Willa „Witkiewiczówka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Willa Witkiewiczówka)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Willa "Witkiewiczówka"
Obiekt zabytkowy nr rej. 6/46 z 13 października 1947
Willa "Witkiewiczówka"
Państwo  Polska
Miejscowość Zakopane
Adres ul. Antałówka 6
34-500 Zakopane
Styl architektoniczny styl zakopiański
Architekt Jan Witkiewicz
Rozpoczęcie budowy 1903
Ukończenie budowy 1904
Pierwszy właściciel Maria Witkiewiczówna
Kolejni właściciele Rafał Witkiewicz i Henryka Szandomirska
Położenie na mapie Zakopanego
Mapa lokalizacyjna Zakopanego
Willa "Witkiewiczówka"
Willa "Witkiewiczówka"
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Willa "Witkiewiczówka"
Willa "Witkiewiczówka"
Ziemia 49°17′30,21″N 19°58′34,58″E/49,291725 19,976272

Willa „Witkiewiczówka”willa w Zakopanem, wzniesiona w latach 1903–1904 w stylu zakopiańskim według projektu Jana Witkiewicza; wpisana do rejestru zabytków w 1947.

Historia[edytuj]

Willa była budowana w latach 1903–1904 według projektu Jana Witkiewicza „Koszczyca” przez ojca Jana Witkiewicza, jego stryj Stanisław Witkiewicz tylko nadzorował prace budowlane[1][2]. Po oddaniu do użytku, wybudowane domostwo odgrywało rolę pensjonatu, który prowadziła siostra Stanisława Witkiewicza – Maria Witkiewiczówna[1]. Warto wspomnieć, że w latach 1931–1939 w willi mieszkał i pracował Stanisław Ignacy Witkiewicz. Miał tutaj również siedzibę swojej Firmy Portretowej[1][2].

Po II wojnie światowej budowla dzierżawiona była przez Związek Historyków Sztuki i służyła jako dom pracy twórczej. W 1956 r. willa odgrywała rolę domu wczasowego Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Budowlanego, a także znajdował się w niej Centralny Ośrodek Badawczo-Projektowy Budownictwa Ogólnego. W 1953 roku dachówka została wymieniona na gonty[1].

Po śmierci pierwszej właścicielki willa przeszła w ręce dzieci Jana Witkiewicza Koszczyca – Rafał Witkiewicz i Henryka Szandomirska. W 1969 r. sprzedali budowlę ZG Związku Zawodowego Pracowników Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych[1].

Obecnie willa znajduje się w rękach prywatnych i służy jako pensjonat. Została generalnie wyremontowana, a w 2001 r. jej właściciele otrzymali od generalnego konserwatora zabytków wyróżnienie za "wzorowo wykonane prace remontowo-konserwatorskie"[1].

Architektura[edytuj]

Willa wybudowana została na planie prostokąta w stylu zakopianskim i przetrwała do dziś w stanie niezmienionym. Budowla posiada konstrukcję zrębową, która znajduje się na wysokiej, kamiennej podmurówce z arkadami. Willa pokryta jest półszczytowym, krytym gontem dachem z facjatami, w którego szczytach znajdują się balkony. Elewacja frontowa posiada dobudowaną werandę. Wnętrze budowli jest nieregularnie podzielone. Willa posiada bogato zdobione detale architektoniczne[2].

Przypisy

  1. a b c d e f Zakopiański Portal Internetowy: Willa "Witkiewiczówka". [dostęp 6 maja 2008].
  2. a b c Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim: Willa "Witkiewiczówka" w Zakopanem. [dostęp 6 maja 2008].