Wikipedia:Zalecenia dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji w polskiej Wikipedii
- Strona jest wstępem do dyskusji nad pro i kontra zastosowania SI do tworzenia treści + opracowanie zaleceń
- Luźno oparte na stronie z WP-En
Ostatnie lata i ostanie miesiące stały się okresem dynamicznego rozwoju różnych wdrożeń sztucznej inteligencji (SI), które stają się dostępne dla ogółu. W grudniu 2022 roku, OpenAI udostępniło ChatGPT za darmo i wydaje się, że SI może zarówno znacznie ulepszyć lub zniszczyć Wikipedię. Potrzebna jest dyskusja i ocena czy SI nadaje się do zastosowania lub wskazanie w jakich obszarach SI, powinna być zakazana.
UWAGA: Nie używaj sieci neuronowych do generowania treści, używaj ich tylko do pomocy w tworzeniu merytorycznej treści.
Proponowane wytyczne[edytuj | edytuj kod]
Niektóre z wytycznych są oczywiste i wynikają ze zdrowego rozsądku, inne opierają się na próbach zastosowania SI w oparciu o zasady działania i możliwości SI, a ChatGPT w szczególności.
Propozycje zaleceń[edytuj | edytuj kod]
- Zakazuje się zastosowanie SI do pisania ostatecznej treści artykułów (główna przestrzeń nazw NS:0). Nie wiadomo dokładnie na czym są oparte, czy są naruszone czyjeś prawa autorskie, czy będzie to OR.
- Zakazuje się stosowania SI do wyszukiwania źródeł (bez weryfikacji). Źródła są częściowo lub całkowicie błędne.
- Dopuszcza się możliwość zastosowania SI jako narzędzia przy pisaniu i opracowywaniu artykułów, czyli pierwotne konspekty, zarys artykułu, co hasło koniecznie powinno zawierać, ocena stylu i błędów stylistycznych, pytać jak poprawić akapit, prosić o krytykę tekstu. Należy jednak mieć świadomość, że informacje mogą być niewiarygodne i niewystarczające. Należy krytycznie ocenić propozycje przedstawione przez SI przed wstawieniem ich do WP.
- Dopuszcza się użycie do parafrazowania przy naruszeniu praw autorskich.
- Dopuszcza się zastosowanie SI do pisania:
- stron pomocy;
- list;
- kodu źródłowego (szablony, moduły, *.js, *.css).
- Dopuszcza się użycie do parafrazowania przy opracowywaniu porzuconych haseł IP lub nowicjuszy.
- Przy konstruowaniu poleceń (zapytań) należy zachować szczególną staranność i ostrożność. Polecenia powinny wykorzystywać naturalne zdania i być jak najbardziej opisowe, a także zawierać słowa kluczowe takie jak „encyklopedyczny”, „zachowaj nienaruszone znaczenie” itp. w celu zminimalizowania możliwości dodania przez SI oryginalnej treści.
- Wikipedysta musi być odpowiedzialny za użycie SI, tak aby nie zaszkodzić Wikipedii. Zawsze w opisie zmian, należy zaznaczyć użycie SI i podać co i w jakim zakresie zostało zastosowane.
- Jeżeli zabronić wstawiania tekstów napisanych przez AI -- Czy istnieje możliwość odróżnienia czy tekst został napisany przez SI, czy przez człowieka?