Wikiprojekt:GLAM/Gąszcz/brudno/Maria Pominkiewicz-Kulikiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maria Pominkiewicz-Kulikiewicz[edytuj | edytuj kod]

"Maria urodziła się 22 listopada 1921 roku w Zamościu. Przed wojną uczęszczała tamże do szkoły handlowej. W czasie okupacji działała w Armii Krajowej i brała czynny udział w pomocy jeńcom Waldenbergu. W 1946 roku została aresztowana za swą działalność okupacyjną. Po rocznym pobycie wwięzieniu, ze szpitala więziennego odbili Ją koledzy z partyzantki. Pod zmienionym nazwiskiem ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Następnie w latach 1949-1954 odbyła studia na wydziale architektury wnętrz wPWSSP we Wrocławiu. Po studiach pracowała, projektując meble, w Spółdzielni Wzornictwa Przemysłowego we Wrocławiu

Po ślubie z inżynierem Zbigniewem Kulikiewiczem przeniosła się do Łodzi i w 1962 roku urodziła jedynego syna Pawła (mgr ekonomii i socjologii).

W latach 1957-1976 kierowała pracownią rysunku i malarstwa w Pałacu Młodzieży w Łodzi. Wychowując i ucząc malarstwa zyskała uznanie i sympatię licznego grona uzdolnionej plastycznie młodzieży. Często służyła tej młodzieży radą i pomocą także w późniejszym życiu. W 1976 roku przeszła na emeryturę, ale nadal stale podejmowała szereg prac społecznych. Była jednym z założycieli „Galerii 78” w Łodzi, walczyła pędzlem i piórem o renowację rodzinnego Zamościa, zabiegała o utworzenie pod Łodzią domu dla plastyków weteranów.

Prace artystki wystawiane były na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Łodzi, Zamościu, Sieradzu i Warszawie. Wystawy indywidualne odbyły się w Galerii Bałuckiej w Łodzi w 1977 roku a cykl „Zamość-moje miasto” był prezentowany w Warszawie, Zamościu, Łęczycy i w Sierpcu.

Pozostanie w naszej pamięci jako malarka pejzaży o pięknej kolorystyce, subtelnych, jakby zerwanych na baśniowej, zamglonej łące, kwiatów i cudownych obrazów i grafik przedstawiających architekturę Zamościa.

Od chwili powołania, w kwietniu 1979 roku, Uniwersytetu III Wieku, Maria podjęła się oprawy graficznej naszej działalności. I tak, zaprojektowała piękny sztych jako obwolutę świadectw rocznych, papier firmowy, znaczek i ex libris Słuchacza ŁUTW. Dziełem Marii były druki spotkań jubileuszowych 10-lecia i 15-lecia naszej działalności.

Maria Kulikiewiczowa była jednym z niewielu autentycznych działaczy społecznych, jakich udało mi się w życiu spotkać. Za swoje dzielne i pełne pracy dla innych, życie została wyróżniona Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania, odznaczona Krzyżem AK, Krzyżem Organizacji WiN, medalem im. Wandy Kierszniewskiej, odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Talent, dzielność i dobroć - w jednej osobie to bardzo rzadkie zjawisko.

Zmarła 10 sierpnia 1998 roku w Łodzi. Jest pochowana w rodzinnym Zamościu."

https://www.3wiek.uni.lodz.pl/fileadmin/user_upload/Jednostki/ŁÓDZKI_UNIWERSYTET_TRZECIEGO_WIEKU/LUDZIE/MARIA_POMINKIEWICZ-KULIKIEWICZ.pdf

http://www.sluzewscy.pl/034-Maria_Kulikiewicz.html

http://mogily.pl/zamosckatedralny/pominkiewicz-kulikiewiczmaria_780052

https://biblioteka.zamosc.pl/obrazy-smutnego-miasta/

https://www.zamosciopedia.pl/index.php/pom-poz/item/4555-pominkiewicz-kulikiewicz-maria-1921-1998-malarka

https://books.google.pl/books/about/Maria_Pominkiewicz_Kulikiewicz_malarstwo.html?id=yCpwmwEACAAJ&redir_esc=y

https://muzeum-zamojskie.pl/z/karta2/index.php?page=80

https://muzeum-zamojskie.pl/z/karta2/index.php?page=84

http://baza-nazwisk.de/suche.html?data=24968