Wniebowzięcie Matki Boskiej (obraz El Greca z 1610)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wniebowzięcie Matki Boskiej
Ilustracja
Autor

El Greco

Data powstania

1608–1614[1][2]

Medium

olej na płótnie

Wymiary

108 × 82 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Madryt

Lokalizacja

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Wniebowzięcie Matki Boskiej – obraz hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco.

Niepokalane Poczęcie kontemplowane przez Jana Ewangelistę El Greca z 1585 roku

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz, jak większość dzieł po roku 1610, powstał przy współudziale syna malarza Jorge Manuela. Inspiracją do powstania obrazu była wcześniejsza wersja Niepokalanego Poczęcia kontemplowanego przez Jana Ewangelistę z 1585. El Greco wykorzystał tę samą kompozycje rezygnując z przedstawienia Jana u dołu obrazu. Maria znajduje się w centrum kompozycji, unoszona przez cherubinów, których główki ledwo zaznaczone znajdują się u jej stóp. U góry aniołowie, tym razem w większości skupionych na śpiewach anielskich (tylko jeden ma w dłoniach flet), otaczają tradycyjnie wyidealizowaną postać Marii. Ich postacie są nadmiernie wydłużone i nieproporcjonalne w stosunku do ich głów. Podobnie jest u Madonny, która rozkłada dłonie przyjmując łaskę Ducha Świętego, który pod postacią gołębicy znajduje się nad jej głową. Od niego pada jasne światło oświetlające wszystkie postacie zebrane wokół oraz twarz i rozwarte dłonie Marii. Tak jak w poprzednich wersjach u dołu obrazu El Greco umieszcza zachmurzony, ciemny krajobraz na którym widoczne są maryjne symbole: lilie, róże, świątynia, fontanna, księżyc, nawiązujące do słów z Pieśni nad Pieśniami.

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz znajdował się w różnych kolekcjach prywatnych i prezentowany był na różnych wystawach m.in. na wystawie w Prado w 1902 (istnieje fotografia obrazu z tego okresu). Tam został ponownie zauważony i odkryty jako późniejsze dzieło El Greca. W tym samym czasie obraz wszedł w posiadanie kolekcjonera Marquesa de la Vega-Inclan, założyciela Muzeum EL Greca w Toledo. W 1911 i 1912 dzieło było wystawiane w Monachium i w Kunsthalle Düsseldorf już jako własność budapeszteńskiego kolekcjonera Marczella von Nemesa. W 1930 obraz trafił do kolekcji Muzeum Thyssen-Bornemisza w Lugano, a w 1992 do oddziału w madryckiego.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Immaculate Conception – Greco and Jorge Manuel Theotokópoulos | Museo Nacional Thyssen-Bornemisza [online], www.museothyssen.org [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  2. Według Gudiol (1607-1610), Hansel (1607-1613).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beat Wismer, Michael Scholz-Hansel, El Greco and modenism, Wyd. Museum Kunstpalast, ISBN 978-3-7757-3327-4.
  • Jose Gudiol The complete painting of El Greco, Wyd. Greenwich House, Nowy Jork 1983 ISBN 0-517-404990.