Wspólnota św. Jana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wspólnota św. Jana
Pełna nazwa Wspólnota zakonna Braci i Sióstr Świętego Jana
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Status kanoniczny instytut zakonny na prawie diecezjalnym
Założyciel Marie-Dominique Philippe
Data założenia 8 grudnia 1975
Przełożony Thomas Joachim
Liczba członków 930 (2005)

Wspólnota św. Jana, Wspólnota zakonna Braci i Sióstr Świętego Jana, zwana Mali szarzy[1], (fr. Communauté Saint-Jean) – katolicka wspólnota zakonna, założona przez francuskiego dominikanina i filozofa Marie Dominique Philippe'a.

Za datę założenia wspólnoty przyjmuje się 8 grudnia 1975, pierwszym miejscem przebywania wspólnoty było opactwo cystersów na wysepce Lérins koło Cannes.

Od 1986 Wspólnota św. Jana została instytutem zakonnym na prawie diecezjalnym, nadanym przez biskupa Autun (Francja), tj. z upoważnienia Kościoła katolickiego.

Wspólnota składa się z trzech grup: Bracia, Siostry kontemplacyjne i Siostry Apostolskie. Organizuje liczne sesje dla młodzieży, dla rodzin i wielu innych rekolekcji tematycznych.

W 2005 Wspólnota św. Jana składała się z 930 braci, sióstr kontemplacyjnych i apostolskich, i ponad 3000 oblatów w 21 krajach i 91 wikariatach, 48 z nich znajduje się we Francji. Po siedmiu lat nowicjatu i okresu kształcenia, bracia mieszkają w tych małych społecznościach o nazwie „wikariat”. Członkowie wspólnoty są po ślubach zakonnych.

W 2013 Wspólnota św. Jana przekazała, głosem swego przełożonego brata Joachima, informację o naruszeniu zasad czystości seksualnej przez swojego założyciela[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odnosi się do ich szarego habitu (z szarą tunikę i szkaplerzem, podobny do czarnego habitu benedyktynów), z różańcem do pasa. Siostry kontemplacyjne noszą dodatkowo biały welon a apostolskie siostry, szare zasłony.
  2. Les Frères de Saint Jean révèlent les manquements à la chasteté de leur fondateur - Catholicisme - La Vie, www.lavie.fr [dostęp 2018-11-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Siostry kontemplacyjne w Troussures.
  • Nowe Wspólnoty, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 1993. Tłum. Dorota Szczerba.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]