Wojna syjamsko-kambodżańska (1587)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wojna syjamsko-kambodżańska 1587
Ilustracja
Królestwo Ayutthaya 1605 r.
Czas

1587

Terytorium

Kambodża

Wynik

Zwycięstwo Syjamu

Strony konfliktu
Syjam Kambodża
Dowódcy
Naresuan Sattha
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Wojna syjamsko-kambodżańska – krótkotrwała wojna spowodowana kambodżańską inwazją i zakończona tajskim zwycięstwem w 1587.

W roku 1584 książę Naret – późniejszy król Syjamu Naresuan – ogłosił niezależność Królestwa Ajutthaja spod władzy Birmy. Birmański król Nanda Bayin uderzył na Syjam dążąc do połączenia sił z armią państwa Chiang Mai, ale syjamski dowódca zdołał temu zapobiec, bijąc obie armie osobno[1]. Dwa lata później kolejna inwazja birmańska wkroczyła do Syjamu, i obległ Ajutthaję przez pięć miesięcy wiosną 1587 roku. Źle zorganizowane oblężenie zakończyło się porażką Birmańczyków, którzy zmuszeni zostali do odwrotu[1].

Od całkowitej klęski uratował ich zapewne fakt, że w międzyczasie na Syjam uderzyły także wojska khmerskie pod wodzą króla Satthy[1]. Satta zajął miasto Prachim[2] i Naret, zamiast ścigać Birmańczyków, musiał zwrócić się na południe[1]. Jego kampania okazała się dużym sukcesem: odbił Prachim, zajął Battambang oraz Pursat i doszedł do stolicy kraju Logvek, którą obległ. Z uwagi na problemy zaopatrzeniowe wydał jednak rozkaz odwrotu do Syjamu, przyrzekając jednak zemstę królowi Sattcie, co doprowadziło do wojny w 1593 roku[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d D. G. E. Hall: A History of South-East Asia. London: MacMillan, 1955, s. 219.
  2. a b W. A. R. Wood: A History of Siam. London: Fisher Unwin Ltd, 1924, s. 137.