Zaklęte rewiry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Zaklęte rewiry (powieść).
Zaklęte rewiry
Gatunek dramat psychologiczny
Rok produkcji 1975
Data premiery 27 listopada 1975
Kraj produkcji  Polska
 Czechosłowacja
Język polski
Czas trwania 95 minut
Reżyseria Janusz Majewski
Scenariusz Pavel Hajný
Główne role Marek Kondrat
Roman Wilhelmi
Muzyka Jerzy Matuszkiewicz
Zdjęcia Miroslav Ondříček
Scenografia Tadeusz Wybult
Milan Niejedly
Kostiumy Teodor Pištek
Ewa Braun
Montaż Elżbieta Kurkowska
Produkcja Zespół Filmowy Tor
Dramaturgicka Skupina dr. V. Kaliny

Zaklęte rewiry (czes. Dvojí svět hotelu Pacifik) – polsko-czeski[1] dramat psychologiczny z 1975, zrealizowany na podstawie powieści Henryka Worcella (pseudonim Tadeusza Kurtyki) z 1936 pod tym samym tytułem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Treść[edytuj | edytuj kod]

Początek lat 30. XX wieku. Roman Boryczko, młody chłopak przybyły ze wsi w poszukiwaniu pracy, zostaje zatrudniony jako pomywacz w restauracji renomowanego hotelu „Pacyfik”. Bystry i chętny, szybko uczy się zdobywając sympatię otoczenia i dzięki koledze Frycowi awansuje do obsługi sali. Chłopca prześladuje jednak brutalny i złośliwy kelner Fornalski. Również sam kierownik restauracji poddaje go ciężkim próbom. Mimo upokorzeń i stałego konfliktu z Fornalskim, Boryczko stopniowo zdobywa potrzebne doświadczenie i w końcu zostaje kelnerem z możliwościami dalszego awansu. Równocześnie zyskuje też pierwsze doświadczenia w stosunkach z kobietami i nieśmiało próbuje nawiązywać związki uczuciowe, w czym jednak spotykają go kolejne niepowodzenia.

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film ukazuje nieznany postronnym świat zaplecza luksusowej restauracji wielkiego hotelu z jego ukrytym, lecz autentycznym życiem: troskami i kłopotami, intrygami, konfliktami i drobnymi radościami ludzi stanowiących zbiorowy organizm, nieustannie działający jak sprawna maszyna dla potrzeb innych. Tytuł czeski lepiej zatem oddaje istotę zarówno filmu, jak i książki Worcella. Zaklęte rewiry – uważane za jeden z najlepszych obrazów w twórczej karierze Janusza Majewskiego – to filmowy rodzaj pamiętnika młodego człowieka, który dotkliwie poznawszy z bliska pewien rodzaj kuszącego życia wielkomiejskiego, mimo szybkiego awansu społecznego nie decyduje się na jego kontynuację, wybierając ostatecznie inne wartości.

Restauracja, w której powstały zdjęcia do filmu

Miejsca zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Większość scen nakręcono w restauracji Miejskiego Domu Reprezentacyjnego w Pradze[2]. Część – również w łódzkim hotelu „Grand”.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

1975:

1976:

  • Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie:
    • Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) dla najlepszego filmu polskiego wyświetlanego na ekranach w sezonie 1975/1976
  • Złota Kamera (przyznawana przez pismo „Film”) w kategorii: debiut aktorski za rok 1975 dla Marka Kondrata

1977:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak zaznaczono w czołówce filmu (kier. produkcji Jan Šuster).
  2. Jan Lewandowski: 100 filmów polskich. Chorzów: Videograf II, 2004, s. 120. ISBN 83-7183-326-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]