Złotowłos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złotowłos
Ilustracja
Polytrichastrum formosum
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Gromada mchy
Klasa płonniki
Rząd płonnikowce
Rodzina płonnikowate
Rodzaj złotowłos
Nazwa systematyczna
Polytrichastrum G.L.Sm.

Złotowłos (Polytrichastrum G.L.Sm.) – rodzaj mchów z rodziny płonnikowatych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Są to mchy średniej wielkości do tęgich, tworzące luźne darnie. Łodyżki wyprostowane, rzadko rozdwojone wyrastają z krótkiego podziemnego kłącza. Listki składają się z przylegającej do łodyżki, nie zawierającej chlorofilu pochewki o błoniastych brzegach oraz wąskich, lancetowatych i ostro zakończonych blaszek. Na szczycie często z ząbkowaną ością, rzadziej wierzchołek kapturkowaty. Lamelle na listku liczne i gęsto upakowane na niemal całej powierzchni całobrzegiej blaszki[1].

Gametofit ma takie same cechy jak gametofit rodzaju Polytrichum (płonnik) w wąskim znaczeniu; różnią się one za to cechami sporofitu.

Sety są pojedyncze. Puszki zarodnikowe cylindryczne lub 4-, albo 6-kątne z 64-krotnym perystomem. Apofiza (rozszerzenie sety bezpośrednio pod puszką zarodni) nie jest oddzielona zwężeniem od puszki zarodni. Zarodniki brodawkowate[1].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Złotowłosy występują głównie w klimacie chłodnym umiarkowanym do polarnego, głównie na półkuli północnej, znacznie rzadziej na południowej[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunki z tego rodzaju były włączane do rodzaju płonnik Polytrichum dopóki G.L. Smith w 1971 roku na bazie różnic morfologicznych (cech peristomu) nie zdecydował się na ich oddzielenie. Wyróżnia się 16 gatunków w obrębie rodzaju[2]:

Wykaz gatunków według The Plant List[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Gary L. Smith Merrill: Polytrichastrum G. L. Smith. W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2018-10-13].
  2. a b Polytrichastrum. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-10-13].