Wyr rewoluciji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wyr rewoluciji – almanach literacko-artystyczny wydany w Jekaterynosławiu w lipcu 1921 roku. Jego pomysłodawcami byli Walerian Poliszczuk, Petro Jefremow, Walerian Pidmohylnyj.

Podstawę dla jego stworzenia stanowiły teksty W. Poliszczuka, które pierwotnie napisał do drugiego numeru czasopisma grupy literackiej Hrono (poemat Buntar, zbiorek poezji, oraz artykuł Dynamizm u suczasnij ukrajinśkij poeziji). Zostały do nich dodane opowiadanie W. Pidmohylnego W epidemicznomu baraci oraz krytyka P. Jefremowa (omówienia wierszy Poet czariw noczi oraz Wid jasnoji pannoczky do Uolta Ujitmena wydrukowane pod pseudonimami W. Junosza oraz P. Tromow).

Znalazły się w nim również wiersze W. Czumaka, M. Tereszczenki, H. Szkurupija, opowiadanie W. Gadzinśkiego, artykuł A. Petryćkiego Suczasne mystectwo i malarstwo (który, tak jak artykuł W. Poliszczuka, poruszał temat rozwoju nowej rewolucyjnej poezji i sztuki).

W almanachu zostały umieszczone prace znanych kijowskich artystów. Okładka została wykonana według projektu Wiaczesława Lewandowśkiego, frontyspis był autorstwa Marka Kyrnarśkiego, winietki zaprojektowane przez Heorhija Narbuta.

W almanachu wydzielona była strona dla początkujących pisarzy-robotników zatytułowana „robotnicza storinka”. Jeden z jego rozdziałów poświęcony był bibliografii. W rubryce „Kulturna chronika” umieszczone były informacje o m.in. pracach przygotowywanych przez P. Jefremowa do druku.

Bibliograficzna rzadkość (wydrukowano jedynie 1440 egzemplarzy).