Ratownictwo górskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Śmigłowiec służb ratowniczych w Alpach Bawarskich

Ratownictwo górskie – działania związane z prowadzeniem akcji ratowniczych w terenie górskim, poszukiwanie zaginionych osób, udzielanie pomocy medycznej ofiarom wypadków, transport poszkodowanych do miejsc, gdzie można im udzielić pełnej pomocy medycznej; również działania prewencyjne związane z informowaniem o zagrożeniach, niebezpieczeństwie lawin i spodziewanych załamaniach pogody.

Specjalistyczne wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

W zależności od terenu działań, lokalne służby ratownicze mogą dysponować specjalistycznymi środkami transportu, takimi jak ratraki i skutery śnieżne (do transportu po stromym śniegu), wszędołazy, samochody terenowe a przede wszystkim – śmigłowce. Prowadzenie akcji w stromym terenie skalnym może wymagać specjalistycznych umiejętności związanych z technikami linowymi oraz asekuracją. Ze względu na specyfikę terenu, poszukiwanie zaginionych osób często prowadzone jest z użyciem odpowiednio wytresowanych psów ratowniczych, a także wspomagane przez urządzenia elektroniczne: detektory lawinowe, kamery termowizyjne, środki łączności radiowej i satelitarnej.

Regulacje prawne[edytuj | edytuj kod]

W różnych krajach funkcjonują rozmaite regulacje prawne dotyczące funkcjonowania organizacji ratowniczych, a co za tym idzie, różne są źródła finansowania, sposób rekrutacji członków (służby ochotnicze i zawodowe) oraz stopień ich odpowiedzialności prawnej podczas akcji. W niektórych państwach wybrane działania służb ratowniczych są całkowicie lub częściowo odpłatne; w szczególności, wiele służb ratowniczych wymaga odpłatności za akcje z użyciem helikoptera, w związku z tym turyści, wspinacze i narciarze prowadzący działalność na takich terenach powinni dysponować stosownym ubezpieczeniem od kosztów takich akcji lub liczyć się z ryzykiem ewentualnego pokrycia tych kosztów z własnej kieszeni. Odpłatność akcji ratowniczych obowiązuje m.in. w krajach takich jak:

Ratownictwo górskie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Polski działa obecnie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (na terenach górskich poza Tatrami) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Odpłatność akcji ratowniczych na Słowacji
  2. [2] Odpłatność na Słowacji
  3. [3] Odpłatność w krajach alpejskich
  4. Płacz i Płać o wyjątkowości rozwiązań przyjętych w polskim TOPR

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]