Wikiprojekt:XML

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Projekt XML
XMLSample.png
Projekt nadrzędny Informatyka
Powiązane projekty brak
Pochodne projekty brak

Część wikipedystów utworzyła ten projekt, by skupić się na napisaniu brakujących oraz uporządkowaniu i rozwinięciu istniejących artykułów związanych z XML-em. Ta strona i jej podstrony zawierają sugestie, zalecenia dotyczące tego tematu, a jej twórcy mają nadzieję, że pomoże ona w pracy innym wikipedystom zajmującym się zagadnieniami. Jeśli chciałbyś pomóc, dopisz się do tabeli z uczestnikami tego projektu i zobacz jakie zadania zostały przedstawione do zrealizowania.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Kontakt Jak mogę pomóc? Aktywność

Do wykorzystania na własnej stronie:

XMLSample.png Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu XML.


w wieży wpisujemy: {{user projekt XML}}

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie listy artykułów o XML-u[edytuj | edytuj kod]

Więcej informacji tutaj.

Wypracowanie zaleceń edycyjnych[edytuj | edytuj kod]

Więcej informacji tutaj.

Napisanie brakujących artykułów oraz rozszerzenie istniejących[edytuj | edytuj kod]

Powinno się to robić wg listy ważności.

Artykuły w budowie[edytuj | edytuj kod]

Artykuł Artykuł roboczy Źródła informacji Dodatkowe informacje
Historia XML-a Wikiprojekt:XML/Historia XML-a Pierwszy projekt specyfikacji i jego kolejne wersje Możliwe że artykuł ten zostanie wstawiony jako sekcja artykułu XML

Tłumaczenia[edytuj | edytuj kod]

Artykuł Artykuł roboczy Język Oryginalny artykuł
OpenDocument Wikiprojekt:XML/OpenDocument język angielski OpenDocument

Martwe linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Na Wikipedii jest mnóstwo artykułów zawierających przestarzałe, nie działające odnośniki zewnętrzne. Bardzo często stanowią one źródła dla artykułów i wymagają pilnej naprawy! Pod poniższym linkiem znajduje się lista haseł zawierających martwe linki, z kategorii XML oraz jej podkategorii:

Ważne! Przed rozpoczęciem weryfikacji martwych linków, uważnie przeczytaj instrukcje, jak to robić!

Szablony[edytuj | edytuj kod]

Nawigacyjne[edytuj | edytuj kod]

{{XML}}[edytuj | edytuj kod]

Używany na każdej stronie prezentującej coś związanego z XML-em.

Zrobiłem wstępną wersję w oparciu o projekt listy. LEW21 21:03, 19 maja 2007 (CEST)

Trochę poprawiłem, aby nie było tylu czerwonych linków (artykuły są).
Linki specjalnie zrobiłem czerwone - miały linkować do miejsc w których w przyszłości będą znajdować się artykuły, a nie miejsc w których aktualnie są. Moim celem było stworzenie wstępnego projektu szablonu, który wszedłby w życie dopiero po ustaleniu ostatecznie listy artykułów o XML-u i sposobu w jaki będziemy je nazywać. LEW21 17:37, 3 cze 2007 (CEST)
Pytanie tylko czy przenosimy na pełną nazwę np. Document Type Definition czy zostawiamy skrótowe np. DTD. Trzeba podjąć jakąś decyzję i się jej trzymać. Markgo 18:33, 1 cze 2007 (CEST)
Proponuję nazywanie artykułów pełnymi angielskimi nazwami, ponieważ:
  • niektóre artykuły (takie jak CSS) nie mogą znajdować się pod skrótem, z powodu że skrót tyczy się do kilku różnych technologii,
  • nie wszystkie technologie mają skróty. LEW21 17:37, 3 cze 2007 (CEST)
Poza tym trzeba by to trochę rozwinąć choćby o OpenDocument Format czy XML Paper Specification.Markgo 18:50, 1 cze 2007 (CEST)
Ale te najpopularniejsze i powszechnie znane skróty (XML, XHTML) powinny IMHO pozostać pod obecnymi nazwami, korzystanie z pełnych nazw byłoby bardzo niewygodne. --Filemon 23:56, 12 cze 2007 (CEST)
Jak wszystko, to wszystko. Nic w tym niewygodnego - wystarczy w artykule napisać [[XML]], a jakiś bot automatycznie to przerobi na [[Extensible Markup Language|XML]]. LEW21 09:56, 13 cze 2007 (CEST)
W takim razie dla spójności należałoby też przenieść HTML. --Filemon 23:59, 13 cze 2007 (CEST)
A czy ktoś mówi żeby go nie przenosić? :P Jest on przecież wymieniony na liście artykułów związanych z XML-em. LEW21 21:00, 14 cze 2007 (CEST)

Infoboksy[edytuj | edytuj kod]

{{WWW}}[edytuj | edytuj kod]

Używany na stronach prezentujących najważniejsze technologie internetowe. Ma tylko pośredni związek z XML-em, ale ten wikiprojekt jest chyba aktualnie wikiprojektem do którego ten szablon najbardziej pasuje.

Wg mnie nadaje się tylko do usunięcia lub gruntownej przebudowy - przykładowo CSS to nie język opisu strony (tylko język stylistyczny), a Język skryptowy ma związek nie tylko z Internetem. Można by w nim zostawić tylko HTML, XHTML, CSS, JavaScript, PHP, ASP i pojęcia związane z webmasterstwem, albo jeszcze XML i XSL. LEW21 21:03, 19 maja 2007 (CEST)

Przydatne linki[edytuj | edytuj kod]

Zasoby graficzne w Commons[edytuj | edytuj kod]