Wolfsangel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wolfsangel
Symbol ukraińskiego pułku "Azow"

Wolfsangel (niem. "wilczy hak") jest symbolem heraldycznym, używanym także przez nazistów (między innymi jako symbol 34. Dywizji Grenadierów SS „Landstorm Nederland”), a obecnie przez neonazistów[1]. W tym kontekście jest on opisywany jako modyfikacja runy Eihwaz, z dodaną pionową linią. Symbol w pozycji wertykalnej znany jest także jako "piorun" (Donnerkeil), a w horyzontalnej jako "wilkołak". W nacjonalizmie ukraińskim symbolizuje też litery hasła "idea nacji".

Wolfsangel był pierwotnie przyrządem służącym do chwytania wilków, działał analogicznie do haczyka na ryby. Przyrząd składał się z półksiężycowej kotwicy (Wolfsanker), mocowanej do drzewa lub skały oraz właściwego haka, na który zakładany był kawałek mięsa. Wilk który nadział się na hak nie był w stanie się wyzwolić[2]. Wolfsangel w trzech formach (odpowiadającym jednej z części całej pułapki) w XV wieku pojawił się w heraldyce miejskiej i rycerskiej. W czasach nowożytnych przekształcił się w symbol popularny w okultyzmie, stąd stał się częścią symboliki nazistowskiej i neonazistowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Kornak: Monitoring rasizmu i ksenofobii na stadionach i wokół polskiego sportu. [dostęp 2015-07-09].
  2. Hemlut Nickel, An Illustrated Manuscript Inventory of an Armory for Sale by Lottery, "Metropolitan Museum Journal", t. 41 (2006), s. 119