Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wzgórze św. Małgorzaty w Bytomiu – miejsce założenia pierwszego grodu bytomskiego, którego powstanie szacuje się od połowy XI wieku, a funkcjonował szczególnie intensywnie na przełomie XII-XIII wieku, aż do czasu lokacji miasta w obecnym miejscu[1]. Od 2 połowy XIV wieku funkcjonuje w tym miejscu cmentarz.

Naturalne wzniesienie o dużym znaczeniu militarnym, z jednej strony chronione przez opływającą je rzekę Bytomkę, z pozostałych przez podmokłe łąki stanowiło ważny punkt strategiczny na szlaku handlowym z Wrocławia do Krakowa. Bezpośrednią przyczyną wybudowania warownego grodu były toczące się w tamtym okresie walki polsko-czeskie o panowanie nad Śląskiem. Dzięki swojemu położeniu Bytom miał zagrodzić wojskom czeskim drogę do Krakowa.

Około 1170 roku Bolesław Kędzierzawy ufundował tu murowany kościół św. Małgorzaty[2], którego kształt uwieczniony został na tympanonie Jaksy pochodzącym z kościoła św. Michała na wrocławskim Ołbinie[3]. Po lokacji miasta Bytomia w 1254 roku znaczenie dawnego grodu na wzgórzu św. Małgorzaty spadło[2]. Po zdobyciu Bytomia przez husytów w 1430 gród, a wraz z nim i kościół, zostały prawdopodobnie doszczętnie zniszczone.

W 1676 roku zbudowano na tym miejscu kościół drewniany, który rozebrano w 1880 roku[1]. Obecny, już czwarty, kościół św. Małgorzaty wybudowany został w 1881 roku w stylu neogotyckim. Oprócz kościoła i cmentarza na wzgórzu znajduje się także dom zakonny Werbistów mieszczący się tam od roku 1940[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Wojciech Kawka, Piotr Boroń, Relikty drewnianego kościoła świętej Małgorzaty w Bytomiu [dostęp 2019-05-29] (ang.).
  2. a b c Wzgórze św. Małgorzaty (pol.). bytom.pl. [dostęp 2009-03-03].
  3. Wystawy w Muzeum Architektury – Sala Romańska (pol.). Muzeum Architektury we Wrocławiu. [dostęp 2009-03-02].