Wikipedia:Zalecenia dotyczące zastosowania sztucznej inteligencji w polskiej Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strona jest wstępem do dyskusji nad pro i kontra zastosowania SI do tworzenia treści + opracowanie zaleceń
Luźno oparte na stronie z WP-En

Ostatnie lata i ostanie miesiące stały się okresem dynamicznego rozwoju różnych wdrożeń sztucznej inteligencji (SI), które stają się dostępne dla ogółu. W grudniu 2022 roku, OpenAI udostępniło ChatGPT za darmo i wydaje się, że SI może zarówno znacznie ulepszyć lub zniszczyć Wikipedię. Potrzebna jest dyskusja i ocena czy SI nadaje się do zastosowania lub wskazanie w jakich obszarach SI, powinna być zakazana.

UWAGA: Nie używaj sieci neuronowych do generowania treści, używaj ich tylko do pomocy w tworzeniu merytorycznej treści.

Proponowane wytyczne[edytuj | edytuj kod]

Niektóre z wytycznych są oczywiste i wynikają ze zdrowego rozsądku, inne opierają się na próbach zastosowania SI w oparciu o zasady działania i możliwości SI, a ChatGPT w szczególności.

Propozycje zaleceń[edytuj | edytuj kod]

 1. Zakazuje się zastosowanie SI do pisania ostatecznej treści artykułów (główna przestrzeń nazw NS:0). Nie wiadomo dokładnie na czym są oparte, czy są naruszone czyjeś prawa autorskie, czy będzie to OR.
 2. Zakazuje się stosowania SI do wyszukiwania źródeł (bez weryfikacji). Źródła są częściowo lub całkowicie błędne.
 3. Dopuszcza się możliwość zastosowania SI jako narzędzia przy pisaniu i opracowywaniu artykułów, czyli pierwotne konspekty, zarys artykułu, co hasło koniecznie powinno zawierać, ocena stylu i błędów stylistycznych, pytać jak poprawić akapit, prosić o krytykę tekstu. Należy jednak mieć świadomość, że informacje mogą być niewiarygodne i niewystarczające. Należy krytycznie ocenić propozycje przedstawione przez SI przed wstawieniem ich do WP.
 4. Dopuszcza się użycie do parafrazowania przy naruszeniu praw autorskich.
 5. Dopuszcza się zastosowanie SI do pisania:
  • stron pomocy;
  • list;
  • kodu źródłowego (szablony, moduły, *.js, *.css).
 6. Dopuszcza się użycie do parafrazowania przy opracowywaniu porzuconych haseł IP lub nowicjuszy.
 7. Przy konstruowaniu poleceń (zapytań) należy zachować szczególną staranność i ostrożność. Polecenia powinny wykorzystywać naturalne zdania i być jak najbardziej opisowe, a także zawierać słowa kluczowe takie jak „encyklopedyczny”, „zachowaj nienaruszone znaczenie” itp. w celu zminimalizowania możliwości dodania przez SI oryginalnej treści.
 8. Wikipedysta musi być odpowiedzialny za użycie SI, tak aby nie zaszkodzić Wikipedii. Zawsze w opisie zmian, należy zaznaczyć użycie SI i podać co i w jakim zakresie zostało zastosowane.
 9. Jeżeli zabronić wstawiania tekstów napisanych przez AI -- Czy istnieje możliwość odróżnienia czy tekst został napisany przez SI, czy przez człowieka?
  Można ale tylko, w 50%