Wirująca tancerka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeśli noga dotykająca podłoża jest postrzegana jako lewa, tancerka wydaje się obracać zgodnie ze wskazówkami zegara, jeśli jako prawa – przeciwnie do wskazówek zegara

Wirująca tancerka (ang. The Spinning Dancer) – animowane złudzenie optyczne pokazujące tancerkę wykonującą piruet. Animacja ta stworzona została przez grafika Nobuyuki Kayaharę[1][2]. Niektórzy obserwatorzy widzą początkowo, że tancerka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, inni − że przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Złudzenie to wynika z braku widzialnych wskazówek dot. głębi − np. ręce tancerki mogłyby równie dobrze obracać się przed nią w lewo albo za nią w lewo, a więc ona − zgodnie albo przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, na lewej albo prawej nodze. Gdy tancerka znajduje się bokiem do obserwatora, widzi on zarys jej twarzy i może rozpoznać, czy skierowana jest w lewo czy też w prawo. Niemożliwe jest jednak stwierdzenie, czy następnie obróci się ona twarzą czy też plecami w stronę obserwatora, gdyż jej sylwetka jest zaciemniona. Dlatego też nie wiadomo, czy to jej prawa czy też lewa noga dotyka podłoża.

Podobnym złudzeniem optycznym jest np. tzw. sześcian Neckera.

Test psychologiczny?[edytuj | edytuj kod]

Złudzenie to było błędnie[3] uznawane za test psychologiczny, który miał wskazywać, która półkula mózgu jest u obserwatora dominująca[4]. W Internecie zdobył on popularność na przełomie 2007 i 2008 roku.

Percepcja[edytuj | edytuj kod]

W zależności od obserwatora kierunek obrotu może zmieniać się dowolną ilość razy. Część obserwatorów może mieć trudności w ujrzeniu zmiany kierunku.

Istnieje kilka sposobów, aby "zmusić" tancerkę do ruchu w przeciwną stronę. Można np. próbować wpatrywać się w konkretne miejsce (np. wirującą nogę lub cień rzucany przez tancerkę), a następnie stopniowo podnosić wzrok.

Oznaczenie R znajdujące się na nodze dotykającej podłoża oraz kontur pojawiający się przy obrocie nóg ma pomagać w zaobserwowaniu obrotu przeciwnego do ruchu wskazówek zegara. Oznaczenie sugeruje, że chodzi o nogę prawą
Oznaczenie L znajdujące się na nodze dotykającej podłoża oraz kontur pojawiający się przy obrocie nóg ma pomagać w zaobserwowaniu obrotu zgodnego z ruchem wskazówek zegara. Oznaczenie sugeruje, że chodzi o nogę lewą


Analiza klatka po klatce[edytuj | edytuj kod]

Analiza klatka po klatce pozwala prześledzić poszczególne etapy ruchu tancerki. Grafika ta została uzyskana przez podzielenie całej animacji na 34 części.
Analiza klatka po klatce pozwala prześledzić poszczególne etapy ruchu tancerki. Grafika ta została uzyskana przez podzielenie całej animacji na 34 części.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Nobuyuki Kayahary
  2. Tara Parker-Pope: The Truth About the Spinning Dancer. The New York Times. [dostęp 2008-11-07]. (ang.).
  3. Steven Novella: Left Brain - Right brain and the Spinning Girl. NeuroLogica Blog. [dostęp 2008-11-07]. (ang.).
  4. The Right Brain vs Left Brain test. [w:] PerthNow [on-line]. The Sunday Times. [dostęp 2008-11-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-11)]. (ang.).