Wojna saudyjsko-jemeńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wojna saudyjsko-jemeńska
Czas 1934 - 20 maja 1934
Miejsce Jemen, Arabia Saudyjska
Przyczyna Roszczenia terytorialne Arabii Saudyjskiej względem Jemenu
Wynik Traktat z Taif[1]
Strony konfliktu
 Arabia Saudyjska
 Wielka Brytania
 Królestwo Jemenu
Dowódcy
Abd al-Aziz ibn Saud Jahja Muhammad Hamid ud-Din
Straty
łącznie zginęło 2 100 osób[2] łącznie zginęło 2 100 osób[2]

Wojna saudyjsko-jemeńska - konflikt zbrojny toczący się w 1934 pomiędzy Arabią Saudyjską a Królestwem Jemenu.

Tło konfliktu[edytuj]

Abd al-Aziz ibn Saud, założyciel Arabii Saudyjskiej został mianowany królem Nadżd, kiedy Brytyjczycy byli podzieleni na Półwyspie Arabskim po rozpadzie Imperium osmańskiego. W 1925 Abd al-Aziz ibn Saud narzucił Królestwu Hidżazu unię z Sułtanatem Nadżdu. W taki sposób w 1926 powstało Królestwo Nadżdu i Hidżazu. Większość granic nie zostało jednak wyznaczonych podczas traktatu. W 1932 Królestwo Nadżdu i Hidżazu zostało przemianowane w Arabię Saudyjską.

Konflikt[edytuj]

Wojna rozpoczęła się gdy Arabia Saudyjska zaczęła powiększać swoje terytorium kosztem obszarów kontrolowanych przez Królestwo Jemenu, należących do Wielkiego Jemenu (Asir, Dżizan i Nadżran). Wojnę wywołał emir al-Idrissi, który odwołał swoją wcześniejszą wierności Ibn Saudowi i uciekł do Jemenu, by dołączyć tam do Imama Jahji. Delegacja pokojowa wysłana przez króla Arabii Saudyjskiej została uwięziona przez Imama. Członkiem delegacji był także syn ibn Sauda. Wtedy Jahja wypowiedział słynne zdanie: "Kto jest beduinem, który stawia wyzwanie dziewięćsetletnim rządom mojej rodziny?" Jemen zaatakował wówczas Arabię Saudyjską i przejął Nadżran.

Na wieść o tym wydarzeniu ibn Saud wsparty przez Brytyjczyków wysłał wojsko wyposażone w nowoczesne karabiny oraz pojazdy i szybko zdobył wybrzeże, grożąc okupacją przez Royal Navy portu w Al-Hudajdzie i bombardowaniem Sany.

Następstwa[edytuj]

Wojna oficjalnie zakończyła się 20 maja 1934 roku wraz z podpisaniem traktatu z Taif między ibn Saudem a Imamem Jahja. Arabia Saudyjska miała otrzymać krainy Asir, Nadżran i Dżizan, ale po 60 latach miały wrócić do Jemenu[1].

Przypisy

  1. a b The Treaty of Taif, 1934 (ang.). al-bab.com. [dostęp 2012-08-01].
  2. a b Rongxing Guo: Cross border resource management, theory and practice. Elsevier, 2005, s. 115.