Wunian Shenyou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wunian Shenyou
Data i miejsce urodzenia 1544
powiat Macheng
Data śmierci 1627
Szkoła chan
Nauczyciel Li Zhi
Zakon mahajana

Wunian Shenyou (1544-1627, chin. 無念深有 pinyin Wúniàn Shēnyǒu; kor. 무념심유 Munyeom Simyu; jap. Munen Shinyū; wiet. Vô Niệm Thâm Hữu) – chiński mistrz chan z okresu odrodzenia buddyzmu chan niemający potwierdzenia przekazu Dharmy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z powiatu Macheng w prowincji Hubei. W wieku 16 lat został mnichem. Rozpoczął wędrówkę po całych Chinach w poszukiwaniu wybitnych nauczycieli. Nigdzie jednak nie osiągnął oświecenia, co spowodowało iż często wpadał w depresję[1].

W 1579 r. został zaproszony do klasztoru Zifo w Longhu w pobliżu jego domu rodzinnego. Mniej więcej w tym samym czasie klasztor odwiedził Li Zhi i obaj się zaprzyjaźnili. Li Zhi rozumiał przyczynę depresji Wuniana i aby mógł on osiągnąć swój cel, zaczął zapraszać swoich przyjaciół intelektualistów.

Li Zhi zaprosił swoich przyjaciół aby spotkali Wuniana w góry Sima. Na tym spotkaniu był także mnich-uczony. Gdy wszyscy siedzieli w nocy, Li Zhi spytał: "Dlaczego czysty i pierwotny [umysł] nagle tworzy góry, rzeki i tą ziemię?" Jest to słynne zdanie ze zwoju 3 "Śūraṃgama Sūtra". Po objaśnieniach uczonego mnicha, Li Zhi powiedział: "Wunianie, mógłbyś to wyjaśnić?" W chwili gdy Wunian już otworzył usta, Li Zhi pchnął go w kolano i powiedział "ni (dobrze)". Wunian został nagle oświecony. Powrócił do Longhu, gdzie praktykował cichą medytację przez kilka dni i wszystko, czego się nauczył w ciągu swojego życia zniknęło całkowicie. Od tego czasu wszystkie jego wątpliwości i lęki odeszły na zawsze[2][a].

Lizhi przez długi czas nie uznawał oświecenia Wuniana i na spotkaniach przyjacielskich Wunian występował jako służący lub posłaniec[3]

W 1585 r. Li Zhi odesłał swoją rodzinę do Fujian i żył w klasztorze jako pustelnik. W 1588 r. przeniósł się do klasztoru i mieszkał w nim razem z uczniami Wuniana. W 1593 Wunian po zatargach z Li Zhim, opuścił ten klasztor i przeniósł się do klasztoru Fayan na górze Huangbo, która znajduje się w powiecie Shangcheng w prefekturze Runing w prowincji Henan[4].

Wunian musiał być wtedy bardzo wpływowym mistrzem chan, gdyż prowadził obfitą korespondencję z tak znanymi wówczas intelektualistami i literatami jak Li Zhi, Yuan Hongdao, Yuan Zhongdao, Jiao Hong i Zou Yuanbiao (1551-1624)[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Było to całkowite odwrócenie relacji między laikatem a buddyjskim duchowieństwem. Li Zhi działał jak mistrz chan. Użycie przez niego słowa "ni" zostało skopiowane z historii spotkania buddyjskiego intelektualisty Feng Ji (zm. 1153) z mistrzem chan Foyanem Qingyuanem, w czasie którego Feng Ji został oświecony słowem "ni"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jiang Wu. Enlightenment in Dispute. Str. 69
  2. Jiang Wu. Enlightenment in Dispute. Str. 69
  3. Jiang Wu. Enlightenment in Dispute. Str. 70
  4. Jiang Wu. Enlightenment in Dispute. Str. 69
  5. Jiang Wu. Enlightenment in Dispute. Str. 69

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jiang Wu, Enlightenment in Dispute. The Reinvention of Chan Buddhism in Seventeenth-Century China, Oxford: Oxford University Press, 2008, ISBN 978-0-19-533357-2, OCLC 156891956.