Przejdź do zawartości

Wirtualna Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wirtualna Polska
Ilustracja
Typ strony

portal internetowy, media, e-commerce, telewizja

Data powstania

1995

Właściciel

Wirtualna Polska Media SA

Rejestracja

opcjonalnie

Strona internetowa

Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995 roku. Obecnie należy do spółki Wirtualna Polska Media S.A., która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding spółka akcyjna. Jest to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2.pl oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Od 7 maja 2015 roku spółka Wirtualna Polska Holding jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski jest Paweł Kapusta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

WP stworzyli na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski, Jacek Kawalec i Damian Woźniak, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Ich celem było uporządkowanie ówczesnych stron internetowych według kategorii życia codziennego. W marcu 1995 roku ruszył katalog stron internetowych Wirtualna Polska, który później przerodził się w serwis. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT, tj. Centrum Nowych Technologii). W 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dzisiaj pozostaje aktualny. Wirtualna Polska w krótkim czasie przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz kompleksowych serwisów, stała się platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.

Wiele działań portalu na rynku internetowym w Polsce miało charakter prekursorski. Wirtualna Polska zastosowała XHTML, jako pierwsza stworzyła Katalog stron WWW i możliwość ich pozycjonowania, wprowadziła personalizację i panel rozmów na żywo. Pierwsza oddała Internautom multimedialny komunikator zintegrowany z systemem Jabber oraz zastosowała w nim technologię VoIP. Oprócz wielu serwisów informacyjnych (wiadomości, sport) WP udostępnia także takie usługi jak m.in. darmowe konta pocztowe[1].

Akcjonariat i zarząd[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Orange Polska za 375 milionów złotych sprzedał Grupie o2 (dotychczas wydawcy portali o2.pl i Pudelek.pl), 100 procent akcji Wirtualnej Polski. Transakcje sfinansował fundusz private equity Innova Capital[2][3][4]. Od marca 2018 roku prezesem spółki Wirtualna Polska Media SA jest Joanna Pawlak[5].

16 listopada 2020 roku redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski został Marcin Meller[6][7]. Stanowisko to nie było obsadzone po odwołaniu Tomasza Machały w lutym 2020 roku[8]. Po trzech tygodniach 4 grudnia Marcin Meller zrezygnował z pełnienia funkcji. Zastąpił go Piotr Mieśnik[9], który pełnił tę funkcję do 28 lutego 2023 roku. Od 1 marca 2023 roku redaktorem naczelnym portalu został Paweł Kapusta[10].

Zasięgi[edytuj | edytuj kod]

Według badań Gemius/PBI każdego miesiąca z wszystkich produktów internetowych Grupy WP korzysta średnio 20 milionów realnych użytkowników[11].

Lista serwisów i usług Wirtualnej Polski[edytuj | edytuj kod]

Strony główne[edytuj | edytuj kod]

Informacje[edytuj | edytuj kod]

Biznes i finanse[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

Skrzynki pocztowe[edytuj | edytuj kod]

Wideo[edytuj | edytuj kod]

Telewizja i program TV[edytuj | edytuj kod]

Radio on-line[edytuj | edytuj kod]

Internetowa platforma radiowa Open.fm, internetowe WP Radio

Serwisy lifestyle[edytuj | edytuj kod]

Serwisy o nowych technologiach[edytuj | edytuj kod]

Usługi e-commerce[edytuj | edytuj kod]

Zakupy: WP radarOkazji

Moda: Domodi, Allani

Projektowanie i wyposażenie domów i mieszkań: Homebook

Projekty domów: Extradom.pl

Turystyka i noclegi: wakacje.pl, nocowanie.pl, eHoliday

Usługi finansowe: Direct Money, totalmoney.pl[13], finansowysupermarket.pl[14]

Motoryzacja: Superauto.pl

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2020 portal internetowy OKO.press opublikował tekst, w którym opisał współpracę Wirtualnej Polski z Ministerstwem Sprawiedliwości. Według portalu miała ona polegać m.in. na cenzurze i blokowaniu artykułów krytycznych wobec Zbigniewa Ziobry oraz pisaniu pod fikcyjnymi nazwiskami tekstów wspierających ministerstwo[15]. Wirtualna Polska powołała wewnętrzny zespół, który zbadał działalność pionu wydawniczego w Wirtualnej Polsce Media. W związku ze sprawą stanowisko redaktora naczelnego stracił Tomasz Machała[8], który wyjaśnił, że nie jest zainteresowany publikacjami w sytuacji, w której chodzi o sprawy błahe, bez istotnego znaczenia, w szczególności, gdy dotyczy to polityków. Jednocześnie zespół podał, że wpływy reklamowe pochodzące z Ministerstwa Sprawiedliwości i agencji obsługujących wyniosły poniżej 1% przychodów Wirtualna Polska Holding w całym 2019 roku. Było to wielokrotnie mniej od podawanych w mediach 125 milionów złotych[16]. Jednocześnie Wirtualna Polska wprowadziła nowy Kodeks Etyki Dziennikarskiej i zasady współpracy pomiędzy pionem wydawniczym, a pionem sprzedaży. Rozdzieliła również funkcję redaktora naczelnego od funkcji szefa produktu wydawniczego, które wcześniej przypisywane były jednej osobie. Zgodnie z nowymi ustaleniami redaktor naczelny ma dbać o niezależność, jakość publikacji i dobór treści, a szef produktu wydawniczego wraz z Zespołem Zarządzającym Wirtualna Polska Media SA odpowiada za realizację celów biznesowych spółki[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Administrator, Historia www.wp.pl [online], www.komputer.cuprum.pl [dostęp 2018-10-27] (pol.).
 2. Innova i właściciel Pudelek.pl kupili Wirtualną Polskę za 375 mln zł [online], www.rp.pl [dostęp 2020-10-04] (pol.).
 3. O2 kupuje Wirtualną Polskę za 375 mln złotych [online], Forbes.pl [dostęp 2020-10-04] (pol.).
 4. Grupa o2 kupuje Wirtualną Polskę za środki Innova Capital [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-04] (pol.).
 5. Damian Słomski, Przetasowania w zarządzie Wirtualnej Polski [online], www.money.pl [dostęp 2020-10-01] (pol.).
 6. Marcin Meller nowym redaktorem naczelnym Wirtualnej Polski [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-10-01] (pol.).
 7. Marcin Meller nie planuje rewolucji w WP, ale zapowiada transfery [online], Press.pl [dostęp 2020-12-04] (pol.).
 8. a b Sprawa Machały to ostrzeżenie dla mediów [online], Press.pl [dostęp 2020-10-01] (pol.).
 9. Marcin Meller nie jest już naczelnym Wirtualnej Polski [online], Press.pl [dostęp 2020-12-04] (pol.).
 10. Paweł Kapusta naczelnym Wirtualnej Polski. Odchodzi Piotr Mieśnik [online], wirtualnemedia.pl, 8 lutego 2023 [dostęp 2023-02-08] (pol.).
 11. Wyniki badania Gemius/PBI za wrzesień 2018, „Gemius Polska” [dostęp 2018-10-27] (pol.).
 12. Wirtualna Polska uruchomiła nowy kanał telewizyjny. To pierwsza taka stacja w Polsce [online], interaktywnie.com [dostęp 2024-04-11] (pol.).
 13. Grupa Wirtualna Polska, Nasze marki – O Wirtualnej Polsce [online], onas.wp.pl [dostęp 2018-10-27] (pol.).
 14. Komunikaty prasowe / Publikacje / WP Inwestor [online], inwestor.wp.pl [dostęp 2019-07-25].
 15. Jak Wirtualna Polska promuje Ziobrę. „Łączy nas z Ministerstwem Sprawiedliwości wiele interesów” [online], oko.press [dostęp 2020-01-18].
 16. Wirtualna Polska odnosi się do zarzutów – komunikat prasowy [online], dlaprasy.wp.pl [dostęp 2020-10-30] (pol.).
 17. Nowe standardy współpracy redakcji i działu sprzedaży WP [online], dlaprasy.wp.pl [dostęp 2020-10-30] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]