Wybory parlamentarne na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej w 2010 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wybory parlamentarne na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej odbyły się 1 sierpnia 2010. Najwięcej mandatów w Zgromadzeniu Narodowym uzyskała opozycyjna Niezależna Akcja Demokratyczna (ADI).

Organizacja wyborów[edytuj | edytuj kod]

W skład Zgromadzenia Narodowego Wysp Świętego Tomasza i Książęcej wybieranych jest 55 deputowanych na 4-letnią kadencję w 12 wielomandatowych okręgach wyborczych. Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w marcu 2006 i zgodnie z konstytucją kolejne powinny odbyć się do kwietnia 2010. Początkowo planowane były na luty 2010, następnie na kwiecień 2010. Jednak Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że nie jest w stanie przeprowadzić wolnych i uczciwych wyborów, jeśli nie będą jej zapewnione wystarczające fundusze. 18 marca 2010 prezydent Fradique de Menezes wydał dekret wyznaczający nową datę wyborów parlamentarnych na 1 sierpnia 2010[1].

Według komentatorów żadna z głównych partii politycznych nie miała dużych szans na zdobycie większości w parlamencie pozwalającej na samodzielne sprawowanie rządów. Według przewidywań szansę na zdobycie największej liczby mandatów miał rządzący Ruch Wyzwolenia Wysp Świętego Tomasza i Książęcej-Partia Socjaldemokratyczna (MLSTP-PSD) premiera Branco oraz opozycyjna Niezależna Akcja Demokratyczna (ADI) byłego premiera Patrice'a Trovoady. Uprawnionych do głosowania było 79 tys. wyborców spośród 175 tys. obywateli[2].

Wyniki wyborów[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z przewidywaniami żadna z partii politycznych nie zdobyła większości miejsc w parlamencie. Najwięcej, bo 26 mandatów zdobyła Niezależna Akcja Demokratyczna, przed rządzącym MLSTP-PSD, który uzyskał 21 mandatów. Pozostająca w nim w koalicji rządowej Partia Konwergencji Demokratycznej (PCD) zdobyła 7 mandatów, a partia prezydenta Fradique'a de Menezesa – Ruch Demokratyczny Siły na rzecz Zmiany-Partia Liberalna (MDFM-PL) – 1 mandat. Frekwencja wyborcza wyniosło blisko 88%[3].

  • Wyniki wyborów parlamentarnych:
Partia polityczna Liczba głosów % +/– Liczba mandatów +/–
Niezależna Akcja Demokratyczna (Acção Democrática Independente, ADI) 26 +15
Ruch Wyzwolenia Wysp Świętego Tomasza i Książęcej-Partia Socjaldemokratyczna
(Movimento de Libertação de São Tomé e Príncipe/Partido Social Democrata, MLSTP-PSD)
21 +1
Partia Konwergencji Demokratycznej (Partido de Convergência Democrática, PDC) 7 *
Ruch Demokratyczny Siły na rzecz Zmiany-Partia Liberalna
(Movimento Democrático das Forças da Mudança-Partido Liberal, MDFM-PL)
1 *
Pozostałe partie 0 -
Razem - 55 -
Źródło:[3]
Uwaga: * - koalicja MDFM-PL i PDC w wyborach w 2006 zdobyła razem 23 mandaty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Election dates finally set for Săo Tomé (ang.). afrolNews, 18 marca 2010. [dostęp 2010-08-02].
  2. African island nation votes (ang.). news24, 1 sierpnia 2010. [dostęp 2010-08-02].
  3. a b Map Opposition ADI wins Sao Tome election, no absolute majority (ang.). Radio Netherlands Worlwide, 2 sierpnia 2010. [dostęp 2016-08-03].