Xperia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo serii Xperia
Xperia S trzymana w ręce

Xperia – seria smartfonów produkowanych początkowo pod marką Sony Ericsson, a od 2012 roku przez Sony. Nazwa Xperia pochodzi od angielskiego słowa experience (doświadczenie) i została zastosowana po raz pierwszy w kampanii promującej telefon Xperia X1 "I (Sony Ericsson) xperia the best".

Historia[edytuj]

Pierwszym urządzeniem z serii Xperia był smartfon Xperia X1 wydany we wrześniu 2008 roku. Drugim był wydany rok później model Xperia X2 wyposażony w aparat 8,1 MP, Wi-Fi oraz GPS. W tym czasie nastąpił wzrost zainteresowania konsumentów smartfonami. Model Xperia Pureness był telefonem z przezroczystym wyświetlaczem, nie zawierał kamery i był dostępny u wybranych sprzedawców w wybranych miastach[1].

Zaprezentowany na początku 2010 roku model Xperia X10 był pierwszym smartfonem z serii Xperia wyposażonym w system operacyjny Android, w przeciwieństwie do swych poprzedników opartych na Windows Mobile. Model był chwalony za projekt, ale krytykowany za przestarzałą wersję Androida 1.6 (następnie aktualizowany do wersji 2.1, finalnie 2.3), gdy modele konkurencji były wyposażone w wersję 2.1. Opóźnienia aktualizacji miały miejsce ze względu na nakładkę Timescape, która musiała być przeprogramowana przy każdej aktualizacji. Modelowi brakowało również nagrywania wideo w jakości HD (dostępna dopiero w późniejszych aktualizacjach) oraz zoomu cyfrowego. 2011 rok był ostatnim, w którym seria Xperia była sprzedawana z logiem Sony Ericsson[2]. Pierwszym modelem z serii Xperia pod marką Sony był smartfon Xperia S wydany na początku 2012 roku.

Przypisy

  1. Sony Ericsson Xperia Pureness – nowoczesna wizja prostoty (pol.). videotesty.pl. [dostęp 2012-05-31].
  2. To koniec Sony Ericssona! (pol.). wp.pl, 2011-10-27. [dostęp 2012-05-31].

Linki zewnętrzne[edytuj]