Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Strony ujednoznaczniające z linkami

Skrót: WP:UJL
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Projekt Strony ujednoznaczniające z linkami

Strony ujednoznaczniające to:

strony Wikipedii, zawierające odnośniki do stron precyzujących poszczególne znaczenia danego hasła (i tylko takie odnośniki)

Należy unikać linkowania do takich stron. Wszystkie ewentualne linki powinny prowadzić bezpośrednio do stron, których znaczenie jest opisane na stronie ujednoznaczniającej.

Często jednak z różnych przyczyn tworzone są linki właśnie do strony ujednoznaczniającej, a nie do samego hasła. Przykładowo, w kodzie źródłowym strony jest napisane:

[[Nowa Wieś|Nowej Wsi]]

zamiast:

[[Nowa Wieś (gmina Nisko)|Nowej Wsi]]

Zadaniem projektu jest poprawienie wszystkich takich nieprawidłowych odnośników (linkowań) do stron ujednoznaczniających na odnośniki do stron właściwych.

Jak możesz pomóc[edytuj | edytuj kod]

  1. Przejdź do kategorii Kategoria:Strony ujednoznaczniające i wybierz jedno ze znajdujących się tam haseł lub skorzystaj z którejś z poniższych list (pogrupowane wg liczby linków prowadzących do danej strony ujednoznaczniającej):
  2. Będąc na stronie ujednoznaczniającej, kliknij na "Linkujące" w menu po lewej;
  3. Jeżeli do danej strony odnoszą się jakiekolwiek inne strony, wejdź na nie i popraw linki tak, by prowadziły do konkretnych haseł;
  4. W opisie zmian wpisz Naprawa linku do [[Wikipedia:Strony ujednoznaczniające z linkami|strony ujednoznaczniającej]]. Nie zmieniaj opisu jeśli korzystasz z narzędzia Popups. Możesz ją oznaczyć jako małą zmianę.
  5. Usuń z listy hasła, do których wszystkie linkujące zostały poprawione.
  6. Jeżeli z jakichś powodów nie jesteś pewien, w jaki sposób ujednoznacznić dany link czy linki, wstaw do dyskusji hasła szablon {{linki niejednoznaczne}}.

Jeżeli zajmujesz się poprawianiem stron ujednoznaczniających, możesz dodać do swojej strony użytkownika szablon:

Szablon:User disambigi

Możesz również przejrzeć listę szablonów linkujących do stron ujednoznaczniających – ponieważ szablony są wstawiane na wielu stronach, więc zawyżają powyższe statystyki.

Inna lista to ranking artykułów o największej liczbie takich linków (aktualizowana przez mastiBota).

Ustawienia w preferencjach konta[edytuj | edytuj kod]

Może zdarzyć się, ze wchodząc do długiego hasła, znajdziesz tam więcej niż jeden link kierujący do strony ujednoznaczniającej. Możesz od razu zobaczyć wszystkie, jeśli w preferencjach w zakładce:

Gadżety

zaznaczysz opcję:

Kolorowanie linków wewnętrznych do stron ujednoznaczniających

disFixer[edytuj | edytuj kod]

Do poprawiania linków do stron ujednoznaczniających można użyć narzędzia disFixer. Można nim poprawić od razu wszystkie linki do ujednoznacznień na stronie i przy okazji linki do przekierowań.

Popups[edytuj | edytuj kod]

Można też użyć wielozadaniowego narzędzia Popups. Po najechaniu myszką na link wyświetli się w okienku popup opcja ujednoznacznienia odnośnika (Click to disambiguate this link to...).

WikiCleaner i CorHomo[edytuj | edytuj kod]

Są też dostępne dwa narzędzia oparte na Javie: WikiCleaner i CorHomo. Instrukcja obsługi pierwszego (w języku angielskim) znajduje się pod tym adresem, drugiego (po francusku) – tutaj, pobrać można go stąd. Oba programy obsługują kilka wersji językowych Wikipedii, m.in. polski, przetłumaczony jest także interfejs.

UWAGA! Żaden z nich nie działa prawidłowo, gdy używa się go na koncie globalnym!

Otwieranie wielu stron z linkujących[edytuj | edytuj kod]

Z tym skryptem można to zrobić jednym kliknięciem. Pomocne przy disambigach z wieloma linkującymi -- Bulwersator (dyskusja) 15:11, 1 cze 2011 (CEST)[odpowiedz]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]