Wojewódzki Zarząd Młynów Gospodarczych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wojewódzki Zarząd Młynów Gospodarczych – terenowa jednostka organizacyjna Ministerstwa Skupu istniejąca w latach 1954–1972, powołana w celu usprawnienia przemiału gospodarczego, rozszerzenia bazy technicznej i podniesienia poziomu produkcji młynów gospodarczych oraz pełnego zaspokojenia potrzeb ludności wiejskiej w dziedzinie przemiału[1].

Zarząd był jednostką wykonawczą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

Zwierzchni nadzór nad Zarządem sprawował Minister Skupu.

Zakres działania[edytuj | edytuj kod]

Do zakresu działania Zarządu należało:

  • nadzorowanie działalności rejonowych przedsiębiorstw młynów gospodarczych,
  • sprawowanie nadzoru nad nieuspołecznionymi młynami gospodarczymi, a w szczególności w zakresie przestrzegania przepisów o przemiale,
  • pobierania miarek i odsypów oraz przekazywania ich Państwu,
  • zabezpieczenia przed dewastacją młynów i bazy technicznej,
  • przeprowadzania remontów obiektów młynarskich.

Kierowanie Zarządem[edytuj | edytuj kod]

Na czele Zarządu stał dyrektor, którego powoływało prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z Ministrem Skupu.

Obsady oraz zmiany stanowisk kierowniczych w Zarządzie łącznie z awansowaniem pracowników na tych stanowiskach, przenoszeniem w obrębie województwa i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego dokonywały – za zgodą Ministra Skupu – prezydia wojewódzkich rad narodowych.

Zniesienie Zarządu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1972 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, ogłoszonych w Monitorze Polskim zlikwidowano Wojewódzki Zarząd Młynów Gospodarczych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr 316a Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów młynów gospodarczych. M.P. z 1954 r. nr 56, poz. 762.
  2. Uchwała nr 304 Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 1972 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów, Prezydium Rządu, Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów i Komitetu Ministrów do Spraw Kultury, ogłoszonych w Monitorze Polskim. M.P. z 1972 r. nr 58, poz. 311.