Wschód, zachód, wschód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wschód, Zachód, Wschód
Lindje, perëndim, lindje
Gatunek tragikomedia
Rok produkcji 2009
Data premiery Ziemia 2009
Albania 4 listopada 2009
Kraj produkcji  Albania
 Włochy
Język albański, włoski
Czas trwania 100 minut
Reżyseria Gjergj Xhuvani
Scenariusz Gjergj Xhuvani
Jani Duri
Główne role Ndriçim Xhepa
Helidon Fino
Petrit Malaj
Muzyka Enrico Ruggeri
Zdjęcia Roberta Allegrini
Scenografia Sabina Kodra
Kostiumy Soela Zani
Montaż Claudio Cutry
Produkcja Arben Tasellari
Francesco Tagliabue
Wytwórnia ISSTRA Creative Factory
SM-Art

Wschód, Zachód, Wschód (alb. Lindje, perëndim, lindje, inny tytuł: East, West, East: The Final Sprint) – albański film fabularny z 2009, w reżyserii Gjergj Xhuvaniego.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ilo Zoto w przeszłości uprawiał przez 20 lat wyczynowo kolarstwo, ale zakończył karierę i podjął pracę w sklepie. W 1989 francuska federacja wysyła zaproszenie dla albańskiej drużyny kolarskiej, która ma wystartować w jednym z wyścigów, organizowanych we Francji. Władze Albanii wyznaczają Ilo Zoto, aby zebrał i przygotował drużynę do wyjazdu. Udaje mu się zebrać piątkę kolarzy i wraz z nimi dociera do Triestu. W tym samym czasie w Albanii dochodzi do upadku komunizmu. Kontakt z ambasadą staje się niemożliwy, a drużyna nie może wrócić do Albanii, bo jej granice zostały zamknięte. Środki, które im pozostały pozwalają tylko na jazdę rowerami do Francji. Przez przypadek wyjazd na zawody sportowe kończy się na planie filmu, w którym trener zagra jedną z głównych ról. Po dłuższej wędrówce cała ekipa powraca do Albanii, ale już bez rowerów.

Film realizowano w Albanii, Macedonii i w Trieście.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 2009 otrzymał nagrodę za reżyserię i dla najlepszego aktora (Ndriçim Xhepa) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tiranie. Został także zgłoszony do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, ale nie uzyskał nominacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]