Współczynnik klikalności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Współczynnik klikalności (ang. click through rate, CTR) – termin używany w reklamie internetowej oznaczający stosunek między liczbą kliknięć a wyświetleniami reklamy, który mierzy się w procentach[1]. Im lepiej reklama jest ukierunkowana, tym przeważnie lepszy CTR osiąga. Bardzo niski CTR miewają zwłaszcza klasyczne bannery reklamowe, które użytkownicy Internetu nauczyli się ignorować (zjawisko ślepoty banerowej).

Wzrost popularności zautomatyzowanego zakupu mediów w modelu Real-Time Bidding otworzył nowe możliwości w zakresie poprawy efektywności reklamy internetowej. Optymalizacja CTR oraz współczynnika konwersji jest możliwa przy użyciu profili użytkowników dostarczanych przez platformy zarządzania danymi[2].

[edytuj | edytuj kod]

Współczynnik CTR jest ważnym elementem oceny odpowiedniego doboru słów kluczowych w programie reklamowym Google AdWords. Jeżeli jego wartość jest niższa niż 1%, oznacza to, że mamy do czynienia ze źle dobranymi słowami kluczowymi, co w konsekwencji prowadzi to wyświetlania reklamy użytkownikom niezainteresowanym produktem lub usługą. Poziom współczynnika CTR zróżnicowany jest w zależności od branży, jednak wartość jego powinna mieścić się w przedziale 1-10%.

Wzór i przykład[edytuj | edytuj kod]

[3]

A więc jeżeli reklama wyświetli się np. 1000 razy, a kliknie na nią 5 użytkowników, to ta reklama ma CTR w wysokości 0,5%[4].

Prognozowanie liczby kliknięć w reklamę[5][edytuj | edytuj kod]

Niektóre firmy i systemy prognozują liczbę kliknięć w daną reklamę. Dzięki temu jest się w stanie zawczasu wybrać najbardziej właściwą formę reklamy i zoptymalizować tym samym działania marketingowe. Np. reklamy w czołowych witrynach informacyjnych (takich jak np. www.theguardian.co.uk) mogą charakteryzować się wyższym współczynnikiem CTR niż reklamy w witrynach małych sklepów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak liczyć CTR i jaki współczynnik klikalności jest dobry?, Zagadnienie to wyjaśnia bardzo dokładnie starszy specjalista ds. Google Ads z kilkuletnim doświadczeniem., ks.pl (pol.).
  2. Zobacz, jak zadbać o kreację reklamową w dobie programmatic buying (pol.). [dostęp 2018-04-11].
  3. Co to jest CTR. Jak go analizować i optymalizować - Nestry | Warszawa, Nestry Agencja Interaktywna & Social Media 🥇 | Warszawa | UX | Design, 4 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-06] (pol.).
  4. CTR - Współczynnik klikalności (Click-Through Rate) - MediaClick.pl, mediaclick.pl [dostęp 2020-06-13].
  5. Douglas G McIlwraith, Inteligentna sieć : algorytmy przyszłości, Wydawnictwo Helion, 2017, ISBN 978-83-283-3250-8, OCLC 995439215 [dostęp 2020-09-20].