Wikipedia:Wikiploy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wikiploy logo

Wikiploynarzędzie do wdrażanie skryptów użytkownika i gadżetów dla Wikipedii (i ogólniej dla wiki opartych na MediaWiki). Z tym narzędziem jednym przyciskiem wdrożysz swoje JS, CSS itp. z repozytorium git na dowolną liczbę wiki.

Narzędzie ma dwie wersje – pełną i lekką. WikiployLite, to wersja lekka, korzystająca z lekkiego i szybkiego API. Wersja pełna używa wdrożeń automatyzowanych przez przez Puppeteer (ciężkie, ale proste narzędzie do automatyzacji).

Wikiploy full[edytuj | edytuj kod]

Wikiploy full używa Puppeteer do kontrolowania Chrome Canary itp. Przed uruchomieniem skryptu należy otworzyć Chrome z parametrem do debugowania zdalnego. Idea jest taka, że jesteś zalogowany w tym Chrome, więc wszystkie zmiany są nadal twoimi zmianami.

MS Edge[edytuj | edytuj kod]

Wikiploy działa również z przeglądarkami opartymi na Chromium. W szczególności testowany był z MS Edge. Zobacz: Instrukcje włączania zdalnego debugowania w MS Edge.

Zwróć uwagę, że Edge domyślnie działa w tle, a trzeba go całkowicie wyłączyć zanim uruchomisz go z parametrem. Aby całkowicie wyłączyć Edge wejdź jego w ustawienia i wyłącz opcję: „Kontynuuj działanie aplikacji i rozszerzeń w tle po zamknięciu przeglądarki Microsoft Edge”.

Problemy działania Puppeteer[edytuj | edytuj kod]

Przede wszystkim sprawdź komunikat i zastanów się czy problem jest z połączeniem czy z timeout.

  1. W wypadku timeout spróbuj wykonać to samo ponownie. Za pewne coś się zablokowało w sieci i potrwało dłużej niż zwykle.
  2. Upewnij się, że tryb debug jest włączony. Przeglądarki mają swoje strony, na której wyświetlają informacje o trybie debug.
  3. W razie problemów z włączeniem debug sprawdź czy przeglądarka została w pełni wyłączona (patrze wyżej przykład dla Edge).
  4. Raczej stosuj Chrome Canary, bo on typowo nie będzie działał w tle.

WikiployLite[edytuj | edytuj kod]

WikiployLite zużywa mniej pamięci i jest szybszy, ponieważ nie korzysta z przeglądarki. Musisz jedynie skonfigurować hasło bota (na stronie Special:BotPasswords). To nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, ponieważ możesz to zrobić na dowolnej wiki projektu Wikimedia, a będzie działać na wszystkich wiki WMF. Nie potrzebujesz też mieć konta bota, aby to działało.

Konfiguracja hasła bota:

  1. Skonfiguruj na dowolnej wiki, np.: test.wikipedia: Special:BotPasswords.
  2. Lista zalecanych uprawnień na zrzucie tutaj: Bot passwords - Test Wikipedia.png.
  3. Przykładowy plik konfiguracyjny znajdziesz tutaj: bot.config.public.js.

Ostrzeżenie! Nigdy, przenigdy nie publikuj swojego hasła bota. W żadnym repo, nawet „prywatnym”. Jeśli jednak hasło się wyda, to niezwłocznie zresetuj lub usuń hasło (na stronie Special:BotPasswords).

Alternatywne witryny[edytuj | edytuj kod]

Wikiploy domyślnie wdraża na pl.wiki. Aby wdrożyć na inną witrynę użyj tego kodu:

const ployBot = new Wikiploy();
ployBot.site = "meta.wikimedia.org";

Więcej informacji o używaniu site i nie tylko w wikiploy rollout example.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]