Wutzkyallee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wutzkyallee
Ilustracja
Peron stacji
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Berlin
Data otwarcia 2 stycznia 1970
U7
Poprzednia stacja Lipschitzallee
Odległość do poprzedniej stacji 858 m
Następna stacja Zwickauer Damm
Odległość do następnej stacji 629 m
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
Wutzkyallee
Wutzkyallee
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Wutzkyallee
Wutzkyallee
Ziemia52°25′21,84″N 13°28′29,96″E/52,422733 13,474989
Portal Portal Transport szynowy

Wutzkyallee – podziemna stacja metra w Berlinie na linii U7. W rejestrze stacji metra BVG oznaczana jest skrótem Wk.

Stacja Wutzkyallee znajduje się w dzielnicy Gropiusstadt, w okręgu administracyjnym Neukölln, swoją nazwę wzięła od alei Wutzkyalle pod którą się znajduje, a ta z kolei została nazwana dla upamiętnienia Emila Wutzky'ego (1871-1963) działacza związkowego i lokalnego polityka lewicowego związanego z dzielnicą Neukölln. Początkowo, w trakcie trwania budowy, planowana była dla niej inna nazwa – Efeuweg, związana z nazywającą się tak, przebiegającą w pobliżu ulicą.

Stacja została otwarta dnia 2 stycznia 1970 z chwilą oddania do użytku kolejnego, składającego się z czterech stacji odcinka linii U7, zwanego Rudower Strecke, a budowanego w latach 1965-72. Odcinek ten kończył się wówczas na stacji Zwickauer Damm, a w roku 1972 został przedłużony o jeszcze jedną stację – Rudow. Stacja Wutzkyallee nie posiada połączeń z innymi liniami środków komunikacji miejskiej. Składa się z jednego peronu z dwoma torami, na który prowadzi tylko jedno wejście z pawilonu znajdującego się na powierzchni ulicy. Pawilon wejściowy połączony jest z budynkiem centrum handlowo-usługowego Wutzky-Center, do wnętrza którego można dostać się również bezpośrednio z peronu stacji. Od poprzedniej stacji Lipschitzallee oddalona jest o 858 m, natomiast odległość do kolejnej – Zwickauer Damm wynosi 629 m.

Autorem projektu stacji był berliński architekt Rainer G. Rümmler, który zaprojektował jeszcze ponad pięćdziesiąt innych stacji metra w Berlinie. Wystrój wnętrza podobny jest do innych stacji końcowego odcinka linii U7, ściany pokryte są kaflami w kolorze niebieskim z białym pasem. W roku 2015 zaplanowano remont peronów i naziemnego pawilonu wejściowego stacji. Ściany mają zostać ozdobione dodatkowo czarno-białymi fotografiami osiedla Gropiusstadt. Powstać ma także drugi pawilon wejściowy od strony północnej, w którym zamontowana ma być także winda, gdyż do tej pory stacja nie posiada jej i z tego powodu nie mogą z niej korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • U-Bhf Wutzkyallee (niem.). W: Die U-Bahn nach Gropiusstadt [on-line]. www.berliner-untergrundbahn.de. [dostęp 2015-11-29].
  • U Wutzkyallee (niem.). www.bvg.de. [dostęp 2015-11-29].