsca wychowywać młodszych zarządzających Wikimediami.