Zamach w Matsumoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamach w Matsumoto
Państwo

 Japonia

Miejsce

Matsumoto w prefekturze Nagano

Data

27 czerwca 1994

Liczba zabitych

8

Liczba rannych

144

Typ ataku

atak chemiczny

Sprawca

Takasi Tomitu

Położenie na mapie prefektury Nagano
Mapa konturowa prefektury Nagano, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
36,243056°N 137,971667°E/36,243056 137,971667

Zamach w Matsumoto (jap. 松本サリン事件 Matsumoto-sarin-jiken)zamach terrorystyczny dokonany nocą 27 czerwca 1994 roku przez Takashiego Tomitsu, członka sekty Aum Shinrikyō przy użyciu sarinu w Matsumoto w prefekturze Nagano. Osiem osób zginęło[1][2], a ponad 500 uległo zatruciu gazem sarin, który został uwolniony z przerobionej ciężarówki chłodniczej w obszarze dzielnicy mieszkalnej Kaichi Heights. Atak został przeprowadzony dziewięć miesięcy przed atakiem na tokijskie metro.

Atak gazowy[edytuj | edytuj kod]

Atak gazowy miał miejsce w cichej dzielnicy mieszkalnej w mieście Matsumoto w prefekturze Nagano. Celami Aum Shinrikyō były: atak na trzech sędziów, którzy nadzorowali proces sądowy przeciwko sekcie, dotyczący sporu w sprawie nieruchomości, przetestowanie skuteczności sarinu, który sekta produkowała w jednym ze swoich obiektów, jako broń masowego rażenia[3]. Obywatele Matsumoto rozgniewali założyciela Aum Shinrikyō Shōkō Asaharę, energicznie sprzeciwiając się jego planowi utworzenia biura i fabryki na lądzie w południowej części Matsumoto. Przeciwnicy planu zebrali 140 000 podpisów pod petycją przeciwko Aum Shinrikyō, co stanowiło 70% ówczesnej ludności miasta[4].

Pierwotny plan sekty zakładał uwolnienie gazu w sądzie w Matsumoto. Jednak gdy członkowie sekty przybyli do miasta, sąd był zamknięty i plan uległ zmianie. Członkowie sekty postanowili zamiast sądu zaatakować trzypiętrowy budynek mieszkalny, w którym mieszkali sędziowie. O 22:40 czasu miejscowego członkowie Aum Shinrikyō wykorzystali przerobioną ciężarówkę z lodówką, aby uwolnić chmurę sarinu, która unosiła się w pobliżu domu sędziów. Przestrzeń ładunkowa ciężarówki zawierała urządzenie grzewcze, które zostało specjalnie zaprojektowane, aby zamienić 12 litrów płynnego sarinu w gaz, a wentylatory rozproszyły gaz w sąsiedztwie sędziów[4].

O godzinie 11:30 wieczorem, policja w Matsumoto otrzymała pilny raport od ratowników medycznych, że wiele ofiar zostało przetransportowanych do szpitala. Pacjenci cierpieli z powodu zaciemnionego wzroku (zwężenia źrenic), bólu oczu, bólów głowy, nudności, biegunki i drętwienia w rękach. Niektóre ofiary opisywały widzenie mgły o ostrym i irytującym zapachu. Łącznie leczono 274 osoby. Pięciu martwych mieszkańców odkryto w ich mieszkaniach, a dwóch zmarło w szpitalu natychmiast po przyjęciu. Ósma ofiara, Sumiko Kōno, pozostawała w śpiączce przez 14 lat i zmarła w 2008 roku[2].

W dzień po ataku znaleziono martwe ryby w stawie w pobliżu miejsca wydarzenia. W okolicy znaleziono ciała psów, ptaków i dużą liczbę gąsienic. Trawa i drzewa zwiędły, a liście drzew odbarwiły się. Prawie wszystkie ofiary zostały odkryte w promieniu 150 metrów od centrum, w pobliżu stawu. Ludzie przy otwartych oknach lub w klimatyzowanych pomieszczeniach byli narażeni na działanie gazu. Badania kryminalistyczne z wykorzystaniem chromatografii gazowej ze spektrometrią mas wykazały, że trucizną był neurotoksyczny sarin[5].

Ofiarami śmiertelnymi byli Yutaka Kobayashi, 23-letni pracownik najemny i Mii Yasumoto, 29-letni student szkoły medycznej[6].

Śledztwo[edytuj | edytuj kod]

Policja otrzymała anonimową wskazówkę sugerującą udział w atakach gazowych Aum Shinrikyō, ale sekta nie została oficjalnie oskarżona o incydent. Stało się to dopiero po późniejszym ataku na tokijskie metro. Jeden z wniosków brzmiał: „Matsumoto zdecydowanie było swego rodzaju eksperymentem. Wynik tego eksperymentu na otwartej przestrzeni: siedmiu zabitych, ponad dwustu rannych. Jeśli sarin zostanie uwolniony w zamkniętej przestrzeni, powiedzmy, w zatłoczonym metrze, to łatwo wyobrazić sobie ogromną katastrofę[7]".

Po incydencie policja skoncentrowała swoje śledztwo na Yoshiyukim Kōno, którego żona była w śpiączce na skutek ataku gazem. Odkryto, że Kōno przechowywał dużą ilość pestycydów w swojej rezydencji. Mimo że sarin nie może być wytwarzany z pestycydów, Keiichi Tsuneishi, japoński historyk, twierdził, że środek nerwowy można syntetyzować z pestycydów fosforoorganicznych[8][9], a Kōno został nazwany przez niektórych w mediach „trucicilem gazowym” i otrzymywał listy pełne nienawiści, groźby śmierci i intensywną presję prawną. Po poznaniu prawdy każda duża japońska gazeta przeprosiła Kōno, także te, które nie nazwały go podejrzanym.

Po ataku na tokijskie metro w 1995 r. wina za atak spadła na sektę Aum Shinrikyō. Szef policji, w imieniu policji i mediów, publicznie przeprosił Kōno. Żona Kōno później obudziła się ze śpiączki, ale nie odzyskała mowy ani władzy nad ciałem; zmarła w 2008 roku[1][2].

Kilku członków Aum Shinrikyō zostało uznanych za winnych zmanipulowania obu incydentów. Łącznie wskutek ataku zginęło 21 osób a tysiące wymagały hospitalizacji i zabiegów ambulatoryjnych. Głównym motywem ataku w Matsumoto było zabicie sędziów zajmujących się sprawami oszustw dokonywanych przez Aum, wniesionymi przez właścicieli ziemskich w Matsumoto, aby zapobiec wydaniu przez sąd zaplanowanego wyroku[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b "Main Matsumoto sarin victim dies 14 years after attack" The Yomiuri Shimbun (6 sierpnia, 2008)
  2. a b c "Survivor of Aum's '94 sarin attack dies while in coma". asahi.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-19)]. The Asahi Shimbun (6 sierpnia, 2008).
  3. Kyle B. Olson, "Aum Shinrikyō: Once and Future Threat?", Centers for Disease Control and Prevention, Research Planning, Inc., Arlington, Virginia
  4. a b Paul Murphy: Matsumoto: Aum's sarin guinea pig. [w:] Japan Times [on-line]. Yukiko Ogasawara, 21 czerwca 2014. [dostęp 2017-02-24].
  5. Seto, Yasuo. "The Sarin Gas Attack in Japan and the Related Forensic Investigation." The Sarin Gas Attack in Japan and the Related Forensic Investigation. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, 1 czerwca 2001. Web.24 lutego 2017.
  6. Kyodo News, "Matsumoto gassings remembered", Japan Times, 28 czerwca 2009, s. 2.
  7. Guinea Pigs FALSE PROPHET: THE AUM CULT OF TERROR (chapter 18), Patrick Bellamy
  8. Tsuneishi Keiichi, ナゾの有毒ガスで7人死亡 農薬中毒に似る 松本市の住宅街 (Mysterious toxic gas killed seven people, resembles pesticide intoxication, residential area of Matsumoto city), „The Asahi Shimbun, evening edition”, 24 czerwca 1994.
  9. Tsuneishi Keiichi, 市販薬でも作れる猛毒サリン 知識や経験あれば可能 松本の中毒死 (Deadly poisonous sarin synthesizable from over-the-counter drug, possible with experience and knowledge. Death by poisoning in Matsumoto), „The Asahi Shimbun, morning edition”, 4 lipca 1994.
  10. Najwyższa Prawda - największa kompromitacja. opoka.org.pl. [dostęp 2019-03-17].