Wołanie w górach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wołanie w górach – książka Michała Jagiełły, taternika i ratownika górskiego TOPR, opisująca wypadki i akcje ratownicze w polskich Tatrach.

Książka podzielona jest na rozdziały przypisane do różnych partii gór. Na początku znajduje się rozdział zatytułowany „Gałązka kosodrzewiny”, poświęcony najdawniejszym wypadkom tatrzańskim (do roku 1914). Na końcu są umieszczone osobne rozdziały dotyczące wypadków lawinowych i jaskiniowych oraz poszukiwań zaginionych ludzi. Większość wypadków dotyczy wspinaczy, część turystów. Dużo materiału do książki pochodzi z oficjalnej Księgi Wypraw prowadzonej przez TOPR. Opisywane zdarzenia są przeplatane refleksjami autora na temat turystyki górskiej, motywacji i granic możliwości człowieka. W narracji często nawiązuje on dialog z czytelnikiem, przestrzegając przed rozmaitymi błędami. Przekazuje także wiele informacji na temat działalności TOPR.

Wydanie pierwsze ukazało się w 1979 roku nakładem wydawnictwa „Sport i Turystyka” (20 275 egz.). Wydania bywają wznawiane co kilka lat i są przy okazji uzupełniane o nowe opisy wypadków i akcji ratunkowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michał Jagiełło: Wołanie w górach: wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach. Warszawa: „Iskry”, 2006. ISBN 83-244-0007-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]