Wirus mozaiki lucerny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wirus mozaiki lucerny
Ilustracja
Systematyka
Grupa

Kitrinoviricota

Rząd

Martellivirales

Rodzina

Bromoviridae

Rodzaj

Alfamovirus

Gatunek

Alfalfa mozaic virus

Cechy wiralne
Nagi kwas nukleinowy

zakaźny

Wirus mozaiki lucerny (Alfalfa mozaic virus, AlMV)[1]wirus z rodziny bromowirusów, wywołujący choroby roślin[2]. Wśród roślin użytkowych w Polsce powoduje mozaikę lucerny i jasną plamistość ziemniaka[3].

Po raz pierwszy opisany został w 1931 r. przez J.L. Weimera na lucernie siewnej (Medicago sativa). Bywa opisywany także jako AMV. Jest rozprzestrzeniony na całym świecie i ma szeroki zakres żywicieli, ale liczba upraw polowych poważnie uszkodzonych przez tego wirusa w warunkach naturalnych jest stosunkowo niewielka. W naturze poraża około 150 gatunków roślin należących do wielu rodzin, w tym rośliny uprawowe o znaczeniu gospodarczym, takie jak lucerna, sałata (Lactuca sativa), ziemniak (Solanum tuberosum) i pomidor (Lycopersicon esculentum). Doświadczalnie udało się zainfekować wirusem AlMV około 430 gatunków należących do 51 rodzin dwuliściennych[2].

Znanych jest wiele szczepów AlMV, które są blisko spokrewnione pod względem serologicznym i podobieństwa sekwencji nukleotydowych. Wszystkie charakteryzują się posiadaniem wirionów o unikalnym kształcie pałeczkowatym. W 1971 stało się jasne, że białko płaszcza odgrywa kluczową rolę w inicjacji infekcji AlMV. Kilka lat później stwierdzono, że białka płaszcza ilarwirusów odgrywają podobną rolę w inicjacji infekcji. Obserwacja, że białka płaszcza AlMV i ilarwirusów były wymienne w tej wczesnej funkcji, sugeruje bliski związek między rodzajami Alfamovirus i Ilarvirus[2].

AlMV ma kształt pałeczki o stałej średnicy 18–26 nm i długości od 30 do 85 nm. Jest to wirion o symetrii dwudziestościennej. Jego genom ma długość około 8 kb i składa się z trzech liniowych, dodatnio sensownych ssRNA z 5'-końcowymi strukturami. RNA-1, -2 i -3 mogą działać jako mRNA, a każdy genomowy RNA-1 i -2 koduje pojedynczą dużą ORF. Wiriony gromadzą się w cytoplazmie, a cykl życiowy wirusa odbywa się głównie w cytoplazmie. Natywne wiriony są ogólnie słabymi immunogenami i wymagają stabilizacji formaldehydem przed użyciem jako antygeny[2].

AlMV może być przenoszony mechanicznie przez sok roślin, poprzez szczepienie i w sposób nietrwały, przez kilka gatunków mszyc. Może być również przenoszony przez nasiona papryki[2].

Jasna plamistość ziemniaka wywołana przez AlMV

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Selim Kryczyński, Marek S. Sznydel, Klasyfikacja wirusów roślin uznanych oficjalnie przez ICTV z propozycjami polskich nazw tych wirusów, „Postępy Nauk Rolniczych” (4), 2002 [dostęp 2022-08-08].
  2. a b c d e J.F. Bol, Alfalfa Mosaic Virus, [w:] Encyclopedia of Virology [online], 2008 [dostęp 2022-08-08].
  3. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.