Wikipedia:Wikiploy

Wikiploy – narzędzie do wdrażanie skryptów użytkownika i gadżetów dla Wikipedii (i ogólniej dla wiki opartych na MediaWiki). Z tym narzędziem jednym przyciskiem wdrożysz swoje JS, CSS itp. z repozytorium git na dowolną liczbę wiki.
Narzędzie ma dwie wersje – pełną i lekką. WikiployLite, to wersja lekka, korzystająca z lekkiego i szybkiego API. Wersja pełna używa wdrożeń automatyzowanych przez przez Puppeteer (ciężkie, ale proste narzędzie do automatyzacji).
Wikiploy full[edytuj | edytuj kod]
Wikiploy full używa Puppeteer do kontrolowania Chrome Canary itp. Przed uruchomieniem skryptu należy otworzyć Chrome z parametrem do debugowania zdalnego. Idea jest taka, że jesteś zalogowany w tym Chrome, więc wszystkie zmiany są nadal twoimi zmianami.
MS Edge[edytuj | edytuj kod]
Wikiploy działa również z przeglądarkami opartymi na Chromium. W szczególności testowany był z MS Edge. Zobacz: Instrukcje włączania zdalnego debugowania w MS Edge.
Zwróć uwagę, że Edge domyślnie działa w tle, a trzeba go całkowicie wyłączyć zanim uruchomisz go z parametrem. Aby całkowicie wyłączyć Edge wejdź jego w ustawienia i wyłącz opcję: „Kontynuuj działanie aplikacji i rozszerzeń w tle po zamknięciu przeglądarki Microsoft Edge”.
Problemy działania Puppeteer[edytuj | edytuj kod]
Przede wszystkim sprawdź komunikat i zastanów się czy problem jest z połączeniem czy z timeout.
- W wypadku timeout spróbuj wykonać to samo ponownie. Za pewne coś się zablokowało w sieci i potrwało dłużej niż zwykle.
- Upewnij się, że tryb debug jest włączony. Przeglądarki mają swoje strony, na której wyświetlają informacje o trybie debug.
- W razie problemów z włączeniem debug sprawdź czy przeglądarka została w pełni wyłączona (patrze wyżej przykład dla Edge).
- Raczej stosuj Chrome Canary, bo on typowo nie będzie działał w tle.
WikiployLite[edytuj | edytuj kod]
WikiployLite zużywa mniej pamięci i jest szybszy, ponieważ nie korzysta z przeglądarki. Musisz jedynie skonfigurować hasło bota (na stronie Special:BotPasswords). To nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ponieważ możesz to zrobić na dowolnej wiki projektu Wikimedia, a będzie działać na wszystkich wiki WMF. Nie potrzebujesz też mieć konta bota, aby to działało.
Konfiguracja hasła bota:
- Skonfiguruj na dowolnej wiki, np.: test.wikipedia: Special:BotPasswords.
- Lista zalecanych uprawnień na zrzucie tutaj: Bot passwords - Test Wikipedia.png.
- Przykładowy plik konfiguracyjny znajdziesz tutaj: bot.config.public.js.
Ostrzeżenie! Nigdy, przenigdy nie publikuj swojego hasła bota. W żadnym repo, nawet „prywatnym”. Jeśli jednak hasło się wyda, to niezwłocznie zresetuj lub usuń hasło (na stronie Special:BotPasswords).
Alternatywne witryny[edytuj | edytuj kod]
Wikiploy domyślnie wdraża na pl.wiki. Aby wdrożyć na inną witrynę użyj tego kodu:
const ployBot = new Wikiploy();
ployBot.site = "meta.wikimedia.org";
Więcej informacji o używaniu site
i nie tylko w wikiploy rollout example.
Zobacz też[edytuj | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]
- github: Wikiploy – kod źródłowy, oficjalne miejsce na zgłaszanie pomysłów i błędów.
- github: wikiploy rollout example – przykładowy projekt z wdrażaniem skryptów i instrukcją (w tym omówienie przykładowego kodu).
- github: veAutocorrect – praktyczny przykład wykorzystania Wikiploy.
- npm: wikiploy – oficjalny pakiet w repozytorium NPM.