Przejdź do zawartości

Wujaszek Buck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wujaszek Buck
Uncle Buck
ilustracja
Gatunek

komedia familijna

Rok produkcji

1989

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

100 min

Reżyseria

John Hughes

Scenariusz

John Hughes

Główne role

John Candy
Jean Louisa Kelly
Gaby Hoffmann
Macaulay Culkin

Muzyka

Ira Newborn

Zdjęcia

Ralf D. Bode

Scenografia

John W. Corso
Doug Kraner

Kostiumy

Marilyn Vance

Montaż

Lou Lombardo
Tony Lombardo
Peck Prior

Produkcja

John Hughes
Tom Jacobson

Wytwórnia

Universal Pictures
Hughes Entertainment

Dystrybucja

Universal Pictures

Budżet

15 mln dolarów

Wujaszek Buckamerykańska komedia familijna z 1989 roku w reżyserii Johna Hughesa z Johnem Candym w roli głównej.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bob Russell, jego żona Cindy oraz trójka ich dzieci: Tia, Miles i Maizy przenoszą się z Indianapolis na przedmieścia Chicago. Ich najstarsza córka Tia nie jest jednak zadowolona z przeprowadzki i ma o to pretensje do rodziców. Pewnej nocy Cindy i Bob otrzymują telefon z Indianapolis z informacją, że ojciec Cindy doznał ataku serca. Postanawiają natychmiast do niego jechać, ale nie mają z kim zostawić dzieci.

Zdesperowany Bob sugeruje zadzwonić po swojego brata Bucka, pomimo sprzeciwu Cindy, która uważa go za nieudacznika. Buck jest bowiem bezrobotny i zarabia na życie obstawiając wyścigi konne. Ma też dziewczynę Chanice, która prowadzi warsztat samochodowy.

Buck z chęcią zgadza się zająć dziećmi. Szybko zaprzyjaźnia się też z Milesem i Maizy, ale Tia jest wobec niego nieufna i opryskliwa. Kiedy poznaje jej chłopaka Buga, ostrzega ją przed nim i często udaremnia ich wspólne plany.

Kiedy w końcu grozi Bugowi siekierą, Tia nie wytrzymuje i przekonuje jego dziewczynę Chanice, że Buck zdradza ją razem z ich sąsiadką. Następnie wymyka się z domu i udaje na przyjęcie. Buck rusza, by ją odnaleźć, ale znajduje tylko jej chłopaka, w dodatku z inną dziewczyną. Związuje go i wrzuca do bagażnika, a kiedy odnajduje Tię zmusza go, by ją przeprosił. To sprawia, że dziewczyna zmienia swoje nastawienie do Bucka, a po powrocie do domu rodziców, godzi się również z Cindy.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Wujaszek Buck to pierwszy film, którego scenarzystą, reżyserem oraz producentem był jednocześnie John Hughes. Zdjęcia rozpoczęły się 4 stycznia 1989 roku w Chicago. Wytwórnia Universal Studios postanowiła zrealizować je możliwie jak najbliżej siebie[1]. W tym celu w szkole New Trier High School w Northfield zaadaptowano trzy puste sale gimnastyczne, w których przygotowano scenografię wnętrza dwupoziomowego domu Russellów, sypialni Bucka, korytarza w szkole podstawowej, toalety chłopców, biura dyrektorki, klasy oraz kilka pomniejszych lokacji. Przygotowano w niej także m.in. pomieszczenia dla ekipy filmowej, garderobę, biura, czy klasy dla młodych aktorów. Scenograf John Corso projekty dekoracji zaczął opracowywać w październiku 1988 roku, po czym w ciągu siedmiu tygodni ekipa 12 stolarzy i 5 malarzy rozpoczęła pracę nad dwupoziomowym domem Russellów. Do nakręcenia zewnętrznych ujęć posłużył kolonialny dom w Evanston. Ponadto plenerowe zdjęcia kręcono w Chicago, Cicero, Skokie, Northbrook, Wilmette, Winnetka, Glencoe i Riverwoods[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hughes #6 – Uncle Buck (1989). thehollywoodprojects.com. [dostęp 2014-02-04]. (ang.).
  2. Uncle Buck (1989) Filming Locations. IMDb. [dostęp 2014-02-04]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]