Yōshinkan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Yōshinkan (jap. 養神館 yōshinkan?) – styl aikidō utworzony przez Gōzō Shioda (1915-1994) jednego z najbardziej wyróżniających się uczniów twórcy Aikido - Morihei Ueshiba. Styl wyodrębniony został po II wojnie światowej i bazuje na technikach nauczanych przez O'Sensei-a znacznie przed wybuchem wojny wzorowanych na Daito-Ryu Aiki-Jujutsu.

Styl uważany za najtwardszy ze stylów aikido, jest nadal trenowany przez policję w Japonii. Po śmierci Gozo Shioda wielu jego uczniów założyło własne szkoły i rozpoczęło niezależnie propagowanie na całym świecie Yoshinkan Aikido wzbogaconego o własne doświadczenia i interpretacje. Podobnie jest w Polsce - mimo, że korzenie wielu szkół działających w Polsce są wspólne to jednak z biegiem czasu z różnych powodów powstało kilka niezależnych organizacji podlegających Yoshinkan Honbu Dojo lub aktualnie zupełnie od niego niezależnych.

Yōshinkan-aikidō praktykowane jest przede wszystkim na Górnym Śląsku, w aglomeracji katowickiej.Od lat działają tam m.in.: Aikido Shudokan (Międzynarodowa Federacja Yoshinkan Aikido), Europejska Federacja Yoshinkan Aikido oraz Yoshinkan Seiseikai Aikido.

Najwyższy stopień (10 dan) posiadał sensei Kiyoyuki Terada (zmarł 13 lipca 2009). Głową szkoły (kanchō) był do niedawna Yasuhisa Shioda, syn Gōzō Shiody.

Linki zewnętrzne[edytuj]