Wostok (zegarki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wostok
ilustracja
Państwo

 Rosja

Siedziba

Czystopol

Data założenia

1942

brak współrzędnych
Strona internetowa

Wostok (ros. Восток) – marka radzieckich zegarków produkowanych od 1942 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1942 roku w związku ze zbliżaniem się wojsk niemieckich do Moskwy, część Drugiej Moskiewskiej Fabryki Zegarków (później znanej z marki Sława) została przeniesiona do Czystopola w republice Tatarstan.

Fabryka po rozpoczęciu produkcji produkowała zegarki na potrzeby wojska, dla żołnierzy walczących w II wojnie światowej. Z późniejszego okresu pochodzą znane zegarki o nazwie Kama (1952), Wołna, posiadająca mechanizm z mikroregulacją (1957), Pobieda (1962), Komandirskije (1962) i Amfibia (1968).

Na początku lat 60. podczas międzynarodowej wystawy w Lipsku zaprezentowano zegarek z mechanizmem cal. 2802 z wysoką dokładnością chodu, który został wyróżniony specjalnym medalem.

Czystopolska fabryka w 1965 roku stała się oficjalnym dostawcą zegarków dla Ministerstwa Obrony Związku Radzieckiego. Od 1969 roku wszystkie zegarki z fabryki w Czystopolu noszą nazwę Wostok.

Po rozpadzie ZSRR transliteracja nazwy została zmieniona na Vostok. Fabryka nadal produkuje zegarki, głównie z naciągiem automatycznym, najczęściej z werkiem (mechanizmem) kaliber 2416B i 2432, w których zastosowano 31 kamieni łożyskowych, lecz także inne. Dostępne są nowe, automatyczne wersje Komandirskich i Amfibii.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zakłady Wostok
Zegarek Wostok Amfibia
Zegarek Wostok z dolnym datownikiem
Współczesny zegarek Amfibia
Wostok Komandirskie wyprodukowany na zamówienie Ministerstwa Obrony ZSRR
Mechanizm kal. 2414 stosowany w zegarkach Wostok Komandirskie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]