Elsevier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo wydawnictwa

Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.

Dzisiejsza firma[edytuj | edytuj kod]

Współczesne przedsiębiorstwo Elsevier powstało w Rotterdamie w 1880 roku. Nazwa przedsiębiorstwa nawiązuje do historycznego Domu Elzevirów, choć między domem Elzevirów a współczesnym przedsiębiorstwem nie ma żadnej bezpośredniej ciągłości. Czołowe publikacje wydawnictwa to m.in. czasopisma The Lancet, Cell i grupa Tetrahedron (Tetrahedron, Tetrahedron Letters i Tetrahedron Asymmetry), a także biblioteka on-line ScienceDirect, naukowa baza danych Scopus oraz wyszukiwarka publikacji naukowych Scirus.

Od 2003 r. przedsiębiorstwo posiada filię w Polsce działającą we Wrocławiu pod nazwą Elsevier Urban & Partner Sp. z o.o.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Po roku 2000 firma notowała duże zyski, jednak stała się przedmiotem krytyki za wysokie opłaty subskrypcyjne za swoje publikacje – niektóre czasopisma kosztują nawet 5 tys. USD rocznie, co jest sumą znacznie wykraczającą poza typowe opłaty w sferze nauki. M.in. z tego powodu zawiązana została inicjatywa The Cost of Knowledge, polegająca na częściowym lub całkowitym bojkocie tego wydawnictwa. Należy do niej ponad 15 tys. naukowców[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Cost of Knowledge (ang.). [dostęp 2015-07-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]