Wybory parlamentarne w Mołdawii w 2005 roku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wybory parlamentarne w Mołdawii, 2005 – wybory do parlamentu Mołdawii, które odbyły się 6 marca 2005 roku.

Uprawnionych do głosowania w wyborach parlamentarnych było 2,3 miliona osób. Mołdawianie wybrali skład parlamentu, który z kolei w kwietniu ma wybrać prezydenta kraju. W wyborach nie wzięła udziału, zgodnie z rozporządzeniem miejscowych władz, separatystyczna Republika Naddniestrzańska, zamieszkana głównie przez ludność posługującą się językiem rosyjskim.

W wyborach zwyciężyła typowana wcześniej rządząca proeuropejska Partia Komunistów Republiki Mołdawii (PCMR), której I sekretarzem Komitetu Centralnego jest prezydent Włodzimierz Woronin, a która zdobyła 46,1% głosów, co daje jej 56 miejsc w 101- osobowym parlamencie.

Otwiera to jej drogę do stworzenia samodzielnego rządu oraz wyboru prezydenta kraju. Opozycyjna Demokratyczna Mołdawia (BMD) zdobyła 28,5% głosów. Do parlamentu swoich deputowanych wprowadziła również Mołdawska Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa (PPCD) zdobywając 9,1%. Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSDM), która w czasie kampanii wyborczej za swoje logo przyjęła kolor pomarańczowy, symbol opozycji na Ukrainie, nie dostała się do parlamentu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Partie i koalicje wyborcze % Liczba uzyskanych mandatów
Partia Komunistów Republiki Mołdawii 45,98 56
Demokratyczna Mołdawia 28,53 22
Mołdawska Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa 8
Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii 4
Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa 9,07 11
Koalicja wyborcza: Blok Ojczyzna 4,97 0
Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii
Partia Republikańska
Partia Prawa 2,92 0
Łącznie (Frekwencja 63,7%)   101